Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Srbi možno načali novú éru tenisu

Aj rodina Novaka Djokoviča spolu s trénerom Mariánom Vajdom (schovaný za pohárom) si mohla poťažkať pohár pre víťaza Australian Open. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 29. jan 2008 o 00:00

Srbskí tenisti dosiahli na Australian Open prelomové výsledky. Zmenili historické zápisy.

Čo Janko Tipsarevič načal, Novak Djokovič dokončil a po troch rokoch zrušil Federerovi vyárendované miesto v grandslamovom finále. Jelena Jankovičová tiež vyradila obhajkyňu - Serenu Williamsovú, a keď Ana Ivanovičová prvý raz v živote zdolala Venus, pochovala nádeje amerických sestier na obnovenie ich nadvlády.

To všetko dokázala krajina, ktorá nemá tradície, ani tenisové stredisko a ani jeden betónový dvorec!

„Už vlani bolo veľa rečí. Popísalo sa všeličo, ako bude raz jednotkou, ako sa ku mne približuje a prevezme trón. Už to nečítam. Stále to isté dokola. A potom som nastúpil, a vyhral som 3:0. Mladá generácia, to nie je len Djokovič, ale najmä Nadal, a aj Južný, Baghdatis, Tsonga, Berdych a iní. Nadal je skromnejší, menej reční, viac dokazuje na dvorci a stále o mne tvrdí, že som najlepší a on sa má čo učiť. Nevšímam si tie hlasy, som už dlhšie jednotkou, zaujíma ma len moja kariéra, moja forma a hra. Mladí sa zlepšujú, ale je ich tu viac než len Djokovič,“ toto vyhlásil Roger Federer, prvý tenista sveta, pred štvrťfinále Australian Open 2008.

Vlani sa po odvážnych slo­vách Djokoviča naštval a vyradil ho v osemfinále 6:2, 7:5, 6:3. Tentoraz nezískal ani set.

Djokovič: Neznižujte môj úspech

„Triumf v Austrálii je veľkou satisfakciou. Dokazuje, že som nikdy nehovoril do vetra a potvrdil formu. Neprehral som 11 zápasov v Perthe a Melbourne, stratil som na Open len jeden set až vo finále, a to som musel prejsť cez obhajcu a svetovú jednotku. Neznižujte hodnotu môjho úspechu, priznajte ju,“ odkázal Djokovič trochu s nevôľou tým, čo špekulujú nad jeho prvenstvom.

Niektoré médiá rozoberali v komentároch „slabšie“ vystúpenie Federera a poukázali na jeho zápasové manko pre ochorenie týždeň pred Australian Open.

Črevný vírus a horúčky ho vraj stáli tri kilá hmotnosti a kopu síl. Sám Roger to však nepripúšťal a postup do semifinále označil za slušný výkon. Či už to bolo pre nedostatočnú prípravu, nový pomalší povrch alebo niečo iné, vo Švajčiarovej hre sa objavili zvláštne prvky - nervozita, nižšia sústredenosť a nezvyčajné straty.

Proti Tipsarevičovi viedol v 1. sete 5:3 a prehral v tajbrejku, v 3. sete 5:4, 40:15 a prehral 5:7, nad Blakeom viedol v každom sete o brejk a vždy oň prišiel, nad Djokovičom viedol v 1. sete 5:3 a prehral 5:7 po dvoch stratených podaniach za sebou. Jeho prehru s Djokovičom tipovali aj odborníci ako Woodforde, Woodbridge, Wilander a iní.

Srb ušil s trénerom Vajdom skvelú taktiku a herne Federera prevýšil. História sa nebude pýtať na črevné vírusy.

„Novak bojoval nielen so súpermi, ale v semifinále aj s rozhodcami, vo finále s divákmi, ktorí jasne držali stranu Tsongovi, a predsa odolal a presvedčivo povyhrával dôležité lopty. Skrátka tentoraz tam stála nedobytná srbská stena,“ povedal Marián Vajda, ktorého národnosť začali mnohí usilovne študovať.

O rok tri nedele a aj ženy v noci?

Australian Open je stále „ten štvrtý“ z grandslamových turnajov. Tohto roku si turnajový riaditeľ Craig Tiley užil dosť - zásah polície a škandál so slzným plynom, nočné maratóny s ranným zápasom Hewitt - Baghdatis do 4:34, hrozby z bohatých krajín Ázie vziať grandslamový štatút Melbournu.

„Turnaj zhodnotíme, napravíme, čo sa napraviť dá a zlepšíme, čo bude v našich silách. Najväčšou novinkou bude ženské sobotňajšie finále večer, tak ako mužské, a pridanie tretej nedele na začiatok turnaja tak ako to má Roland Garros. Znamenalo by to zvýšenie počtu predstavení z 25 na 27 a väčší príjem zo vstupeniek i televíznych práv,“ povedal nám Tiley. „Nijaké naše rozhodnutia neľutujem, všetky sme prijali s prvoradým ohľadom na bezpečnosť divákov. Predĺžili sme kontrakt s hlavným sponzorom o ďalších 5 rokov a nejestvuje žiadna hrozba pre melbournské grandslamové dejisko. O rok potešíme hráčov a začneme o týždeň neskôr 19. januára.“

Súvisiace články