Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Starší dorastenci Popradu v správnych koľajách

Sportnet|Publikované 3. dec 2002 o 23:00

Poprad - Veľkým pozitívom v mládežníckom futbale bola jeseň starších dorastencov 1. PFC Poprad v tretej lige skupiny východ pod vedením trénera

Juraja Kšenzakoviča. Vynikajúce výsledky sa premietli do tabuľky, kde patrí Popradčanom bez jedinej prehry prvé miesto. Podtatranskí mládežníci ale majú za sebou viacero prenasledovateľov, čo znamená, že iba maximálne zodpovedný prístup všetkých jednotlivcov, ako i nového realizačného tímu môže priniesť spokojnosť, čo potvrdil aj kormidelník mužstva Juraj Kšenzakovič.

Prvé miesto po jesennej časti súťažného ročníka zaiste viacerých fanúšikov, ale aj odborníkov milo prekvapilo. Bude táto skutočnosť motiváciou pre mladých futbalistov?

Naším hlavným cieľom pred začiatkom súťaže bolo hrať o popredné priečky v tabuľke. V jarnej časti som sa vyjadril, že kolektív bude treba doplniť a skonsolidovať, čo sa v letných mesiacoch aj uskutočnilo. Mužstvo posilnili brankár Andreánsky zo Svitu, obranca Kaprál sa vrátil späť k mužstvu. Rátali sme ešte s Baranom z Popradu-Veľkej, ale tomuto jednotlivcovi bude treba potrebné vybaviť ostatné náležitosti v priebehu zimnej prestávky. Z mladšieho dorastu prišli do kolektívu taktiež jednotlivci, ktorí spĺňajú kritéria, aké sme si určili. Osobne si myslím, že vhodnou letnou prípravou, ako aj kvalitným prístupom k majstrovským meraniam síl, sme svoj cieľ, ktorý sme si vytýčili spolu s výborom FK po jesennej časti aj splnili.

V čom sa odrážali najhlavnejšie pozitíva futbalovej práce s mládežníkmi?

S touto kategóriou mladých futbalistov pracujem už dva a pol roka. V januári 2003 budú tomu už tri roky, čo znamená, že ich dokonale poznám. Trénovať som ich začal ako kategóriu mladších dorastencov. V roku 2000 nám napokon z toho tímu zostalo sedem hráčov. Obzvlášť treba poďakovať nielen mladým mládežníkom, ale aj funkcionárom, ktorí dokázali vytvoriť, či už v zimných, ako aj v jesenných mesiacoch kvalitne vytvorené podmienky. K tejto skutočnosti hráči pristupovali zodpovedne, za čo im vyjadrujem z mojej strany maximálnu spokojnosť. Osobne si myslím, že ak naďalej bude prístup k tréningom a majstrovským zápasom stúpať a hráči budú športové povinnosti obetovať v prospech kolektívu a futbalu, krivka stúpne.

Ako vnímate ďalší rozvoj futbalu v podtatranskom regióne v najbližších mesiacoch?

Osobne si myslím, že po známych udalostiach v lete a teraz prebiehajúcej zimnej prestávke bude veľmi záležať na zanietených ľuďoch, ktorí budú pracovať v popradskom futbale, alebo budú chcieť pomôcť v spolupráci. Pre náš kolektív by bolo veľkou škodou, ak by sme nenadviazali na výborné jesenné výsledky. Kto pozorne sleduje aj mládežnícku súťaž, vidí, že po vhodnom doplnení mužstva by určite mohol profitovať aj seniorský kolektív. V jesennej časti hrávali v majstrovských dueloch za "A" tím Kšenzakovič, Andreánsky, Kaprál. Znamená to, že bolo by škodou, ak by sme v súčasnosti tú jesennú prácu a dosiahnuté výsledky zanedbali. Veľmi radi by sme mladým futbalistom vytvorili kvalitnú zimnú prípravu a s ňou spojené výhodné podmienky črtajúce sa postupu do druhej ligy v jarnej časti. Táto súťaž by pre mesto Poprad bola v žiackej kategórii adekvátnou, ktorá by pomohla k napredovaniu vo futbalovom raste. K slovu by sa postupne prihlásil aj celý región, ako aj SŠFS Veľká na ZŠ, ktorá vychováva futbalovú mlaď.

Stojíte s vašim kolektívom pred zimnou prípravou. S akými úlohami a predsavzatiami do nej vkročíte?

Ciele v zimnej príprave sú jedna vec, realita je druhou skupinou vecí. Veľmi bude záležať na osobnom prístupe funkcionárov. Pôjde o nové tváre v realizačnom tíme a dôležité bude, ako sa budú zaujímať o mládežnícke kolektívy. Osobne si myslím, že seniorské mužstvo bez kvalitnej mládežníckej základne nebude môcť kvalitne hrať a podávať uspokojujúce výsledky. Dôležité bude výhodné doplnenie kádra vlastnými odchovancami, ktorí bez akéhosi kvalitného zázemia a prípravy, ktoré potrebujú v súčasnosti v tretej lige. Podmienky budú v prípade postupu náročnejšie, všetko ale bude záležať na spolupráci nového realizačného tímu, aké ich dokážu vytvoriť alebo aspoň udržať ako doposiaľ.

Očakávate väčší vzostup formy kolektívu mládežníkov v najbližšom období?

V decembri 2002 by si mali mládežníci od futbalu oddýchnuť. Zimná príprava by mala podľa plánu odštartovať v polovici januára 2003. Pevne verím, že po predložení podmienok, ktoré bude treba splniť, ostane záujem aj zo strany realizačného tímu a funkcionárov a tieto náležitosti splnia. Po futbalovej stránke verím, že pri ochote kolektívu, ako aj jeho snahe, by sme mali v jarnej časti určité nedostatky, ktoré nás trápia, odstrániť. Dôležité určite bude kontrolovať vedúce postavenie v súťaži. Dodal by som, že obranná činnosť mužstva je vcelku skonsolidovaná. Dôležité bude doplniť taktiež útočnú líniu po odchode nášho najlepšieho strelca v mužstve Jakubčáka na VŠ do Bratislavy vhodným typom hráča do ofenzívnej činnosti. Samozrejme, že zimnú prípravu bude treba vykonávať tak, aby sme mali k dispozícii nielen tréningové ihrisko, ale aj vhodných súperov. Pomýšľam vážne na prihlášku do súťaže, ktorú organizuje OFZ. Záležať bude ale na vývoji a prístupe nového funkcionárskeho tímu, pretože plánovať si dvojmesačnú prípravu je náročné.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.