Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Spomíname na Karčiho

Karči. Karol Csobádi, ako sme ho stretávali na futbalových ihriskách. (Autor: Peter Podolinský)
Peter Podolinský|Publikované 2. máj 2016 o 22:00

Karol Csobádi sa nám už z novín či webovej stránky neprihovorí. Na Karčiho spomínajú ľudia z futbalového prostredia.

Športový novinár a futbalový nadšenec Karol Csobádi sa nám už z novín či webovej stránky neprihovorí. Prihovoriť sa však môžu iní. Na Karčiho spomínajú ľudia z futbalového prostredia.

ROŽŇAVA. V piatok 22. apríla sme sa rozlúčili s kolegom, priateľom, fanúšikom futbalu i zanieteným športovým novinárom Karolom Csobádim, ktorého však všetci fanúšikovia futbalu v rožňavskom okrese nepoznali inak ako Karčiho. Nie je a nebolo jednoduché získavať po zápasoch informácie od funkcionárov či hráčov. Karči však v tomto vynikal a vždy si dokázal informácie zistiť. Často objavil aj nejakú tú „pikošku“, ktorou osviežil komentáre k zápasom. Povestné boli jeho štatistiky. Bohužiaľ, ďalšie články už nenapíše.

Karol Csobádi sa narodil 20. novembra 1956 a zomrel 20. apríla 2016.

Štefan Kún, predseda FK Krásnohorské Podhradie

- Nemôžeme ho ináč nazvať ako, náš Karcsi! Bol neustála súčasť našich domácich zápasov od sezóny 2002/2003 ako hlásateľ a videotechnik, neskôr fotoreportér našich športových podujatí ako futbalový turnaj o pohár starostu obce, neskôr premenovaný na Memoriál Štefana Garbaša. Neu-
stále nás „otravoval“ svojimi telefonátmi, esemeskami a mejlom. Počas našich spoločných komunikácií padlo sem tam aj niekoľko ostrých slov, no väčšinou išlo o veselé situácie. Karcsiho vždy veľmi potešilo a „nadchlo“, keď počul vetu „ukáž video“ niekoľko minút po skončení zápasu. O jeho zdravotných problémoch sme vedeli od samého začiatku a počas celej liečby nás v rámci možností neustále informoval. Aj keď sme vedeli, že jeho diagnóza je naozaj vážna, stále sme verili v zlepšenie jeho stavu. Poslednýkrát sme ho navštívili v rožňavskej nemocnici v sobotu 19. marca. Ani vtedy, aj keď sme vedeli, že trpí neskutočnými bolesťami, nezabudol na „svoju“ internetovú stránku IFRV, keď sme mu z pier vyčítali jediné slovo „ROB“, ktoré adresoval Jožovi Erdöfalvimu a nabádal ho tým k tomu, aby nezanevrel na IFRV a pokračoval v ich spoločne začatej práci. 20. apríla 2016 nás Karcsi navždy opustil. Prišli sme o člena našej futbalovej rodiny. Bude veľmi ťažké si predstaviť domáce zápasy bez neho, vežu videotechnika bez Karcsiho. Budeš nám veľmi chýbať. Česť tvojej pamiatke!!!

Michal Domik, prezident MFK Rožňava

- Mnoho ľudí by si malo zobrať z neho príklad. Bol to skromný človek a predsa dokázal tvoriť a pomáhať iným ľuďom. Mnohí ľudia si ani neuvedomujú, koľko práce je okolo informovania a písania článkov a on to robil iba tak – zo srdca. Človek, ktorý nemyslí len na svoju rodinu, ale pojme pod seba oveľa väčšiu skupinu ľudí a pomáha im, si zaslúži úctu aj po smrti a preto som sa rozhodol, na jeho počesť a ako prejav vďaky za jeho celoživotnú prácu v oblasti futbalu, usporiadať každoročne turnaj okresných mužstiev In memoriam Karla Csobádiho. Za tvoju prácu sa ti chcem dodatočne poďakovať a budeme na teba len v dobrom spomínať. Budeš nám chýbať, Karol!

Vladislav Vávra, tréner FK Gemerská Hôrka, bývalý hráč a tréner Tatrana Betliar

- S Karolom Csobádim, Karčim, som sa prvýkrát stretol v roku 1998. V tomto roku na jeseň TJ Tatran Betliar postúpil do 4. ligy Juh, jedna z podmienok bolo natáčanie videozáznamu majstrovského stretnutia. Už hodinu pred zápasom behal po ihrisku, ťahal si káble, rýchlo vypil kávu a už bol na streche. S kamerou v ruke bol pripravený na prvý hvizd rozhodcu. Po zápase sa ponáhľal urobiť zaujímavý rozhovor a, ako inak, pozbierať výsledky z ostatných zápasov. Toto bol Karči... Ťažko sa mi hovorí, že bol, on stále je v našich srdciach. Prostredníctvom malých čiernych písmenok a fotiek zviditeľnil nielen TJ Tatran Betliar, ale skoro každý jeden klub v okrese, množstvo hráčov. Pozbieral kvantum informácií, čísel, ktoré po večeroch precízne spracoval do tabuliek. Svoje štatistiky a články prezentoval v denníku Korzár, ale aj na webových stránkach. Bude nám veľmi chýbať ako človek, ako redaktor, ako kameraman a fotograf, no predovšetkým ako dobrý priateľ. Pamätníci spomínajú, ako sme Karčimu vysvetľovali, čo je ofsajd, ako nám na sústredení na Štrbskom Plese ráno o piatej varil desať litrov teplého čaju a pripravoval neskorú večeru. Spoločné spomienky nám navždy ostanú v pamäti. Bol to človek s veľkým Č, oddaný a obetavý venovať každú voľnú chvíľku futbalu. Budeš veľmi chýbať... Česť tvojej pamiatke.

Július Balta, tréner FK Krásnohorské Podhradie

- Fenomén, žurnalista, novinár, fotograf rovná sa Karol Csobádi. Karola som spoznal cez futbal, bol to človek maximálne poctivý a zanietený. Mal zmapovanú celú pozitívnu a negatívnu problematiku diania vo futbale. Pružne podával informácie pre širokú verejnosť. Ja osobne, ako aj Krásno-horsko-podhradský futbal, sme stratili zo svojej futbalovej rodiny osobného priateľa a fanúšika, ktorý sa bude ťažko nahrádzať. Už teraz nám maximálne chýba, jeho rady, pozitívne nápady, ale aj veľké srdce, v ktorom sme aj my všetci miesto mali, si zaslúži NEZABUDNÚŤ. Aj pri ťažkej chorobe riešil technickú komunikáciu do poslednej chvíle svojho života. Nedokázal však zvíťaziť nad chorobou. Určite sa na nás zhora pozerá a nezabúda, ako i my nezabúdame, nezabudneme. Za všetko ďakujeme. Česť tvojej pamiatke, Karol.

Miloš Gallo st., prezident bývalého Baníka Štítnik KT

- Karola som poznal od jeho mladých rokov. Ako chlapec chodil občas na futbalové zápolenia so svojím otcom, ktorý bol futbalový funkcionár, rozhodca a delegát. Postupne sa začal do futbalu zasväcovať aj Karol. Jeho láska k tomuto športu (a nielen futbalu, ale robil aj do basketbalu, takmer do každého športového podujatia) sa pretavila do hlbokého záujmu. Dokázal zbierať informácie z každého športového podujatia a tieto posúvať do rôznych periodík. Neušiel mu takmer jediný futbalový zápas v okrese a takmer na každom ho bolo cítiť. Podieľal sa na príprave spravodajov, fotografoval, robil rozhovory s jednotlivými aktérmi. Popularizoval šport, ale hlavne futbal. Keď začalo byť aktuálne natáčanie videa, robil to so značnou odbornosťou a precíznosťou. Bol jednoducho veľká osobnosť hlavne futbalu, ktorému venoval značnú časť svojho života. To, čo dokazoval už so značne podlomeným zdravím, ostane navždy neprekonateľné. Pomáhal a pracoval pre každého, kto ho o to požiadal, hlavne Rožňavu, Štítnik, Gemerskú Polomu a Krh. Podhradie. Patrí mu veľké poďakovanie a jeho osobnosť bude dlho v mysliach všetkých, ktorí čítali jeho komentáre a stretávali ho na futbalových podujatiach.

Ján Džubák, predseda Oblastného futbalového zväzu Rožňava, riaditeľ ZŠ akad. Hronca

- Karol Csobádi bol z môjho pohľadu veľmi zaujímavá postava. Páčilo sa mi na ňom, ako priamočiaro išiel na vec, ako vedel pomenovať veci pravým menom. Spoznal som ho koncom 80. rokov v Štítniku, kde robil poštára a kde som ja začal svoju učiteľskú kariéru. Dôvernejšie som ho spoznal, až keď som začal funkcionárčiť na ObFZ v Rožňave. Ako novinár vždy mal so sebou fotoaparát a diktafón, aby mohol čitateľom novín, a neskôr aj na internet, poskytnúť pravdivé informácie zo sveta športu, osobitne z futbalu. Vždy som ho pozýval na naše konferencie, ale aj zasadnutia výkonného výboru či jednotlivých komisií a viackrát prijal aj ponuku na prácu v nich, za čo aj teraz na diaľku mu ďakujem. Bol to perfektný spravodajca, ktorý svoj voľný čas venoval futbalu. Vidím ho, ako trpezlivo sedí v nedeľu U Pulena a čaká na rozhodcov a delegátov, aby od nich získal expresné správy. Veľmi sa tešil, keď našu školu navštívili osobnosti slovenského futbalu Jožko Adamec a Laco Petráš aj s prezidentom zväzu Jankom Kováčikom, samozrejme, že on pritom nemohol chýbať a zo spoločného stretnutia a následnej autogramiády nám pripravil vkusnú fotoreportáž, ktorú zverejnil na futbalovej i školskej stránke. Futbalu odborne znalý Karol k tomu pridal aj zaujímavé rozhovory so spomenutými pánmi.

Jozef Erdöfalvi, futbalista FK Krásnohorské Podhradie, spolutvorca webovej stránky infofutbalrv.sk

- Prvotná myšlienka webstránky vznikla pred piatimi rokmi. Z dôvodu, že také niečo v okrese neexistovalo. Boli tu akési náznaky, ale nikto sa tomu tak nevenoval. V novinách vychádzalo niekoľko príspevkov, ale v obmedzenom množstve. Žiadna propagácia futbalu, žiadna história, strelci, nič na webe nebolo. Sprvoti sme chceli aj so Štefanom Kúnom oživiť webstránku FK Krásnohorské Podhradie, no po zvážení všetkých pre a proti, čo sa deje v okresnom futbale, na klubovú stránku nepatrí. Tak padol návrh, že vytvoríme stránku čisto zameranú na okresný futbal, na všetky kolektívy a vekové kategórie, ktoré účinkujú v súťažiach okresných a krajských. Štefan Kún oslovil Karola, či by do toho šiel, ponuku prijal, spojili sme sily a vznikla webstránka. V tej dobe, pri vzniku stránky, som bol nezamestnaný, takže hodiny som trávil na internete. Mal som na starosti administráciu webu a samotný vizuál stránky, vytvoril som logo, Karol sa zameral na príspevky, fotoreportáže a videozostrihy, štatistiky. Na začiatku som sa naplno venoval webu, asi o rok, neskôr sa mi podarilo zamestnať sa, to už mi veľa času na administráciu nezostávalo, no snažil som sa vyhovieť Karolovi, keď ma o niečo poprosil, že by bolo treba doplniť na stránku... Stránka bola tvorená zadarmo, vo voľnom čase nás oboch, malé peňažné dary sme dostali myslím, že raz, všetci, ktorí prispeli, boli na webstránke vedení ako partneri. Všetky tieto príspevky obchodil Karol, keď bol ešte plný života a elánu a pracoval ako poštár v štítnickej doline. Z jeho iniciatívy vzišla aj anketa O najkrajší gól mesiaca, získal sponzorsky vecné ceny pre víťazov a konal sa aj „galavečer“ pre víťazov a pozvaných hostí v už neexistujúcom pohostinstve U Strelku. Bolo to prvý a poslednýkrát. Ochota niektorých činovníkov futbalových klubov žiadna, závisť, lenivosť či otázka „načo to všetko?“ Je ťažké robiť niečo, keď ochota je len z jednej strany a všetko bolo na propagáciu futbalu, zadarmo, na úkor rodiny, voľného času. Ale chceli sme to robiť, pre ľudí, pre kluby. Predsa sa našli aj takí, ktorí prispievali, za čo im patrí vďaka. Asi pred mesiacom boli sme navštíviť Karola v nemocnici, ja, Štefan Kún, Ladislav Jobbáď a Gabriel Fulek, za FK Krásnohorské Podhradie, inokedy človek plný elánu, vtedy už zdravotne vyčerpaný, pozrel na mňa a ťažko z neho vyhŕklo „rob“. Myslel tým web, naše spoločné dielo. Neviem, či jeho želanie budem vedieť naplniť... Je ťažké robiť to z časového hľadiska a hlavne promptne informovať. Som dosť pracovne vyťažený, aktívne reprezentujem FK Krásnohorské Podhradie, preto aj stránka viac menej stagnuje v tomto období, no snažím sa ju v rámci možností aktualizovať. Čo prinesie budúcnosť, je však otázne... Karol bol veľký človek.

Adrián Szaniszló, futbalista Sokola Bohúňovo

- Irónia osudu je, že odchádzajú spomedzi nás ľudia, ktorých máme radi. Karol bol osobnosť, žurnalista, ktorý žil športom. Vídavali sme sa dlhé roky, žiaľ, už to tak nebude. Budeš nám chýbať. Česť tvojej pamiatke...

Dušan Pollák, futbalový tréner a pedagóg

- Karola som osobne poznal už dávnejšie, ešte v čase, keď vychádzal týždenník Zora Gemera, do ktorej som prispieval informáciami z futbalu. Neskôr sme boli v kontakte skoro každý druhý deň, pretože sme spolupracovali pri informáciách z okresného futbalu, ale i futbalového diania v rožňavskom futbale. Okrem výsledkov a informácií to bolo aj množstvo rozhovorov. Poznal som ho ako korektného človeka, s ktorým sme mohli rozoberať futbal celý deň. Vytvorením stránky Infofutbalrv a zverejňovaním informácií obohatil oblasť futbalu, ako i propagáciu a záujem širokej verejnosti o futbal. Osobne sa angažoval i pre propagáciu rožňavského futbalu a rád mi pomohol s organizáciou podujatí. Za to mu patrí veľké poďakovanie.

Ján Šmelko, predseda športovo-technikej komisie ObFZ Rožňava

- Na Karola spomínam z rôznych uhlov pohľadu. Ako predseda ŠTK, kde v komisii bol zodpovedný za presnosť publikovania tabuliek, strelcov gólov a držiteľov kariet. Už pred začiatkom súťažných ročníkov si pozorne prezrel prihlášky a súpisky mužstiev, aby jeho komentáre boli autentické, Ako delegát ObFZ – častokrát som po stretnutí sedel ešte za volantom a už ma telefonicky kontaktoval, aby som mu nadiktoval priebeh, strelcov gólov i prípadné karty, aby mohol čo najskôr spracovať komentár. V poslednom čase, keď mu už choroba nedovolila hovoriť, hovory mu tlmočila pani manželka, Ako človek – Karol bol tvorivý, veľmi zodpovedný a dochvíľny pri plnení všetkých spomínaných športových aktivít. Jeho dôslednosť pramenila aj z toho, že spracovával analýzy zo života futbalových oddielov. Stretával som sa s ním aj ako s videotechnikom, ktorý v Brzotíne, kým bol v súťaži, v Krásnohorskom Podhradí a najmä v Rožňave, kým mu zdravotný stav dovoľoval. Karol zanechal nezabudnuteľný rukopis pri komentovaní futbalového diania v našom okrese.

Autor: Peter Podolinský

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.