Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Splnili sme základný cieľ, tvrdí český kapitán Nedvěd

SITA|19. jún 2004 o 23:36

AVEIRO 19. júna (SITA) - Kompletné 2. kolo zápasov v skupinách na 12. ME vo futbale v Portugalsku prihralo do štvrťfinálového pavúka zatiaľ jediný tím - Česko. Zverenci trénera Karla Brücknera zdolali ...

AVEIRO 19. júna (SITA) - Kompletné 2. kolo zápasov v skupinách na 12. ME vo futbale v Portugalsku prihralo do štvrťfinálového pavúka zatiaľ jediný tím - Česko. Zverenci trénera Karla Brücknera zdolali v sobotu večer Holanďanov 3:2 (1:2) a zabezpečili si postupovú definitívu do vyraďovacích bojov. Inými slovami, futbalisti spoza rieky Moravy sú zároveň jediným tímom bez straty bodu. O to isté sa predtým neúspešne pokúšali úradujúci majstri Európy Francúzi, ofenzívne naladení Švédi či ďalší z okruhu najväčších favoritov Španieli. Tí všetci mali totiž po prvých zápasoch v skupinách na svojom konte víťazstvo, no v 2. kole ho nepotvrdili.

Česi vyviedli Holanďanom podobný kúsok ako v prvom vystúpení na ME Lotyšom - otočili zápas, v ktorom prehrávali. Na štadióne Municipal v Aveire viedli Oranjes po 20 minútach 2:0, napokon však odchádzali so zvesenými hlavami a postupový osud už nemajú vo svojich rukách. "Bezprostredne po zápase mám pocit z dobre vykonanej práce," povedal pre ČT tréner Karel Brückner a vzápätí pokračoval: "Tip na štvrťfinálového súpera však odo mňa nechcite, tak ďaleko som vo svojich úvahách ešte nepokročil." Kapitán Pavel Nedvěd sa proti Holanďanom rozohral k výbornému výkonu. Po jeho centri a priťuknutí Kollera strelil Baroš v 71. min vyrovnávajúci gól, a to ešte pred tretím rozhodujúcim gólom Nedvědova strela skončila na brvne holandskej bránky. "Splnili sme základný cieľ, sme veľmi radi, dali sme do toho všetko. Museli sme, lebo úvod, to bola studená sprcha. Oslavovať asi nepôjdeme, treba sa pripraviť na ďalší zápas s Nemeckom. Osobitne chcem poďakovať fanúšikom na štadióne. Bolo ich síce menej ako Holanďanov, ale boli lepší," uviedol hráč Juventusu Turín. Na otázku, či Brückner príliš neriskoval, keď za nepriaznivého stavu 0:2 resp. 1:2 poslal na trávnik ofenzívnych Šmicera s Heinzom, 64-ročný tréner poznamenal: "Nedával som ich tam preto, aby sme prehrali 0:5. Vyznávame ofenzívny štýl. Tak to vždy bolo a verím, že nám to aj vydrží." Holandský tréner Dick Advocaat sa po bezkrvnom výkone svojich zverencov v úvodnom súboji s Nemeckom (1:1) stal terčom oprávnenej kritiky. Teraz, keď Holanďania neudržali dvojgólový náskok a stoja na pokraji vyradenia, môže očakávať ešte horšie reakcie. Mladý Robben, ktorý prihral na oba holandské góly, musel z ihriska po trénerovom rozhodnutí už v 59. min. "Všetci mi budú nadávať za striedania, ktoré som urobil, ale nikto nespomenie šance, ktoré sme mali. Aj po vystriedaní Robbena ich bolo dosť. Ak by sme ich využili, zápas by vyzeral inak. Striedal som Robbena, pretože som chcel posilniť stred poľa, Galásek v ňom mal príliš veľa priestoru Za svoje striedania som zodpovedný ja. Teraz musíme zdolať Lotyšov a čakať, že Česi nevypustia duel s Nemcami."

Súvisiace články