Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Spišskonovoveský futbal a jeho kríza v závere roka 2003

Sportnet|Publikované 4. dec 2003 o 23:00

Spišská Nová Ves Všetci, ktorí sa zaujímate o futbalové danie na Spiši, si isto spomínate na situáciu v spišskonovoveskom futbale spred roka a sériu

decembrových článkov pod názvom Spišskonovoveský futbal a jeho kríza (časť I., II., III. a IV.) Najsmutnejšie na tom je, že teraz sa píše kapitola číslo V.

O futbalovom dianí a nie najlepšej situácii v klube sme sa zhovárali s prezidentom FK Marošom Dobšinským.

Aká je momentálne situácia v spišskonovoveskom futbale? Sú rôzne názory a fámy, ktoré neveštia nič dobrého.

"Situácia je dosť vážna z hľadiska toho, že zo strany mesta boli prisľúbené určité veci. My ako Správna rada FK sme vytvorili dobrú partiu, všetko, čo sa povedalo, sa splnilo do bodky. Na spoločných sedeniach so sponzormi sme sa rozhodli definitívne ukončiť činnosť. Investovali sa nemalé finančné prostriedky do futbalu, ale aby sme to ťahali len sami, bez pomoci mesta, to sa nedá.

Boli pripravené ďalšie veci príchod pán Kocha. V utorok som mu osobne v Senci oznámil, že situácia je taká aká je, nemôže tu prísť. O budúcnosti klubu už nebudem rozhodovať. Desiateho decembra zasadá mimoriadna konferencia klubu, na ktorej sa ja a Správna rada vzdáme svojich funkcii."

Treba to chápať tak, že hlavným dôvodom je neochota mesta spolupracovať a prispieť finančne?

"V prvom rade chcem povedať, že vo svojej firme som dostal veľmi dobrú ponuku. Chcem zrealizovať určité firemné veci, človek musí z niečoho žiť. Spomínanú ponuku chcem splniť, ale to nie je hlavný dôvod.

Poviem to otvorene, v prvom rade je to prístup mesta. Môžem vám dať k dispozícii listy, ktoré som adresoval vedeniu mesta počas celého roka, kde som žiadal, aby bol jeden člen mestskej rady aj členom futbalového klubu. Mohol by posúdiť a informovať športovú komisiu, kontrolovať tok finančných prostriedkov. To bola moja predstava, dodnes sa to nestalo. Fandím všetkým športom v meste, ale koncepcia nie je vypracovaná žiadna. Ďalší dôvod dozvedel som sa, že v rozpočte mesta Spišská Nová Ves na rok 2004 je na športové kluby vyčlenených málo prostriedkov, aby šport v meste fungoval."

Koľko peňazí ste žiadali od mesta?

"Futbalový klub mal požiadavku - na celú sezónu potrebujeme 600 tisíc korún, milión korún si vieme vykryť sami. Tento rok sme použili vlastné prostriedky 2,8 milióna korún. Je to trošku navýšené, lebo sa kupovali materiálne veci aj hráči. Bolo to aj preto, aby ľudia z mesta, z mestského zastupiteľstva a sponzori videli, že vo futbale pôsobia ľudia, ktorí sú ochotní robiť túto prácu na vysokej úrovni. Keď nechce prispieť mesto, nie je ani ochota zo strany sponzorov."

Vedenie mesta trvá na svojom peniaze nedá?

"Písali sme list, čakáme na odpoveď, ale za momentálneho stavu sa nič nezmení. Správna rada FK chce odstúpiť, ja takisto."

Futbal v metropole Spiša za posledný rok ožil. Dokázali ste do hľadiska opäť pritiahnuť divákov, futbal v meste sa stal veľkou športovo-spoločenskou udalosťou. Máte nejakú predstavu, ako by to mohlo fungovať ďalej? Prežije futbal v Spišskej Novej Vsi?

"Predstavu mám. V priebehu roka nebola ochota zo strany mesta, žiadne spoločné sedenie. Všetko je dobré rozpracované, dorastenci sú na prvom mieste, je obrovská žiacka základňa, dokonca sme museli vytvoriť ďalšie žiacke družstvo. Vytvorila sa dobrá partia trénerov, pravidelne zasadala Správna rada. Bola tu kontrola z Bratislavy, na jej základe nám poslali dotáciu na mládež.

Na dokončenie sezóny by sa našli peniaze, ale za týchto podmienok nechceme pokračovať ďalej, je aj strata peňazí aj času. Robili sme to zadarmo, s futbalom som žil dvadsaťštyri hodín denne, aj preto Spišská Nová Ves sa dostala do určitého povedomia. Čo sa týka otázky prežitia futbalu, myslím si, že prežije. Kto príde po nás, len pokračuje v započatej práci. Nenechávame klub topiaci sa v dlhoch a so zlým menom."

Nie je vám to ľúto?

"Mne je ľúto, už tri týždne kvôli tomu nespím. Je to tvrdá realita, dávať vlastné prostriedky sa donekonečna nedá. Čo ma najviac mrzí, je to, že finále Slovenského pohára bolo na 99 percent prisľúbené práve Spišskej Novej Vsi. Neviem si predstaviť lepšiu prezentáciu mesta a športu samotného. Táto akcia nie je zisková, ale robí to dobrú reklamu. Prišli by známi ľudia zo športu a politiky. Videli by, že sa tu niečo robí. Lenže neviem, akú predstavu má mesto. Projekty mám pripravené, ale prihlášku som neposlal. V prípade, že príde niekto iný, ochotne mu projekty ohľadom organizovania finále Slovenského pohára odovzdám.

Boli pripravené aj ďalšie veľké veci. V jarnej časti sa plánovalo nielen športové, ale aj kultúrne obohatenie. Vystúpiť mala česká skupina Olympic. Bonbónikom mal byť veľký turnaj počas Spišského trhu. Bolo pripravené, že mal tu prísť európsky veľkoklub Sparta Praha, spojený s prehliadkou historických pamiatok Spiša a autogramiádou. Všetko je fuč, v stredu o týždeň definitívne končíme!"

Máte nejaké avízo, že je človek, ktorý by to po vás prevzal, sú nejakí ľudia na obzore, alebo nastane určité vákuum a anarchia?

"Momentálne neviem o nikom."

Mnohí vám budú vyčítať, že ste začali určitú prácu, ktorú ste však nedokončili...

"Môžu to vykrikovať len tí ľudia, ktorí tomu nerozumejú."

Aspoň jarnú časť resp. sezónu 2003/2004 ste mohli dokončiť.

"Nie som človek, ktorý niečo dokončuje, len aby to išlo. Mal som určité ciele a priority. Bolo cieľom postúpiť postúpili sme do III. ligy, teraz bolo prioritou postup dorastencov po jeseni sú na prvom mieste. Klub budeme odovzdávať mestu za vynikajúceho stavu. Nemáme žiadne pozdĺžnosti voči úradom a hráčom. To je rozdiel oproti tomu, v akom stave sme ho preberali od našich predchodcov."

Aká je nálada u hráčov? Bratia Gallovci, Čižmár sú preč, čo bude ďalej? Rozpredáte káder?

"Chlapci vedia, aká je situácia. Vedia, že vedenie končí. Niektorým sme povedali, že ak chcú hrať inde, nebudeme im v tom brániť. Čo ma milo prekvapilo, že hráči boli za mnou s tým, že už inde nechcú ísť, aj keby mali svoju kariéru skončiť práve tu, v Spišskej Novej Vsi. Stoja za nami, ale ekonomika nepustí."

Budete naďalej sledovať dianie v novoveskom futbale alebo za všetkým urobíte hrubú čiaru?

"Samozrejme, že futbal bude sledovať ďalej. Prvý polrok súťaže som pretrpel, chceli sme ukázať určité gesto voči mestu, čakali sme, že nové vedenie mesta sa trošku aklimatizuje, ale je to stále to čo bolo pred troma resp. piatimi rokmi, stále o tom istom. Stále nám vedenie mesta argumentuje tým, že oni prispievajú na réžiu športu.

Športoviská musia slúžiť v prvom rade obyvateľom Spišskej Novej Vsi, kto iný by ich mal spravovať ak nie mesto? Aj keď prispievajú na réžiu, zveľaďujú len svoj majetok. Som zvedavy, že keď to futbalisti resp. hokejisti "zabalia", či vynaložia prostriedky na protidrogové a protialkoholické centrá. Deti sa postupne nevenujú žiadnym športovým aktivitám. Skôr ich nájdete pri počítačoch alebo vysedávať po krčmách. Ja viem, že tých peňazí je málo, je tu ešte školstvo a zdravotníctvo. Určitý kompromis by sa našiel, ale je to len o ochote ľudí."

Čisto teoreticky, keby mesto dalo 600 tisíc korún na futbal, ostali by ste?

"Teraz hneď na to neviem odpovedať. Záležalo by to aj od ďalšej koncepcie práce. Dajú 600 tisíc, prejde ďalší rok a čo bude ďalej. Budúci rok sa plánuje reorganizácia súťaže. Budú dve II. ligy, je možnosť postúpiť. Preto stále hovorím o koncepcii a spolupráci s mestom."

Za rok ste ukázali, že futbal sa dá robiť na dobrej úrovni. Čo by ste na záver odkázali ľuďom, ktorí vám v tom pomáhali?

"Chcem poďakovať všetkým, ktorí so mnou spolupracovali. Predovšetkým členom Správnej rady FK. Touto cestou chcem poďakovať firmám, ktoré najviac pomáhali futbalovému rastu novoveského futbalu."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.