Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Šport: Ruský štát podporí rozvoj masového i vrcholového športu

TASR|Publikované 31. jan 2002 o 08:01

Moskva 30. januára (TASR) - Za rozvoj športových aktivít mládeže v rámci škôl i voľného času sa vyslovil v stredu v Kremli ruský prezident Vladimir ...

Moskva 30. januára (TASR) - Za rozvoj športových aktivít mládeže v rámci škôl i voľného času sa vyslovil v stredu v Kremli ruský prezident Vladimir Putin a desiatky predstaviteľov ruských regiónov a športových organizácií.

V najbližšej dobe preto v Rusku vznikne štátna Koncepcia rozvoja športu do roku 2005. Náklady na program štátnej podpory športu sa odhadujú na 50 miliárd rubľov (približne 1,6 miliardy dolárov). Ruská vláda bude viac ako doteraz podporovať výstavbu nových športových zariadení, ihrísk a podporí aj nákup nového vybavenia pre školy nielen v mestách ale i na vidieku. Na okamžitú podporu sa môžu tešiť ruskí vrcholoví športovci, ktorí v posledných rokoch získali ocenenia na svetových a európskych podujatiach. Od 1. júla bude tisíc ruských športovcov dostávať mesačne štipendium vo výške 15.000 rubľov (500 dolárov). Od roku 2003 sa počet štátom dotovaných vrcholových športovcov a trénerov zvýši na 3000. Výška mesačného štipendia sa rovná ročnému priemernému platu v Rusku.

Podľa ruského prezidenta Putina sa v Rusku športu venuje iba 8,8 percenta obyvateľov a medzi ženami dokonca len 5 percent. S nedostatkom pohybu súvisí aj zdravie celého národa, demografická situácia a dokonca aj stav ekonomiky. Experti poukazujú aj na to, že výdaje obyvateľstva na tvrdý alkohol, hlavne vodku, sú vyššie než výdaje spojené so športovými aktivitami. "Dnes nejde len o otázky športu. Ide o dôstojný a plnohodnotný život ľudí, o budúcnosť národa," povedal ruský prezident.

V Kremli zaznel celý rad pozoruhodných myšlienok. Od návrhu zaviesť na školách limity telesnej zdatnosti a povinnú návštevu športových krúžkov, cez nápad povinných päťminútových rozcvičiek na každej vyučovacej hodine až po návrh obmedziť na športových štadiónoch a v televízii reklamu na pivo, ktorá prispieva k "pivnému obrazu života". V Kremli zaznela aj idea daňových úľav pre sponzorov športu a téza o hľadaní idolov ruskej mládeže.

"Ruská mládež potrebuje vzory!," vyhlásila podpredsedníčka ruskej vlády Valentina Matvijenková a poznamenala, že prezident Putin je takýmto vzorom. Putin cvičí denne, v minulosti sa venoval džudu a pravidelne jazdí na lyžiach. O Putinovom kladnom vplyve podľa Matvijenkovej svedčí aj nárast v poslednej dobe záujmu ruskej mládeže o bojové umenia a zjazdové lyžovanie. (spravodajca TASR Bohdan Kopčák)

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.