Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Stanley Cup najprv na Slovensko netrafil

Ako prvý priniesol Stanley Cup na Slovensko Jiří Bicek v lete 2003. Slávnosť v Košiciach vyšla až na druhý pokus, keď sa stratený pohár našiel. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|Publikované 10. júl 2014 o 16:44

Najvzácnejšia trofej severoamerického hokeja príde už po ôsmy raz, Marián Gáborík ju ukáže na Pohode.

BRATISLAVA. Vedenie NHL zaviedlo v roku 1996 novinku. Víťazná trofej Stanley Cupu začala v lete putovať za hráčmi najlepšieho tímu uplynulej sezóny.

Ako prvý Európan sa z nej pred osemnástimi rokmi tešil Švéd Peter Forsberg, útočník Colorada Avalanche. Na Slovensko príde v piatok už po ôsmy raz, na festivale Pohoda ju fanúšikom ukáže Marián Gáborík z Los Angeles Kings.

Kanadským strážcom veľkého strieborného pohára však chvíľu trvalo, kým si zvykli na novú destináciu.

Strážcovia bez trofeje

Pri svojej slovenskej premiére v roku 2003 trafil Stanley Cup do Košíc k Jirkovi Bicekovi až na druhý pokus.

Vo štvrtok 31. júla čakalo na Hlavnej ulici vyše päťtisíc fanúšikov, no útočník tímu New Jersey Devils ich musel sklamať. Strážcovia Mike Bolt a Walter Neubrand prileteli do Košíc bez slávnej trofeje.

„Stanley Cup sme naložili vo veľkom puzdre v Toronte ako spolubatožinu a netušíme, kde zostala,“ krčili obaja plecami. Cítili sa trápne. Po večerných telefonátoch do leteckej spoločnosti zistili, že stratený pohár dorazí do Košíc na druhý deň.

Z pôvodných 24 hodín musel Bicek v piatok stihnúť náhradný program za polovicu času. Na Stanley Cup už čakali spoluhráči v Česku Richard Šmehlík s Patrikom Eliášom.

„Prepáčte, Slovensko bola pre Stanleyho pohár dosiaľ neznáma cesta. Teraz si ju už zapamätáme a lepšie zabezpečíme,“ ospravedlňoval sa Mike Bolt. Odvtedy bol u nás niekoľkokrát a pri spomienke na Košice sa len pousmeje.

Stanley Cup v piatok v Trenčíne

Marián Gáborík má pohár k dispozícii 24 hodín

16.15 h útočník Los Angeles predstaví pohár verejnosti v areáli Základnej školy na Hodžovej ulici

19.45 h príde v kolóne vozidiel na festival Pohoda

Nasleduje privátna oslava na Trenčianskom hrade.

Chára mal ryžový nákyp

V nasledujúcom roku Martin Cibák z Tampy Bay odštartoval tradíciu, že hráči si naložili do Stanleyho pohára svoje obľúbené jedlo. Na salaši v Žiarskej doline si zgustol na bryndzových haluškách.

Napodobnil ho Tomáš Kopecký, ktorý mal doma až dva razy (2008, 2010) možnosť pochutnať si na držkovej polievke a rovnako Marián Hossa mohol dvakrát (2010, 2013) vyskúšať bryndzové pirohy. Miroslav Šatan dal v roku 2009 prednosť makovým lokšiam a prvý slovenský kapitán víťazného tímu Zdeno Chára si dal o dva roky neskoršie naložiť ryžový nákyp.

Trenčín patrí medzi najčastejšie navštevované mestá na cestách Stanley Cupu, zásluhou Gáboríka sem príde už piaty raz. Po Košiciach bol aj v Liptovskom Mikuláši, Šatan ho ukázal v Topoľčanoch a Michal Handzuš vlani na zaplnenom námestí SNP v Banskej Bystrici.

Na festivale ešte nebol

Stanley Cup bol na svojich cestách v rôznych kútoch sveta. Ruskí hokejisti ho ukázali na Červenom námestí v Moskve. Kanaďan Scott Niedermayer ho v prenajatej helikoptére vyviezol na vrchol Fisher Peak v Britskej Kolumbii do výšky 4185 m.n.m.

Jeho krajan Brad Richards ho priniesol do iglu v tábore Inuitov, pôvodných obyvateľov severných kanadských teritórií.

Potešil kanadských vojakov na misii v afganskej púšti pri Kandahare a francúzsky brankár Cristobal Huet ho vzal na Eiffelovu vežu v Paríži.

„Stanleyho pohár už vo svojej minulosti zažil všeličo, ale neviem o tom, že by ho niekto vzal na hudobný festival pre tridsaťtisíc divákov,“ povedal Marián Gáborík. „Som rád, že takto uvidia pohár nielen Trenčania, ale aj fanúšikovia z celého Slovenska.“

Hokejoví priaznivci si môžu na slávnosti vyfotiť usmievajúcich sa víťazov v typickej póze s pätnásťkilovou trofejou nad hlavou. „Zdvihnúť pohár je maličkosť oproti tomu, aké ťažké je ho získať,“ pridal k trofeji výstižnú vetu Chára.

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.