Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Srdcovka z Medzeva skončí v Budapešti

Sportnet|Publikované 4. okt 2005 o 22:00

Košice - Je sobota 1.októbra. Prší, takmer všade okolo nás je hmla. Sedíme pod prístreškom chaty Lesanka v Slovenskom rudohorí vysoko nad Margecanmi.

Prestávka padne dobre. Vladimír Lipšei ponúka nás, desiatich statočných, ktorí prišli na túru aj za dažďa, kalíškom skvelej hruškovice.

Pani Katka rozkrajuje jablčník. "Ochutnajte," ponúka. "Piekla ho moja 86-ročná svokra. Je výborný, tak ako ona. Moja druhá mama," potešene vraví, keď múčnik turisti chvália.

Delíme si keksy, koluje horúci čaj. Hľadíme, ako prší na pestrofarebnú prírodu a je nám fajn. V nohách máme prvé kilometre októbrovej večernikárskej túry. Od marca, kedy bola prvá tohtoročná, sa stretávame už po ôsmykrát. V tomto roku naposledy...

Dovedna 196 nadšencov počas uplynulých ôsmich mesiacov absolvovalo 24. ročník akcie Do prírody s Košickým večerom Korzár a občianskym združením Komunikačný Dom. Aký bol? Prešli sme takmer 200 km a zvládli nadmorské prevýšenie prekonávajúce Gerlachovský štít 3660 metrov.

V mysliach sa nám mihá skvelé defilé: V marci ešte zľadovatený Košický les, potom jarné šafránové lúky nad Štósom či objavná lokalita Kresaný kameň. Navštívili sme tiež Sigord aj nádherné zákutia podobné nórskym fjordom v Divokom Ružínku. Tiež nevšednú Borčiansku planinu. No a teraz sme svedkami úchvatného výhľadu na Košickú Belú. Cítime, že sme na tejto Zemi chvíľku, že sme pevnou súčasťou prírody a že pobytom v nej pomáhame svojmu telu aj duši.

Naše podujatie je jediným svojho druhu na Slovensku, ktoré pravidelne, každý mesiac s výnimkou zimy, zastrešujú a podporujú noviny. Pre svojich čitateľov stretnutia robí ešte redakcia Krás Slovenska, avšak tá len raz do roka.

Bilancia všetkých 24. ročníkov je impozantná. Takmer 6 800 účastníkov sa zúčastnilo 170 túr a prešlo počas nich 2 600 km. To je približná vzdialenosť z Košíc do Londýna! A existujú medzi nami i pamätníci, ktorí majú v nohách väčšinu kilometrov. "Bol som na prvej túre v roku 1982," vraví Stano Baran, opretý o mohutný dub. "A, samozrejme, prišiel som i dnes."

V sobotu v Skinautique clube (foto pred ním) na Ružínskej priehrade oceňujeme najaktívnejších účastníkov akcie. Košický večer Korzár prispel mapami, svietidlami, tričkami, ruksakom a ďalšími užitočnými potrebami pre turistov. Osobitné poďakovanie a nádherná kniha od redakcie patrí turistickému sprievodcovi Čeňkovi Čermákovi za jeho profesionálne vedenie a neutíchajúce nadšenie. Klub všestrannej turistiky Košičan venuje kvalitné termo-tričko a s originálnym darčekom sa vytasí Komunikačný Dom. Ručne tepanú motyku srdcovku s certifikátom pravosti z Medzevského Hámra, kde kuli rýle pre kráľov a princov, získava Magdolna Hyblárová. Ako ju využije táto hybká pani, inak "dvorná" turistická fotografka? "Darujem ju mojím blízkym v Budapešti. Nie, nebude im slúžiť v záhrade, ale ako originálna ozdoba štýlovej izby," vraví so širokým úsmevom.

Nuž, 24. ročník ojedinelých vychádzok Košičanov za zdravím sa skončil. Nech žije jubilejný dvadsiaty piaty! Dovidenia o rok v marci...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.