Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Štart Slovákov v Riu má stáť 2,5 milióna eur, odmena za zlato bude 22 500 eur

Istotu štartu v Riu má aj chodecký majster sveta Matej Tóth. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 16. sep 2015 o 09:27

Ministerstvo školstva predpokladá, že na OH v Riu pôjde 130-členná výprava, v ktorej by malo byť 60 športovcov.

BRATISLAVA. Príprava a účasť reprezentantov Slovenska na budúcoročnej letnej olympiáde a následnej paralympiáde v Riu de Janeiro bude stáť 2,425 milióna eur.

Je to predpoklad ministerstva školstva, ktorý v stredu schválila vláda. Minister Juraj Draxler žiada zo štátneho rozpočtu na zabezpečenie prípravy a účasti čiastku 1,445 milióna eur, z čoho by malo ísť 775-tisíc eur na zabezpečenie účasti na olympiáde a 670-tisíc eur na paralympiáde.

Odhad je 60 športovcov

Slovenský olympijský výbor (SOV) si nestanovuje konkrétny cieľ zisku medailí a umiestnení, konštatuje sa v materiáli. Cieľom Slovenského paralympijského výboru (SPV) je dosiahnuť výsledky porovnateľné s výsledkami na predchádzajúcich paralympijských hrách v Londýne.

Ministerstvo predpokladá, že na OH v Riu pôjde 130-členná výprava, v ktorej by malo byť 60 športovcov a 50-členný realizačný tím. Predpokladaný počet členov výpravy na paralympijských hrách je 60-75 osôb.

Slovensko zatiaľ získalo päť miesteniek v strelectve a jednu v cyklistike, kvalifikačné limity splnili aj jedenásti športovci v atletike, piati v rýchlostnej kanoistike, traja v plávaní a triatlonista.

Očakáva sa, že účasť na olympiáde si vybojujú aj športovci vo vodnom slalome, gymnastike, zápasení, džude, tenise, stolnom tenise, plážovom volejbale a ďalších športoch.

Za zlato je 22 500 eur

Výdavky na zabezpečenie účasti výprav na OH a PH 2016 zahŕňajú dopravu, oblečenie, ubytovanie, stravné, zdravotné zabezpečenie, poistenie, vstupenky a ďalšie organizačné výdavky členov výprav. Financie spojené so športovou prípravou poskytne ministerstvo priamo športovým zväzom.

Podobne ako na predchádzajúcich hrách v Londýne 2012 aj teraz budú z prostriedkov ministerstva ocenení športovci a družstvá, ktoré dosiahnu umiestnenie do 8. miesta na olympijských hrách a do 6. miesta na paralympijských hrách.

Odmena za zlatú medailu v individuálnych športoch na OH je stanovená na 22 500 eur, za striebornú 17 500 eur a bronzovú 12 500 eur.

Odmeny členov medailových družstiev by mali byť 7500 eur (zlatá medaila), 6500 eur (strieborná) a 5500 eur (bronzová).

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.