Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Športový súd zamietol žalobu na slovenský olympijský výbor

František Chmelár (Autor: TASR)
SITA|14. máj 2013 o 13:57

Nové voľby olympijského prezidenta nebudú, štyri zväzy v Lausanne nepochodili.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME o 18.07.

BRATISLAVA. Zbytočne vyhodených bezmála 50-tisíc eur. Taký je výsledný efekt vnútroslovenského sporu, ktorý pod značkou CAS 2012/A/3024 vyše štyri mesiace riešil lausannský Športový arbitrážny dvor.

CAS nemá právomoci

Štyri zväzy (tenisový, cyklistický, hádzanársky a futbalový) od neho žiadali, aby anuloval rozhodnutia valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru v novembri 2012 vrátane volieb prezidenta, v ktorých František Chmelár vyhral nad Jánom Filcom pomerom 53:21.

Argumentovali nedodržaním hlasovacej väčšiny delegátov olympijských športov požadovanej Olympijskou chartou: zo 77 ich bolo 38 (väčšina by bola 39). SOV podľa výkladu Medzinárodného olympijského výboru do nej rátal aj delegátov komisie športovcov nominovaných zväzmi (38 + 3 = 41).

Arbitrážny senát na čele s britským sudcom Romanom Subiottom (jeho členmi boli ešte Švajčiar Quentin Byrne-Sutton a Čech Vít Horáček) zamietol žalobu zväzov a konštatoval, že CAS nemá vo veci právomoc rozhodovať.

Súd za 50-tisíc eur

„Nepochybovali sme, že to takto skončí,“ komentoval verdikt šéf SOV František Chmelár. Žalujúce zväzy v spoločnom stanovisku oznámili, že ho rešpektujú, hoci „o podstate sporu nerozhodol“. Podľa nich CAS „mohol spor definitívne ukončiť a rozhodnúť vo veci, ak by SOV dal súhlas“.

„Ak vzniknú spory vo vnútri hnutia, treba hľadať vnútorné spôsoby ich riešenia. A v tomto prípade zväzy žiadny nevyužili – neobrátili sa ani na dozornú radu,“ pripomenul Chmelár.

„Stanovy SOV schvaľuje MOV,“ dodal generálny sekretár Jozef Liba. „Už na novembrovom zhromaždení bol predložený návrh ich zmien, ktoré zahŕňali aj námietky štyroch zväzov – plénum ich napokon schválilo v apríli.“

Tie ďalej tvrdia, že „pretrváva stav, ktorý je v rozpore s Olympijskou chartou“, lebo namiesto 35 zväzov olympijských športov je v pléne 38. O tom, že 32 má po dva hlasy, kým zvyšných šesť (po dva gymnastické, kanoistické a plavecké) po jednom, sa vo vyhlásení nezmienili.

Ani o nákladoch na arbitráž. Súdne trovy 33-tisíc švajčiarskych frankov podľa rozhodnutia CAS hradia spoločne a nerozdielne žalujúce zväzy. Hádzanársky informoval, že jeho podiel zaplatí z vlastného vrecka prezident Jaroslav Holeša. Vlastné náklady na právne zastupovanie a preklady materiálov sú v réžii strán. „Dokopy tento špás vyjde na 50-tisíc eur,“ odhadol Liba.

Súvisiace články