Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Šport: SR bude mať zastúpenie na 6. svetových hrách 2001 v japonskej Akite

TASR|9. feb 2001 o 17:12

Bratislava 9. februára (TASR) - Medzinárodná asociácia svetových hier (WGA) pripravuje v japonskej Akite 6. svetové hry (16.-26. augusta), na ktorých sa stretne 4500 športovcov v 26 oficiálne zaradených športoch a v piatich ukážkových.Po letných OH to bude druhé najväčšie celosvetové športové podujatie, na ktorom sa už po šiesty raz zúčastnia pretekári v neolympijských športoch, resp. disciplínach. Tieto hry, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu, budú po prvý raz na ázijskom kontinente a tak organizátori v akitskej prefektúre starostlivo pripravujú všetkých 21 vybraných športových stánkov.

V súčasnosti sa zatiaľ kvalifikovalo 12 slovenských športovcov v šiestich športoch, niektorí ďalší však ešte majú šance prebojovať sa na toto prestížne podujatie.

Najväčšie zastúpenie v Akite bude mať slovenský tanečný šport. Účasť už majú istú dva tanečné páry - Andrej Hromádka so Silviou Kadnárovou a Juraj Fáber s Janettou Fáberovou, trénerom je Igor Jágerský. Slovenská kulturistika bude mať trojnásobnú šancu na dobrý výsledok. V hmotnosti do 70 kg bude štartovať Igor Kočiš, do 80 kg Juraj Vrábel a nad 52 kg Jana Purdjaková. Trénerom i rozhodcom bude Milan Čížek. Otvorená je otázka štartu silového trojbojára Miroslava Patra, ktorý je ašpirantom na popredné umiestenie, v nominácii však zatiaľ chýba. Z vodných lyžiarov sa kvalifikoval Andrej Tichý a bez šance nie je ani Bronislava Machová. V plutvovom plávaní bude štartovať Peter Durai a s ním pocestuje tréner Gustáv Jendek. Športovú gymnastiku SR budú reprezentovať v neolympijskom synchro skákaní žien na trampolíne Andrea Martonová a Katarína Prokešová. Vo väčšine športov je už o nominácii na 6. svetové hry rozhodnuté. Prekvapujúco sa zo slovenských reprezentantov neprebojoval do Japonska v športovom rybolove (casting) a tak okrem spomínaných športovcov má už reálnu šancu azda len karatista Klaudio Farmadín.