Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Šport: Minister školstva SR Frinc odovzdal úspešným olympionikom sľúbené odmeny

TASR|31. aug 2004 o 12:27

Bratislava 31. augusta (TASR) - Minister školstva SR Martin Fronc prijal v utorok v Kongresovej sále Národnej rady SR v Bratislave úspešných slovenských ...

Bratislava 31. augusta (TASR) - Minister školstva SR Martin Fronc prijal v utorok v Kongresovej sále Národnej rady SR v Bratislave úspešných slovenských reprezentantov - olympionikov, ktorí sa vrátili z Hier XXVIII. olympiády v Aténach.

Minister Fronc všetkým poďakoval za úspešnú reprezentáciu a pretekárom, ktorí na OH 2004 skončili na 1. až 6. mieste odovzdal šeky s určenými odmenami. Olympijská víťazka v K1 žien Elena Kaliská prevzala preukaz na dva milióny korún, súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci dostali za úspešnú obhajobu prvenstva zo Sydney 2, 4 milióna Sk, Michal Martikán, ktorého rozhodcovia obrali o zlatú medailu podľa prísľubu predsedu SOV Františka Chmelára dostal dvojmiliónovú prémiu, Jozef Krnáč rovný milión, Jozefa Gönciho poteší 600.000 Sk, Martina Moravcová je bohatšia o 100.000 Sk. Na slávnosti boli prítomní aj ďalší olympionici, tréneri a iní členovia realizačných tímov. Ako v príhovore uviedol minister Martin Fronc, bol rád, že na pôde NR SR môže privítať úspešných pretekárov Slovenska, ktorí vzorne reprezentovali na najvýznamnejšom športovom podujatí v kolíske olympijských hier v Grécku.

"Po námahe - sláva," tvrdili antickí mudrci. Vy najlepšie viete akú námahu ste museli vynaložiť, koľko úsilia, odriekania, obetovania vás stál vavrínový veniec, čo v minulých dňoch zdobil hlavy niektorých z vás v Aténach," zdôraznil minister Fronc a pokračoval: "Bol som veľmi rád, že iba dva dni po zapálení olympijského ohňa som priamo v dejisku Hier mohol prežiť radosť spolu s Jozefom Krnáčom. Že som mu mohol podať ruku," pripomenul minister Fronc.

"Veľa času som strávil spolu s ostatnými na rozplavbách a semifinále,keď plávala naša Martina Moravcová,. Iba ona by vedela povedať, aké sú dlhé stotinky sekundy. Ako ťažko sa bojuje o medaily v olympijskom bazéne," pripomenul minister školstva 6. a 7. miesto Martiny Moravcovej. Vysoko vyzdvihol strelecké umenie Jozefa Gönciho, ktorý si vystrieľal bronz vo vzduchovej puške," rekapituloval minister OH 2004 z pohľadu slovenských medailových zásahov.

Ako ďalej uviedol, dňom D na OH v Aténach bola streda 18. augusta, kedy boli v hre vodní slalomári. "Prerušili sme zasadanie vlády a všetci sme držali palce, aby to vyšlo našim vodným slalomárom. Najskôr prišla zlatá medaila Michala Martikána. Vzápätí za ním zlato pridala aj Elena Kaliská a jej otecko niekde v športovom nebi mohol byť spokojný, že to vrátila súperkám aj za Sydney. Zlatý dážď padal z aténskeho neba na našich športovcov. Žiaľ, ako blesk z jasného neba prišla správa, že rozhodcovia zlato Michala Martikána zmenili na striebro. Iba on sám najlepšie vie, čo vtedy prežíval. Aké je to, keď sa zlato na hrudi športovca zmení na striebro," uvažoval nahlas šéf rezortu, do ktorého patrí aj štátna starostlivosť šport. "O dva dni to zlato vybojovali aj bratia Hochschornerovci, ktorí síce takmer nedobehli na štart, ale v cieli boli prví. Keď sa niečo často opakuje, postupne to zovšednie. Stane sa to samozrejmosťou. Ale bratia Hochschornerovci nie sú pre nás samozrejmosť. Sú výnimoční. Tak isto sú výnimoční aj bratia Michal a Richard Riszdorferovci s Erikom Vlčekom a Jurajom Bačom, ktorí pre Slovensko získali poslednú medailu na Hrách XXVIII. olympiády," zdôraznil minister Fronc, aby vzápätí dodal, že všetci medailisti a športovci na 4. až 6. mieste dostanú nielen odmeny v takej výške, v akej im ich pred olympiádou sľúbili, ale aj kyticu a nádobu so symbolickou hrsťou slovenskej zeme. "Aby všade, kde pôjdu, kde budú súťažiť, vedeli, že slovenskí priaznivci sú s nimi, že im držia palce. Aby vzorne reprezentovali Slovenskú republiku," pripomenul Fronc.

Na slávnostnom prijatí boli prítomní aj predseda NR SR Pavol Hrušovský, ktorý sa tiež k prítomným športovcom prihovoril v mene NR SR. Poďakoval im za vzornú reprezentáciu a poprial im veľa úspechov v ich ďalšej kariére. Slovenských olympionikov pozdravili aj podpredseda NR SR Béla Bugár, minister vnútra Vladimír Palko, minister obrany Juraj Líška, minister poľnohospodárstva Zsolt Simon. Za vedenie slovenskej výpravy predstaviteľom vlády a parlamentu poďakoval predseda SOV František Chmelár.

Za všetkých medailistov sa za doterajšiu podporu poďakovala Elena Kaliská, olympijská víťazka vo vodnom slalome. "Naše úsilie bolo sústredené do tých sto sekúnd, ktoré rozhodli o tom, že sme najlepší. V športe treba mať aj šťastie. Ale niedarmo sa hovorí, že šťastie stretne iba pripraveného. A my sme pripravení boli. Aj zásluhou podpory, ktorú nám poskytla naša spoločnosť, naša vláda, sponzori, priaznivci. Všetci, čo nám držali palce," povedala Elena Kaliská vo svojom poďakovaní, čím vyjadrila postoj všetkých športovcov - olympionikov.

/k dispozícii sú zvukové záznamy a fotoreportáž/

Súvisiace články