Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Špotáková mala v Košiciach babku, teraz príde ako hosť MMM

Momentka z predošlých ročníkov MMM. (Autor: JUDY)
SITA|Publikované 21. sep 2016 o 13:06

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je už niekoľko dní vypredaný.

KOŠICE. Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je už niekoľko dní vypredaný (spolu 11 713 prihlásených vo všetkých kategóriách), ale organizátori 93. ročnika stále nachádzajú nové témy, ktorými by upútali účastníkov či návštevníkov v nedeľu 2. októbra.

Rozrastá sa počet olympijských víťazov, ktorí ako hostia nebudú chýbať na 93. ročníku najstaršieho európskeho maratónu. Po slovenskom šampiónovi z Ria de Janeiro na 50 km, chodcovi Matejovi Tóthovi prijala pozvanie do Košíc aj česká oštepárka Barbora Špotáková. Zlatá z Pekingu 2008 a Londýna 2012 sa chystá do Košíc s celou rodinou.

"Ku Košiciam mám zvláštny vzťah. Bývala tu moja babka a ja som v Košiciach trávila svoje letné prázdniny. Som rada, že sa na východ Slovenska budem môcť vrátiť a zažiť konečne atmosféru košického maratónu a krásne mesto, ktoré žije prvý októbrový víkend iba športom," povedala Špotáková vo videoodkaze Košičanom, resp. účastníkom MMM.

Míňajú sa rekordne rýchlo

Organizátori na stredajšej tlačovej konferencii radi skonštatovali, že štartové čísla na obľúbený U. S. Steel Family Run sa napriek zvýšeniu ich počtu na 3500 minú v tomto roku rekordne rýchlo.

Práve tento rodinný beh, s ktorým spoločnosť U. S. Steel spája svoje meno, je príležitosťou zapojiť do maratónskeho diania aj tých najmenších.

"Dávame príležitosť viacerým skupinám aj sociálne znevýhodnených a v tomto roku U.S. Steel Košice umožní a zorganizuje účasť detí z detských domovoch v Sečovciach, Nižnej Kamenice a Podolinca. Okrem nich sa vo všetkých disciplínach maratónskeho víkendu predstaví množstvo zamestnancov tejto firmy," píše sa v tlačovej správe organizátorov.

Medzinárodný maratón mieru dlhé roky podporuje charitatívne organizácie, umožňuje bezplatný štart hendikepovaným športovcom i deťom zo sociálne slabších rodín. Doterajšie charitatívne programy získali v roku 2016 zastrešenie novým projektom Bež so srdcom.

Darovali 200 čísel

Maratónsky klub Košice daroval 200 štartových čísel trom charitatívnym organizáciám, ktoré ich v spolupráci s Karpatskou nadáciou a portálom Ľudia ľuďom ponúkli bežcom, aby výnos z ich predaja mohol poslúžiť na humanitárne účely.

Voľba padla na neziskovú organizáciu Liga proti rakovine a jej preventívne programy. Podporené bude i občianske združenie Oáza - nádej pre nový život, snažiace sa o návrat bezdomovcov do normálneho života.

"Príbeh zakladateľa Oázy Petra Gombitu a bezdomovca Ladislava Bodnára, ktorí spolu absolvovali v roku 2013 Košický maratón ako súčasť ich spoločného boja s osudom, si dodnes pamätáme. Tretím podporeným subjektom je Novorodenec.sk. Pod vedením MUDr. Petra Krcha hľadá všetky možnosti, ako prispieť k záchrane predčasne narodených detí v celom regióne Východného Slovenska. Všetkým, ktorí kúpou štartového čísla v prospech jednej z týchto organizácii podajú pomocnú ruku a nebudú chcieť zostať v anonymite, poskytnú organizátori MMM satisfakciu a poďakovanie v podobe symbolu projektu Bež so srdcom na ich štartovom čísle a tiež pri ich mene v štartovej a výsledkovej listine," informovali organizátori MMM.

Favorit z Kene

Počet zastúpených krajín v Košiciach bude atakovať číslo 60 a viaceré z nich budú mať v štartovom poli svoju premiéru.

K takým patria aj Brazília či Peru. Okrem výrazne rastúcej invázie zo susedných krajín je najmarkantnejší medziročný nárast počtu účastníkov zaznamenaný z Veľkej Británie, Južnej Afriky, Fínska, Srbska či Talianska.

K favoritom na víťazstvo v hlavnej mužskej kategórii sa určite zaradí Keňan Elijah Kemboi, ktorý pobeží v metropole východu po tretí raz. V najrýchlejšom košickom maratóne v histórii v roku 2012 skončil štvrtý výkonom 2:07:51 h. Neskôr sa ešte dvakrát zrýchlil.

"S osobákom 2:07:34 patrí do prvej línie," tvrdia Košičania.

Aj rekord vytvoril Keňan

Organizátori najnovšie poskytli aj ďalšie mená, ktoré by v maratóne mali atakovať najvyššie priečky. V ženskom štartovom poli bude Etiópčanka Chaltu Tafa Waková, víťazka maratónu v Porte 2013 a tretia z Varšavy 2015, kde si utvorila osobný rekord 2:29:30 h.

Jej konkurentkou bude Bieloruska Maryna Damancevičová, košická víťazka z roku 2011 a účastníčka nedávnych OH v Riu de Janeiro.

Ďalšími z ašpirantov na dobré umiestnenie medzi mužmi budú Keňan Mathew Bowen s osobným rekordom 2:10:57 h z Rennes 2013 či iba 21-ročný Etiópčan Abere Kassw Belay s osobným maximom 2:08:18 h.

"Kým v minulosti bývalo na štarte viacero takýchto mladíkov, v tomto roku je medzi favorizovanými mužmi výrazne najmladší. Osobák si utvoril na finančne najštedrejšom maratóne v Dubaji pred dvoma rokmi," napísali organizátori.

Ešte lepší osobný výkon, ktorý pochádza práve z Košíc, má na konte Keňan Evans Kipkosgei Ruto. V roku 2012 skončil na MMM tretí za 2:07:49 h.
 

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.