Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Stanleyho pohár zostal v Toronte, rozhodne vedenie Jersey

TASR|31. júl 2003 o 20:37

Košice 31. júla (TASR) - Slovenský hokej mal vo štvrtok popoludní zažiť svoj historický okamih v súvislosti s prestížnou NHL, ten však v plánovanom momente ...Košice 31. júla (TASR) - Slovenský hokej mal vo štvrtok popoludní zažiť svoj historický okamih v súvislosti s prestížnou NHL, ten však v plánovanom momente zlyhal. Vďaka šampiónovi Jiřímu Bicekovi (New Jersey) sa na košickom letisku očakávalo prvýkrát na slovenskej pôde pristátie uctievanej trofeje, ale Stanleyho pohár zostal v Toronte a do Viedne ho prepravia v piatok. Vedenie New Jersey rozhodne o jeho ďalšom osude v Európe.

"Definitívu budeme vedieť až dnes neskoro večer, alebo až zajtra ráno. Intenzívne sme v kontakte s kompetentnými. Prezident New Jersey rozhodne, či pohár pôjde najprv do Česka, alebo sa program posunie a my ho s 24-hodinovým oneskorením privítame v Košiciach," informoval TASR Vincent Lukáč, svokor Jiřího Biceka.

Lietadlo Austrian Airlines síce priletelo do Košíc v plánovanom čase aj s ochrankou trofeje, ale samotná cennosť nie. "Taká vec sa vraj stane raz za sto rokov," vyjadril sa rozladený hlavný organizátor akcie Vincent Lukáč, Bicekov svokor. Jeho zať krátko po 17.00 h novinárom na košickom letisku povedal: "Situácia je taká, že trofej nepricestovala do Košíc, dokonca ani na 100 percent nie je jasné, či vôbec odišla z Toronta, alebo je niekde vo Viedni. Je nám veľmi ľúto, sme z toho veľmi sklamaní, lebo akcia sa dlho pripravovala. Ešte ďalej sa bude pátrať, kde vlastne trofej je, avšak program spojený s príchodom trofeje sa musel zrušiť. Ak sa nájde, potom sa uvidí, ako to bude ďalej. Je nám to ľúto aj preto, že veľa fanúšikov prišlo na striebornú akciu pred cukrárňou Aida na Hlavnej ulici a museli sme im oznámiť a ospravedlniť sa všetkým, že za danej situácie sa akcia nekoná. Zároveň však sme ich aj ubezpečili, že určite bude, v náhradnom termíne, lenže ťažko povedať kedy."

Jeden z dvoch strážcov pohára Walter Neubrand tvrdil, že vo Viedni ich ubezpečovali o poriadku v preprave trofeje a až v Košiciach sa presvedčili, že tomu tak nie je.

Košický krídelník mal niečo po 14.00 prevziať bodyguardami strážený veľký pohár a po brífingu s médiami s ním zavítať k najbližším - svojim, i do rodiny svojej manželky Lenky. Ďalej mala trofej putovať na podvečernú oslavu v centre Košíc a večernú slávnostnú recepciu v interhoteli Slovan. Na piatok ráno bola o 8.30 naplánovaná Bicekova návšteva s pohárom na Destskej onkológii v Košiciach a asi o 10.30 h autogramiáda pred OC Optima. Trofej mala opustiť slovenské územie lietadlom v piatok tesne popoludní. Z Ostravy sa po ňu súkromným lietadlom chystal Richard Šmehlík, po ňom sa mal s pohárom potešiť Patrik Eliáš a po Čechoch štafetu prevziať Švéd Tommy Albelin.

Súvisiace články