Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Štadión pre olympiádu 2020 zmenšujú

Na umeleckej snímke nový národný štadión, ktorý bol navrhnutý pre olympijské hry 2020 v Tokiu. (Autor: TASR / AP)
SITA|26. nov 2013 o 12:07

V Japonsku prebieha diskusia o hlavnom štadióne pre OH 2020 v Tokiu.

TOKIO. Japonské plány na výstavbu veľkolepého štadióna pre olympijské hry v roku 2020 začínajú nadobúdať triezvejšie rozmery. Futuristický objekt v tvare cyklistickej prilby pochádza z rysovacej dosky renomovanej irackej architektky pracujúcej v Londýne Zahy Hadidovej.

Mal by vyrásť v západnej časti Tokia na území, kde teraz stojí Národný štadión obklopený viacerými parkami a v susedstve s veľkou svätyňou Šinto. Kritici projektu vyčítajú, že sa štadión s výškou 70 metrov bude týčiť nad okolitými budovami, ktoré rešpektujú 15-metrové obmedzenie.

Japonský športový výbor (JSC) ako prevádzkovateľ súčasného aj budúceho štadióna je ochotný zmenšiť pôdorys o štvrtinu na 220-tisíc štvorcových metrov pri zachovaní navrhovaného tvaru. Koľko by táto minimalizácia ušetrila financií, špekulujú iba médiá.

Namiesto 300 miliárd jenov (2,18 miliardy eur) by vraj stál iba 180 miliárd (1,3 miliardy eur), čo je stále približne 40 percent nad hranicou, ktorú je údajne ochotná zaplatiť vláda.

"Zostávame pri dizajne Zahy Hadidovej, iba ho chceme zmenšiť," povedal zástupca JSC. Štadión má splniť požiadavky Medzinárodného olympijského výboru - teda kapacitu minimálne 80-tisíc miest, z nich časť mobilných, aby mohol slúžiť viacerým športovým odvetviam, a dostane zaťahovaciu strechu.

Výška sa však nezmení. So štadiónom sa počíta už v súvislosti s majstrovstvami sveta v ragby v roku 2019.

Súvisiace články