Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Stanley Cup sa kúpal i stúpal na hory

Útočník Chicaga Andrew Ladd v roku 2010 vyviezol Stanley Cup vrtuľníkom na vrchol Crown Mountain pri Vancouvri. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|7. aug 2013 o 18:35

Hokejový pohár pochodil na cestách kus zemegule, za hráčmi z Európy jazdí od roku 1996. Vo štvrtok príde na Slovensko.

BRATISLAVA. Skvelý útočník Peter Forsberg bol v roku 1996 prvým Európanom, ktorý si po triumfe Colorada Avalanche v play off dal priviezť spoza oceána Stanley Cup domov do Švédska. Odvtedy sa datuje tradícia, keď sa strieborný v lete na pár dní sťahuje na starý kontinent aj do iných častí sveta.

Každý hráč víťazného tímu sa s ním môže potešiť na 24 hodín. Na Slovensko príde po siedmy raz.

Vo štvrtok od 18.00 ho Michal Handzuš predstaví fanúšikom na Námestí SNP v Banskej Bystrici, v sobotu od 17.00 ukáže jeho spoluhráč z Chicaga Marián Hossa Stanleyho pohár verejnosti v Trenčíne.

Huet bol s ním na eiffelovke

Stanley Cup pochodil už značnú časť zemegule, navštívil mnoho nezvyčajných miest.

Zavítal do moskovského Kremľa, do Fínska, švédsky útočník Detroitu Toman Holmström ho použil pri krste dcéry svojho bratranca, francúzsky brankár Chicaga Cristobal Huet ho v Paríži vyviezol na eiffelovku, ale navštívil aj Japonsko či Bahamy.

Chris Simon z Colorada ukázal pohár Odžibvajom v indiánskej rezervácii na Manitoulin Islande, Mark Messier zobral do striptízového baru. Clark Gillies z neho kŕmil svojho psa.

V roku 2003, keď prvý raz prišiel zásluhou Jiřího Biceka na Slovensko, ho útočník Scott Gomez zaviezol k domorodcom na Aljašku. Viceprezident tímu Avalanche Mark Waggoner s ním vystúpil so skupinou horolezcov na vrchol Mt. Elbert v Colorade do výšky 4401 m n. m.

Hašek to prehnal

Pohár sprevádzajú na potulkách svetom strážcovia z torontskej Siene slávy a chcú ho mať vždy na očiach. Ani oni však pri bujarých oslavách nezabránili niekoľkým haváriám. Útočník Dallasu Guy Carbonneau vyhodil Stanley Cup z okna na prvom poschodí, poškodené časti museli opravovať.

Dvojica bodyguardov Mike Bolt a Walter Neubrand sa veľmi nahnevala na brankára Detroitu Dominika Haška, keď na súkromnej párty skočil s pohárom do bazéna. Keď ho kanadskí strážcovia vylovili, osušili a uložili do debne, už ich nikto neprehovoril, aby slávnosť pokračovala aj so Stanley Cupom.

„Keď dávame hráčom pohár do rúk, žiadame od nich, aby s ním narábali s rešpektom,“ povedal pri návšteve Slovenska viceprezident a kurátor hokejovej Siene slávy v Toronte Phil Pritchard.

Stanley Cup

  • Prvým víťazom Stanley Cupu bol v roku 1893 Montreal AAA. Trofej venoval britský guvernér Kanady Frederick Arthur Stanley, strieborná misa vysoká 18,5 cm a široká 29 cm stála 10 guineí – necelých 50 dolárov. Originálna misa je uložená v Sieni slávy v Toronte.
  • Súčasnú podobu má Stanley Cup od roku 1958. Váži 15,5 kg a vysoký je 90 cm.
  • Na piatich podstavcoch sú mená hráčov, trénerov, ktorí získali titul. Najčastejšie - jedenásť ráz - sa opakuje meno Kanaďana Henriho Richarda, z trénerov deväťkrát vyhral jeho krajan Scotty Bowman.

Súvisiace články