Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Stanley Cup príde zajtra do Liptova

Sportnet|24. júl 2004 o 00:00

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Hokejový Stanley Cup pre najlepšie mužstvo zámorskej NHL obdivujú od včerajška v Písku zásluhou obrancu Tampa Bay Lightning Stanislava Neckářa a dnes sa presunie do Ostravy k Pavlovi Kubinovi - v Česku je pohár už šiesty rok za sebou.

Martin Cibák (vpravo) so spoluhráčom z tímu Tampa Bay Lightning Stanom Neckářom fajčia víťazné cigary po rozhodujúcom víťazstve vo finále Stanley Cupu nad Calgary Flames (2:1). FOTO - ARCHÍV TASR

Na Slovensko zavíta veľká strieborná trofej zajtra, na 24 hodín ju bude mať k dispozícii útočník bleskov z Floridy Martin Cibák. Po vlaňajšku, keď Stanley Cup v slovenskej premiére ukázal v Košiciach Jiří Bicek z New Jersey Devils, uvidia teraz pohár v Liptovskom Mikuláši.

Cibo, ako prezývajú 24-ročného hokejistu z Liptova kamaráti, zdvihol Stanley Cup nad hlavu 7. júna tohto roku po rozhodujúcej výhre Tampy nad Calgary (séria 4:3 na zápasy) a teraz si víťazné gesto zopakuje pred svojimi fanúšikmi v rodnom meste. Martin je s pohárom už dnes v Ostrave, prijal pozvanie od spoluhráča Kubinu a v programe majú aj náročné návštevy v baroch v povestnej Stodolnej ulici. Kubina mu zajtra návštevu oplatí. Stanley Cup privezú do Liptovského Mikuláša ráno okolo ôsmej.

"Najprv ho prinesiem domov, pofotíme sa s ním v rodinnom kruhu. Potom zanesiem pohár na salaš neďaleko mesta a ak strážcovia z Kanady dovolia, radi by sme sa z čaše napili žinčice alebo ju naplníme haluškami," povedal Cibák o pláne na predpoludňajšie hodiny.

Program pre fanúšikov sa začne v nedeľu popoludní o 14.30 h v Aquaparku Tatralandia, kde bude Martin Cibák hostiť deti z internátneho učilišťa pre deti s nariadenou ústavnou výchovou. Od 15.00 h sa začína program na Námestí osloboditeľov a o tri hodiny na to sa uskutoční na zimnom štadióne hokejová exhibícia s hracím časom 2 x 20 minút. Chýbať nebudú Karol Križan, Milan Jurčina, Peter Sejna, Ján Plch, Marián Smerčiak, Jerguš Bača, Juraj Kledrowetz, Ivan Droppa, Juraj Halaj, Ján Pleva, Marek Uram a ďalší. Hosťami budú aj Radoslav Suchý a Rastislav Staňa.

Po následnej recepcii by mal Cibák s pohárom navštíviť aj niekoľko vybraných barov. Trofej si chce naplno užiť, lebo v pondelok skoro ráno odvezú pohár do Prahy, odkiaľ sa presunie za Fredrikom Modinom do Švédska. Minulý týždeň navštívil Stanley Cup Bielorusko zásluhou brankára Nikolaja Chabibulina, tento týždeň už bol v ukrajinskom Kyjeve pri Ruslanovi Fedotenkovi aj v ruskom Archangeľsku pri Dmitrijovi Afanasenkovi. "Ja som už videl Stanley Cup počas návštevy hokejovej Siene slávy v Toronte asi pred desiatimi rokmi, ale pre syna Jakuba, ktorý je tiež hokejistom, to bude veľký zážitok. Už sa nevie dočkať nedele," poznamenal majster sveta z roku 2002 Jerguš Bača - obranca z Liptovského Mikuláša pôsobil aj v NHL.

Martin Cibák odohral v uplynulej hokejovej zime svoju prvú celú sezónu v NHL a hneď ju zakončil prvenstvom v play off o Stanley Cup. Stredný útočník však zatiaľ nemá zmluvu s tímom Lightning na ďalší ročník. Klub oňho prejavil záujem, keď mu ponúkol tzv. kvalifikačný kontrakt, čím si hráča zaviazal. Cibák by s ponukou súhlasil, no požaduje jednocestnú zmluvu, čím by si posilnil pozíciu v prvom mužstve. V prípade štrajku v NHL chce Martin hrať hokej v Európe. Martin Cibák je po Stanovi Mikitovi (1961) a Jiřím Bicekovi (2003) tretím rodákom zo Slovenska, ktorého meno zapíšu medzi víťazov na podstavec Stanley Cupu.

Súvisiace články