Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Stankay sa ku kulturistike vrátil po 24 rokoch!

Sportnet|Publikované 19. dec 2008 o 00:00

Kulturistike sa môžete venovať v každom veku. Pokojne aj po päťdesiatke. Jasným príkladom toho je Jozef Stankay, Košičan, ktorý na nedávnych

majstrovstvách sveta federácie WFF v Nemecku obsadil v kategórii masters nad 50 rokov tretie miesto.

KOŠICE. Stará láska nehrdzavie. Jozef Stankay sa kedysi venoval kulturistike a prepracoval sa vysoko. V 53 rokoch sa rozhodol vrátiť k tomuto športu. A na svetovom šampionáte v Nemecku získal medzi veteránmi nad 50 rokov bronz. Kto by čakal taký návrat na súťažné pódiá...

Začínal ako zápasník

"Kulturistike som sa venoval v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Vtedy som štartoval za niekdajšie VSS a potom ZŤS Košice. Ale začínal som ako zápasník Lokomotívy u nebohého Attilu Borisa. Štyri roky som zápasil, už tam si viacerí všimli, ako mi rastú svaly. Vraveli, že nie je možné, aby som mal takú muskulatúru. A tak som potom prešiel ku kulturistom," vracia sa Jozef Stankay do svojich mladých čias.

Ako kulturista sa prepracoval medzi slovenskú špičku. Raz bol majstrom Slovenska, štyrikrát skončil druhý a trikrát tretí. "Postúpil aj na majstrovstvá Československa. Päťkrát som skončil na štvrtom mieste. Mal som stále reálnu šancu získať medailu, ale viete, bola tam vtedy športová politika. No to už bolo dávno."

Stiahol ho Bomba

S kulturistikou skončil v roku 1984. No a tohto roku oprášil starú lásku. Po 24 rokoch sa k nej vrátil. "Stiahol ma ďalší kulturistický veterán Jozef Bomba. Pýtal sa, či by som to nechcel skúsiť. Vlastním fitko, s trénovaním teda problém nebol. No a svaly si aj po 24 rokoch pamätajú."

Po druhom mieste na európskom pohári v Srbsku obsadil na majstrovstvách sveta tretiu priečku. "Veteráni boli pripravení lepšie ako muži. U nás bola väčšia konkurencia ako medzi mužmi. A to to má dnešná generácia jednoduchšie, keď začína. My sme vyrastali na tvarohu, hydinovom mäse, sušených bielkovinách. Dnes veľmi pomáha výživa. Nastupujúca generácia to má ľahšie," presvedčený je Jozef, ktorý má pred sebou jasnú métu.

Métou MS v Steel Aréne

"Na budúci rok sa v Košiciach konajú majstrovstvá sveta. V Steel Aréne chcem súťažiť. Predsa len, bude tu možnosť ukázať sa na vrcholnom podujatí, ale na domácej pôde. O cieľoch nehovorím. Ja som ani do Nemecka nešiel s tým, že získam medailu. Nakoniec to mohlo byť pokojne aj zlato, no bolo to o rozhodcoch. Nemci si tam pretlačili svojho, ale to je v tomto športe normálne."

Súvisiace články