Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Štadión v Rožňave oslávil deväťdesiate narodeniny

Na fotografii z obdobia 20-tych rokov sú hráči „A“ a „B“ mužstiev RSC. Okrem samotných hráčov tu poznávame aj niekoľko osobností mesta, ktoré sa výrazne zaslúžili o rozvoj športu v meste. (Autor: archív J. K.)
Sportnet|Publikované 31. aug 2017 o 22:00

Do prevádzky ho odovzdali 28. augusta 1927.

ROŽŇAVA. Začiatky futbalu v meste siahajú už do roku 1913, kedy jednak študenti oboch gymnázií, ako aj remeselnícka mládež, pod vedením svojich učiteľov telesnej výchovy, zakladajú prvé futbalové mužstvá a hrávajú proti sebe futbalové zápasy na miestnom „Búza piac“ (Pšeničné námestie).

Neskôr v rámci spolku RIKIT a Rozsnyói atletika club – RAC organizujú aj prvé zápasy s okolitými mestami a obcami.

V roku 1919 vzniká Futbalový zväz pre Slovensko a organizuje prvé oficiálne súťaže.

V roku 1926 mal už Rozsnyói sport club (Rožňavský športový klub) – RSC „A“, „B“ mužstvo dospelých a mužstvo dorastencov.

Medzi bitúnkom a malou stanicou

V roku 1927 bola RSC prijatá do súťaže Stredoslovenskej futbalovej župy, ktorá mala sídlo v Rimavskej Sobote. Súťažné, ale aj propagačné zápasy, hrávali s obcami a mestami ako Tornalya, Fiľakovo, Plešivec, Dobšiná, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice, Prešov, Poprad, Spišská Nová Ves.

Na významnejšie sviatky ako boli Veľká noc, Turíce a pod., si pozývali na hosťovanie mužstvá z Maďarska aj Podkarpatskej Rusi (Užgorod, Mukačevo, Beregovo a pod.).

O tejto mimoriadnej aktivite futbalistov RSC máme v Baníckom múzeu v Rožňave zachovanú zbierku vlajok, ktoré si mužstvá už tradične vymieňali pred zápasmi.

Rozvojom športových aktivít v meste, predovšetkým však futbalu, rastom jeho popularity, nastala požiadavka vybudovania nového futbalového ihriska.

Starý „Búza piac“, už ani rozmermi ani kvalitou nevyhovoval novým požiadavkám. Na členskej schôdzi futbalového oddielu RSC, vo februári roku 1927, požiadal klub mesto o pridelenie plochy na vybudovanie nového futbalového ihriska.

Mesto žiadosti vyhovelo a bezplatne pridelilo RSC plochu medzi bitúnkom a malou stanicou.

Týmto k existujúcemu viacúčelovému športovému areálu, kde sa už v tom období nachádzal betónový plavecký bazén, kolkáreň, tenisové kurty, prístrešok a tanečný parket, v zimnom období sa tu upravovala ľadová plocha na korčuľovanie, zrazu pribudlo aj futbalové ihrisko.

Regulárna hracia plocha mala upravený mlatový povrch a obopínala ju atletická dráha so sektormi pre diaľku, výšku a guľu. Týmto vlastne vznikol v meste nový komplexný kultúrno-spoločenský areál, ktorý nepredstavoval už iba miesto pre športovanie, ale preniesol sa sem okrem športu aj celý spoločensky život mesta. (Máme tu na mysli areál, kde dnes stojí bývalý hotel Šport).

RSC v týchto priestoroch organizoval plesy, majálesy, tanečné zábavy, z príjmu ktorých si vylepšovali svoj rozpočet. Ešte v 50. a 60. rokoch 20. stor. sa v areáli kúpaliska končili všetky 1. májové sprievody a konali oslavy Dňa baníkov.

Zbierka i pôžička

Ako to už v Rožňave bolo vo zvyku, aj výstavba a modernizácia tohto areálu bola financovaná zo zbierok občanov mesta.

Určitou čiastkou prispel štát, klub si zobral pôžičku, ktorá ich neskôr dosť zaťažovala.

Aj prvý predseda RSC, Rákossy Lajos, prispel z vlastných prostriedkov určitou finančnou čiastkou.

Mesto Rožňava zároveň prisľúbilo, že bude na činnosť RSC prispievať ročne 2000 korunami a to nie iba na futbal, ale aj na všetky ostatné športové oddiely, ktoré v tom čase už v RSC existovali.

Značným podielom sa spolupodieľala na výstavbe štadióna aj miestna vojenská posádka, pomohli predovšetkým pri terénnych úpravách.

Po takmer polročných stavebných prácach bol 28. augusta 1927 futbalový štadión RSC slávnostne uvedený do prevádzky.

Je to štadión neskoršieho Baníka Rožňava, dnešného MFK Rožňava. Na otvárací zápas pozvali vtedajšieho majstra Slovenska KAC Košice.

S kasičkou

Nové ihrisko prinieslo aj nové problémy, diváci ostávali na prechádzkovej aleji v parku a okolo ihriska a neplatili vstupné.

Týmto klub prichádzal o značné príjmy, ktoré potom chýbali pri splácaní úveru poskytnutého na výstavbu štadióna.

Poverení činovníci chodili s kasičkou a vyberali od „potyalesöktől“ vstupné aj mimo areál štadióna.

Fakty

Futbalový oddiel RSC bol v súťažnom ročníku 1931/32 na vlastnú žiadosť priradený z doterajšej Stredoslovenskej župy do Košickej futbalovej župy, hneď na konci súťaže skončili na druhom mieste.

1. KTSE 5 4 0 1 13:6 8

2. RSC 5 2 2 1 12:9 6

3. KSC 5 3 0 2 11:9 6

4. KAC 5 2 1 2 8:7 5

5. PTSE 5 1 2 2 9:9 4

6. PTVE 5 0 1 4 3:16 1

7. KMSE 5 DISKVAL.

KTSE – Kassai törekvés, RSC – Rozsnyói sport club, KSC – Kassai sport club, KAC – Kassai Atlétikai club, PTSE – Eperjesi testnevelési egyesület, PTVE – Eperjesi testnevelési egyesület, KMSE – Kassai munkás sport egyesület.

Najlepší strelci

7 gólov – Ludány Imre (RSC).5 gólov – Staszinszki (KSC).

4 góly – Drab II. (KTSE).

3 góly – Jelcs III., Ulek, Zinner (KTSE).

2 góly – Sebalj (RSC).

1 gól – Langhoffer, Béres, Ambróz (RSC).

Od toho času sa pohybovali neustále v čele tabuľky, v prvej trojke. Keby boli vyhrali župu, hrajú s víťazmi všetkých žúp a tento s víťazom Bratislavskej župy o titul Majstra Slovenská.

V súťažnom ročníku 1932/33 bol RSC iba krôčik k víťazstvu v župe a tak by bol mohol hrať s víťazom Bratislavskej župy o titul majstra Slovenska.

Úspešné mužstvo RSC reprezentovali títo hráči: Szuhay, Sztarna, Stromp, Ludányi, Langhoffer, Ambrózy, Sebalj, Dokupel, Füleky, Juránek, Márton, Béres,

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.