Srbi protestovali, ale napokon uznali víťazstvo Phelpsa

SITA|16. aug 2008 o 08:43

Michael Phelps vybojoval už siedmu zlatú medailu z olympijského bazéna v Pekingu.

PEKING 16. augusta (SITA, AFP) - Historicky najúspešnejší zberateľ najcenennejších kovov spod piatich kruhov mal však tentoraz namále, keď vo finále na 100 m motýlik dohmatol iba o jednu stotinu sekundy skôr ako Srb Milorad Čavič.

Phelps vyrovnal rekordný zápis krajana Marka Spitza z OH 1972 v Mníchove, no sám vie, že tentoraz mu k zlatu pomohlo okrem nesporného majstrovstva aj šťastie.

Stotina sekundy znamenala 7. zlato

"Musel som si zložiť okuliare, aby som si na svetelnej tabuli overil, že jednotka je naozaj priradená k môjmu menu," uviedol v úvodnej reakcii najúspešnejší športovec olympijskej histórie a ďalej pokračoval:

"Momentálne prežívam zmes rôznych pocitov - vrušenie, úľavu, ale najmä spokojnosť. Stotina sekudy, to je najmenší rozdiel, akým sa dá zvíťaziť. A ja som to využil na víťazstvo."

Phleps obracal ako siedmy, napokon vyhral

Čavič si môže do istej miery spytovať svedomie za nevydarený záver. Jeden z tajných favoritov motýľkarskej stovky viedol od prvých metrov a Phelps prekvapujúco zaostával. Srb obracal ako prvý za 23,42, pričom Američan až siedmy so stratou 62 stotín. Vtedy sa už jeho sen o ôsmich zlatých z Pekingu pomaly rúcal. "Delfín" z Baltimoru to však v druhej päťdesiatke rozbalil naplno a mohutným záverečným dohmatom sa dostal o stotinku pred Čaviča, ktorý v závere nešťastne dosplýval k stene bazéna. "Bol to môj posledný pekinský individuálny štart. Do záveru som dal všetko," podotkol Phelps.

Srbi protestovali, Čavič zostal strieborný

Rozladení Srbi siahli ihneď po doplávaní k protestu. Žiadali udelenie dvoch zlatých medailí, s rozhorčeným apelom však neuspeli. "V duchu pravidiel sme si vypočuli srbský protest. Po zhliadnutí videa od spoločnosti Omega sme však dospeli k jasnému záveru, že Phelps finišoval pred Čavičom. Zatiaľ čo Američan viditeľne dohmatol, Srb sa dokĺzal k stene bazéna," vysvetlil hlavný rozhodca Ben Ekumbo.

Phelpsovo zlato nebolo v ohrození ani sekundu, na margo snahy Srbov však stroho poznamenal: "Myslím si, že časomer ukázal všetko. Takto to vo všeobecnosti vždy funguje a treba to rešpektovať."

Srbský plavec rozladený z výsledku

Nešťastný Čavič priznal, že víťazstvom si bol už takmer istý. "Som rozladený z toho, čo sa stalo v závere. Pozrel som si záznam na videu, ťažko z toho niečo vidieť. Ja som mal dlhý finiš, Michael zasa krátky. Keď sa ľudia budú po rokoch vracať k týmto pretekom, povedia si možno, že ja som bol víťazom," komentoval 24-ročný rodák z kalifornského Anaheimu.

Šéf srbskej olympijskej misie v Pekingu Branislav Jevtič neche ísť hlavou proti múru. Jevtič zdôraznil, že Srbi budú rešpektovať výsledok, hoci si myslia, že víťazom mal byť ich reprezentant. "Prípad považujem za uzavretý. Preskúmalo sa to na videu a stanovilo sa rozhodnutie. Každý nech si však urobí vlastný úsudok, ako to vlastne bolo," povedal Jevtič.

Phelps má po sobote na konte už 13 zlatých medailí v súčte svojich olympijských vystúpení v Aténach 2004 a Pekingu 2008. K splneniu odvážneho sna o ôsmich zlatých z pekinskej Vodnej kocky mu zostáva spraviť posledný krok. V rámci nedeľňajšieho záverečného finálového bloku by sa mal predstaviť v úplne poslednej disciplíne plaveckých súťaží v olympijskom bazéne ako člen americkej štafety na 4x 100 m v. sp.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: