Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Stal sa šéfom Kladna, hoci nechcel. Jágr: Aj v mojom veku sa dejú zázraky

Jágr pokračuje v NHL aj v ďalšej sezóne v drese Devils. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 9. aug 2014 o 08:50

Väčšinu sponzorov v Kladne po páde do prvej ligy udržal, aj preto v utorok nakrúcal futbalový klip.

Legendárny hokejový útočník Jaromír Jágr sa vrátil z americkej dovolenky a doma rieši budúcnosť svojho Kladna, ale už tiež pozerá na budúcu sezónu NHL, kde pokračuje v New Jersey Devils.

Väčšinu sponzorov v Kladne po páde do prvej ligy udržal, aj preto v utorok nakrúcal futbalový klip pre Sazku a v stredu zase na Žižkovskej veži odovzdával vyvoleným nové telefóny od jedného čínskeho výrobcu. Napísal server idnes.cz.

Po čase prehovoril 42-ročný Jágr s novinármi. Majiteľ kladenských Rytierov, inak odporca reklamných aktivít, povedal: "Máme šťastie, že nám sponzori zostávajú verní. My musíme odčiniť tú minulú sezónu. Ono je zložité to riadiť, keď je človek tu. A čo potom, keď je preč."

Tušili ste pred tromi rokmi, keď ste klub preberal, ako zložité to bude?

"Nebolo to tak, že by som po šéfovaní úplne túžil, ale bolo mi odovzdané, pretože môj otec to robil 16 rokov a už nechcel pokračovať. V Kladne nie sú žiadni silní sponzori, musel to dotovať zo svojho a proste ho to prestalo baviť. Jediná šanca, aby hokej v Kladne zostal, bola tá, že to prevezmem ja. A mesto plánovalo zase hokej podporovať. Ak by sa tak nestalo, hokej by sa sťahoval. Už bolo skoro podpísané, že licenciu kúpi Chomutov, ktorý hral prvú ligu. Bol som do toho zatiahnutý."

Teraz už klub na predaj nie je?

"Ak nebudem vedieť, ako ďalej, ten variant tu je. Nikto nie je dokonalý. Budem sa snažiť, aby hokej v Kladne zostal, aby sme sa čo najskôr vrátili do extraligy. Ale potrebujeme podporu fanúšikov, ktorí stále kričia, ako sa to má robiť, ale keď sa potom pozrieme na návštevnosť, tak zistíme, že ju máme najmenšiu v celej extralige."

V klube skončil riaditeľ Václav Bartoš, teraz ho riadite sám. Už viete, kto vašu rolu prevezme, až odletíte do zámoria?

Ešte som o tom nepremýšľal. Mám na to štyridsať-päťdesiat dní. Bude dosť času, aby som ľudí poznal, aby som sa pozrel na to, akým spôsobom chceme ísť ďalej. Základ klubu zostal rovnaký, väčšine hráčov ich kontrakty platia, aj keď sme v nižšej súťaži. Zostáva len otázka, či budeme zmenšovať ihrisko. Asi áno, podľa toho aj podpíšeme posily."

Ste večný optimista. Našli ste na páde niečo pozitívne?

"Nie. Ale šport beriem taký, aký je. Niekedy sa darí, niekedy nie a nie vždy môžete všetko vyhrať. Ale mám pocit, že aj keď sa spadlo, tak si toho diváci začnú viac vážiť, možno začnú viac chodiť. A bol by som rád, keby si toho začali vážiť aj hokejisti. Aby zistili, že hrať extraligu nie je dar, že si ju musíš vybojovať. Tímy z prvej ligy, ktoré postúpili (Olomouc a Mladá Boleslav), nemali lepšie mužstvo ako my, ale boli hladnejší. Bola tam kopa chalanov, ktorí extraligu nikdy neokúsili a túžili po tom. Naši hráči si neuvedomili, čo môžu stratiť. A potom už bolo neskoro. Dám príklad: je to, ako keď niekto jej celý život mäso, tak si ho neváži. Naopak ten, čo jej len chleba a potom uvidí kus mäsa, tak ide po ňom ďaleko viac. Tak mi to v baráži pripadalo."

Dovolenku ste strávili predovšetkým v Las Vegas, kde ste zároveň trénovali, že?

"V mojej kariére som zistil, že čím som starší, tak je oveľa ťažšie odpočívať. Nie z toho dôvodu, že by som nechcel, ale je potom zložité to naštartovať. Aj keď to bola oddychová dovolenka, tak som sa snažil od prvého dňa niečo robiť, aby potom začiatky na ľade neboli pre mňa tak ťažké. Aj keď byť na ľade sám nie je také, ako keď ste tam s mužstvom, kde sú súboje 1 na 1, zvyšuje sa súťaživosť. Aj tak som sa snažil urobiť maximum pre to, aby som bol pripravený na ďalšiu sezónu."

Na tú sa už nepripravuje Petr Nedvěd, ktorého rozlúčky s kariérou ste sa v pondelok zúčastnili. Zdá sa, že vo vašom lese sa rúbe...

"Aby som pravdu povedal, tak v mojom lese sa rúbe posledných desať rokov, len ja stále držím. Najdôležitejšie je, aby ste každú vec, ktorú robíte, robili s láskou. Ďalšia vec je zdravie, bez neho sa nedá robiť nič, zvlášť šport na vysokej úrovni. V našom veku je zložité, že keď sa zraníte, tak sa ťažko vraciate do formy, ktorú ste mali. Ale ak máte šťastie, zostanete zdravý, máte ten šport rád, tak sa aj v mojom veku dajú robiť zázraky."

Čo vy a reprezentácia? Platí, že ste v nej skončili?

"Nechávam to, ako to bolo. Stojím si stále za tým, čo som povedal."

V New Jersey teraz máte nového českého spoluhráča, Martina Havláta. Ako sa na neho tešíte?

"Martin dostal od New Jersey šancu a bude záležať na ňom, ako ju využije. Verím, že sa pripraví, ako najlepšie bude vedieť, že v kolektíve sa mu bude páčiť a že sa dokáže výkonnostne zaradiť do prvých dvoch pätiek, kam patrí. Všetci vieme, že je Martin vynikajúci talent, len v San Jose už nedostával takú príležitosť, ktorú by sám chcel. Navyše bol pomerne často zranený. Takže mu musíme želať, aby mu zdravie vydržalo, potom to bude mať jednoduchšie."

Bude mať Jágr sochu?

Podľa pražského magistrátu ide o Recesistické kampaň, podľa usporiadateľov sa mesto zapiera. Na stránke kohonaletne.cz môžu ľudia hlasovať, akú sochu by si priali vídať na pražskej Letnej, kde kedysi stával monument Stalina.

A Jaromír Jágr v ankete zatiaľ tesne vedie pred herečkou Jiřinou Bohdalovou, na treťom mieste je s odstupom spevák Karel Gott.

"Niečo som o tom čítal na Facebooku, ale nemyslím si, že keď som dal o niečo viac gólov ako iní hokejisti, tak je to dôvod, aby mi stavali sochu. Sú ľudia, ktorí si ju zaslúžia oveľa viac ako ja. Trebárs tí, ktorí sú v ankete za mnou," povedal s úsmevom Jágr.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.