Športovci majú po dopingu trvalé problémy

Sportnet|24. nov 2006 o 00:00

BERLÍN - Väčšina vrcholových východonemeckých športovcov, ktorí v časoch riadeného štátneho dopingu v zaniknutej NDR brali nepovolené látky, dnes trpí chorobami kostí. Polovica z nich pociťuje problémy s pohybovým aparátom, i keď len stoja. Uvádza to ...

Bývalá guliarka Birgit Boeseová, obeť dopovania v NDR. FOTO - ARD.DE

BERLÍN - Väčšina vrcholových východonemeckých športovcov, ktorí v časoch riadeného štátneho dopingu v zaniknutej NDR brali nepovolené látky, dnes trpí chorobami kostí. Polovica z nich pociťuje problémy s pohybovým aparátom, i keď len stoja. Uvádza to štúdia, o ktorej včera informovali nemecké médiá a ktorá prvý raz opisuje aj problémy detí postihnutých športovcov.

Materiál s viac než 900 stránkami pripravila bývalá guliarka, štyridsaťštyriročná Birgit Boeseová, ktorá sa sama za obeť dopingu považuje a chodí o palici. "Chrbticu mám ako osemdesiatročná," posťažovala sa. Štúdia vznikla v minulých dvoch rokoch z anonymných rozhovorov s 52 športovcami z možno niekoľkých tisíc, ktorí v dopingovom systéme figurovali. Financovala ju nadácia, ktorá sa zaoberá vyrovnaním s komunistickou diktatúrou v NDR. Na ochorenie kostí sa sťažuje 92 percent opýtaných, na problémy so státím 52 percent. Tridsaťosem percent je psychicky labilných a v nebezpečí, že by mohli skončiť i samovraždou. Dvadsaťpäť percent ochorelo na rakovinu a 42 percent žien trpí dodnes hormonálnymi problémami, ktoré viedli k zmužňovaniu. Mnohí sa sťažujú na nechutenstvo. Jedna bývalá športovkyňa počas dvojročnej prípravy štúdie už zomrela.

Skúmané atlétky majú častejšie predčasné pôrody alebo potraty než iné ženy. Niektoré ich deti majú alergie, kožné a pľúcne choroby. Osemdesiatosem percent opýtaných dostávalo preparáty od trénerov a "len" 65 percent od klubových lekárov.

Športovci, ktorí sa narodili v 50. až 70. rokoch, začínali brať v rozsiahlom systéme vrcholového športu doping veľmi skoro. Polovica z nich ho dostávala už pred 14. rokom veku. "Vtedy som nemal ani poňatia," zneli v ankete niektoré odpovede.

Boeseová dúfa, že zhromaždené dáta budú mať vplyv na právny boj o odškodnenie obetí dopingu, ktorý trvá už roky. Nemecká vláda síce už pred štyrmi rokmi uvoľnila dva milióny eur, ale postihnutí športovci to považujú za nedostatočné.

V roku 2000 boli strojcovia dopingovej politiky v bývalej NDR odsúdení na podmienečné tresty. NDR iba s 17 miliónmi obyvateľov sa stala športovou veľmocou. Na letnej olympiáde v roku 1972 získala 20 zlatých medailí a v poradí krajín skončila na treťom mieste za ZSSR a USA. Na ďalšej v roku 1976 brala NDR dokonca 40 zlatých a predstihla v medailovej tabuľke i Spojené štáty. Rovnako na druhom mieste pred USA skončila s 37 zlatými na olympiáde v roku 1988. (čtk)

Nachádzate sa tu: