Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Spozná Japonec svoje maratónky?

Už sa to blíži. Takto to vyzerá každoročne na štarte MMM v Košiciach. (Autor: archív veja)
Vladimír Mezencev|Publikované 23. sep 2016 o 22:00

Priletí Takeshi So do metropoly východu?

KOŠICE. Po stopách maratónskych legiend – to je jeden z veľmi úspešných projektov, ktoré sú už každoročná súčasť Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

Je spätý s víťazmi tohto podujatia, ako aj s jeho ďalšími nezabudnuteľnými osobnosťami.

Projekt takto  vzdal úctu bežeckým velikánom ako J. Zabala, A. Bikila, R. Hill, W. Cierpinski, L. Edelen, J. Farington, Ch. Vahlensiecková a mnohí ďalší.

V tomto roku sa spomienky na minulosť sústredia na japonského vytrvalca, ktorý ako jediný vyhral na trati medzi Košicami a Seňou s dioptrickými okuliarmi.

Bolo to v roku 1976, kedy zvíťazil časom 2:18:42 hod. Jeho výkonnosť odvtedy ešte rástla – v roku 1983 utvoril osobný rekord na tie časy neobyčajne výborným výkonom – 2:08:55 hod. a o rok neskôr na OH v Los Angeles skončil na vynikajúcom 4. mieste.

Darček z vďaky

Pri realizácii tohto projektu sa organizátori sústreďujú na osobné privítanie osobnosti v Košiciach.

Takeshi So sa teší dobrému zdraviu, veď bol aj na nedávnej olympiáde v Riu de Janeiro, kde jeho zverenec S. Sasaki obsadil 16. miesto.

Či však priletí do Košíc, ešte nie je definitívne isté.

Na jeho príchod sa teší aj 92-ročný František Kapcár, dlhoročný telovýchovný pracovník a jeden z organizátorov MMM. Chcel by mu ukázať darček, ktorý dostal od Takeshiho So tesne pred odletom z Košíc.

„Bolo to v pondelok, skoro ráno po nedeľňajšom maratónu a akosi sa pozabudlo na to, že víťaz v ranných hodinách musí odletieť do Prahy. Tak som rýchlo sadol do auta a sympatického Japonca odviezol na letisko. Chcel sa mi za to nejako odvďačiť, ale nevedel, ako. Nakoniec otvoril vak, vytiahol z neho maratónky a vložil mi ich do rúk. Po čase skončili v depozitári Východoslovenského múzea a tvorili jeden výstavný exponát na výstave k 50. výročiu MMM. Keby Takeshi So prišiel do Košíc, tak by som mu ich ukázal už len preto, či si na ne bude pamätať,“ spomína najstarší žijúci z organizátorov košického maratónu, pre ktorého sa napriek jeho úctyhodnému veku nájde ešte i dnes práca v Maratónskom klube.

Teda, len aby ten Takeshi So priletel. Keď sa tak aj stane, František Kapcár ho už na letisko nepovezie.

Darmo, má už svoje roky.

Tento maratónsky matuzalem však pri organizácii 93. MMM prvú októbrovú nedeľu aj tak ešte pomôže.

Veď kedysi bol celé desaťročia zodpovedný za všetky finančné záležitosti, súvisiace s MMM...

Autor: Vladimír Mezencev

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.