Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Športoviská v Salt Lake City

TASR|Publikované 4. feb 2002 o 18:00

Salt Lake City 4. februára (TASR) - Návštevníci ZOH v Salt Lake City nebudú ani v tomto roku môcť počítať s malými vzdialenosťami medzi jednotlivými ...

Salt Lake City 4. februára (TASR) - Návštevníci ZOH v Salt Lake City nebudú ani v tomto roku môcť počítať s malými vzdialenosťami medzi jednotlivými športoviskami. Z olympijskej dediny sa dá pohodlne pešo prísť iba k Rice Eccles Stadium, tam sa však nebudú konať žiadne súťaže, iba úvodný a záverečný ceremoniál.

Dlhšie cestovanie autobusom sa tak stane povinnosťou pre všetkých športovcov, ktorých výpravy si nebudú môcť dovoliť prenajať si drahé ubytovanie v blízkosti športovísk. Problémy s dopravou by sa však nemali vyskytnúť. Jednotlivé športoviská sú totiž približne v okruhu 60 minút od mesta a je k nim vybudované dobré spojenie.

Sedemdesiatosem podujatí sa bude konať na desiatich miestach, z toho päť je zastrešených. Najrýchlejšie sa dá dopraviť k 6 km vzdialenému Salt Lake Ice Center. Je to jediná hala priamo v olympijskom meste, ktorá vzbudzuje obdiv aj po architektonickej stránke. V centre mesta je potom Delta Center, kde pred ZOH hrávali svoje zápasy basketbalisti Utahu Jazz, a počas hier sa tam predstavia krasokorčuliari a šorttrekári.

V západnej časti mesta v Kearnse sa nachádza zastrešený Olympic Oval. V tomto stánku, ktorého stavba stála 39 miliónov dolárov, sa budú na najrýchlejšom ľade na svete pokúšať o nové rekordy rýchlokorčuliari. Na polceste vo West Valley City stojí E-Center, ktoré bude spolu s Peaks Ice Arena v 82 km vzdialenom Prove, hostiť hokejové zápasy. Najviac si cestovania užijú zjazdári. Tí budú mať niektoré svoje disciplíny vo vzdialenosti 87 km od mesta v stredisku Snowbasin a neďaleko zjazdoviek sa bude bojovať o medaily v curlingu.

Relatívne veľké vzdialenosti budú musieť prekonávať aj biatlonisti, bežci na lyžiach a severskí kombinátori. Na úpätí pohoria Wasatch Mountains totiž leží stredisko Soldier Hollow vzdialené od Salt Lake City 74 km. Na ceste do najvyššie položeného bežeckého strediska olympijskej histórie (1670 až 1793 m n.m.) leží klenot XIX. ZOH, ktorým je Utah Olympic Park. V rekordnej výške vyše 2000 m n. m. stoja tri skokanské mostíky a 1340 m dlhá umelá ľadová dráha v celkovej hodnote 139 miliónov dolárov. Na nej zažijú svoju olympijskú premiéru bobistky, naopak skeletonisti po 54 rokoch opäť budú bojovať o olympijské zlato.

Šesť kilometrov od Utah Olympic Park leží mesto Park City (4700 obyvateľov), v štáte Utah považované za metropolu zábavy. V blízkosti tohto známeho centra sa rozhodne o olympijských víťazoch v slalome, obrovskom slalome, snoubordingu a akrobatickom lyžovaní.

Jedným z tromfov Salt Lake City pri kandidatúre na usporiadanie ZOH 2002 bola už takmer vybudovaná infraštruktúra športových zariadení. Už pred siedmimi rokmi bolo mesto pripravené na usporiadanie ZOH, keď chýbal iba jeden zimný štadión a ľadové koryto. Investície vo výške 360 miliónov dolárov preto vyznievajú v porovnaní s Naganom 1998 (680 miliónov) skromne.

Problémy mali organizátori iba s Olympic Oval. Najprv sa v apríli 2000 zrútila časť strešnej konštrukcie a neskôr museli pre trhliny v betóne úplne zrekonštruovať aj základ ľadového oválu. Generálka v podobe marcových MS však dopadla na výbornú. Rovnako úspešne prešli testami aj ostatné zariadenia až na jednbu výnimku. V Snowbasin sa stali lyžiarske disciplíny obeťou nestáleho počasia.

sr ph

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.