Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Spišskonovoveský futbal a jeho kríza v roku 2002 - časť prvá

Sportnet|Publikované 4. dec 2002 o 23:00

Spišská Nová Ves - O pár dní skončí rok 2002. Nastáva čas bilancovania, čas vyhodnocovanie úspechov resp. neúspechov. Do existujúcej kroniky futbalu

v Spišskej Novej Vsi sa tento rok zapíše poriadne čiernymi písmenami. Klub s bohatou futbalovou tradíciou, za ktorý bolo v minulosti česť hrať, ktorý vychoval množstvo výborných hráčov sa prepadol do úplného futbalového bahna. Vypadnutie seniorov z III. futbalovej ligy sa ináč, ako hanbou nedá nazvať. Ďalšou boľavou ranou je aj vypadnutie dorastencov z II. ligy.

O príčinách tohto futbalového kolapsu v metropole Spiša sme sa zhovárali so súčasným prezidentom klubu Vladimírom Filinským, riaditeľom FK VTJ Spišská Nová Ves Marošom Dobšinským a členom Správnej rady Jurajom Bobkom.

Verili ste, že spišskonovoveský futbal môže padnúť až tak hlboko?

"Do poslednej chvíle sme si povedali, že tretiu ligu musíme zachrániť. Bola ochota dať do záchrany veľké peniaze. Nepochopiteľné bolo, ako sa k tomu stavali hráči.

Prístup hráčov je jedna vec, ale zlyhali aj funkcionári?

"Máme zápisy zo Správnej rady, keď 15. mája 2002 Maroš Dobšinský prezentoval svoju predstavu o ďalšom osude spišskonovoveského futbalu - kvalitný tréner, dobrý manažér a hlavne záchrana tretej ligy. Musíme si povedať aj pravdu a tá je, že kým tam bola prezidentka Kvetoslava Kucharovičová, určití ľudia do futbalu nechceli vstúpiť.

Prezidentka bola z toho celá prekvapená, lebo to vyzeralo ako keby sa sme my Správna rada proti nej spikli a chceli, aby ďalej nerobila. Vtedy to mohlo byť veľmi jednoduché. Keby sme išli podľa stanov, Správna rada ju mohla odvolať, pretože sa nechcela vzdať pre záchranu tretej ligy a dorastencov."

Vráťme sa o rok dozadu. Ako bola zvolená nová prezidentka? Veď bola poverená vedením do konca novembra 2001?

"V septembri 2001 som sa vzdal prezidentskej funkcie na riadnej konferencii. Kvetoslava Kucharovičová bola poverená vedením do skončenia jesennej časti. Či chcela, alebo nie, po dvoch mesiacoch mala zvolať konferenciu."

Namiesto konferencie však vstúpil do klubu záhadný "juhoslovan", čo mnohí označujú za začiatok konca účinkovania spišskonovoveského futbalu v III. lige.

"Posledný zápas jesene súťažného ročníka 2001/2002 sa predohrávalo prvé jarné kolo v Poprade. Prehrali sme tam 0:1 a na tribúne už bol spomínaný Juhoslovan. Mali sme s ním stretnutie. To prvé bolo o ničom, na druhé som už ani nešiel. Nechápal som, o čo tomu človeku išlo a príčinu, prečo s ním bola prezidentka v kontakte."

Na otázku Jána Klapáča pre Spišský denník, ako prebieha zimná príprava (január 2002), bola odpoveď zo strany prezidentky, že nech sa v zime píše o hokeji a kolkoch. Pritom k viacerým zmenám počas zimnej prestávky došlo, ale vedenie klubu o nich veľmi informovať nechcelo.

"Bez rozhodnutia Správnej rady sa vymenil tréner. Už v januári trénoval mužstvo Ľuboš Štefan. Keď som sa pýtal, čo a kde trénoval, odpoveďou bolo, že trénoval žiakov v Prešove. Ako človek nebol zlý, taký tichý chlapec. Naťahali sa tu slabí hráči, či to bol Vido, Kuchajdík, alebo tí "jugoši", ktorí boli obzvlášť veľmi slabí. Na záver, keď sme sa s "jugošmi" lúčili, jeden sa priznal, že rok nehral futbal v Juhoslávi a ten druhý Darko tvrdil, že veľký futbal ani nehral, len malý futbal. Tí dvaja nás stáli ťažké peniaze. Keby naši chlapci vedeli, koľko "jugoši" dostali korún, tak nám napľujú do tváre. Ubytovanie mali zadarmo, tiež stravu. To bolo tiež určité divadlo zo strany Juhoslovana Niniča.

Niekto naletel Juhoslovanovi, ktorý mal len pred očami biznis."

Kedy ste začali tušiť, že Ninič veľkým prínosom pre futbal v Spišskej Novej Vsi nebude?

"Do toho všetkého som vstúpil koncom februára. Juraj Bobko mi stále prízvukoval, že Juhoslovan len sľubuje peniaze, dresy a kopačky, no nedal za prvé dva mesiace nič. Dohodli sme s ním stretnutie, napísali zmluvu o jeho finančnej a materiálnej podpore pre klub a predložili Niničovi na podpis. Vyvolalo to veľkú vlnu odporu z jeho strany.

Bol začiatok marca, blížila sa jarná časť súťaže."

Po polovici jarnej časti ste videli, že postavenie v tabuľke neveští nič dobré. Ako už bolo spomínané, boli ľudia, ktorí za určitých okolností mali snahu zachrániť III. ligu, prečo ste neodvolali prezidentku Kucharovičovú?

"V treťom jarnom kole sme pukli doma so Svitom. Po zápase so Svitom som Juhoslovanovi Niničovi razantne povedal, aby vypadol z tohto ihriska a odišiel od spišskonovoveského futbalu. Bola to veľmi nepríjemná debata. V Krásnej ma chcel Ninič dokonca biť. Za to, že som mu povedal pravdu o tom, ako zruinoval spišskonovoveský futbal a odstavil dobrých hráčov a doniesol slabých. Keby nezasiahol Juraj Bobko, isto by to bitkou skončilo."

Koľko peňazí dal teda "spasiteľ" Ninič do futbalu Spišskej Novej Vsi?

"Do klubu nedal ani korunu. Priniesol pätnásť lôpt, ktoré mu potom Maroš Dobšinský vyplatil. Dal sadu dresov asi dvanásť párov kopačiek. Keď sme sa nedobre rozišli, prišiel a pozberal dresy, trenky, nad kopačkami kývol rukou. Veď on nemal tu vybavené podnikanie. Podnikal na svokrine živnostenské listy."

Čo na to povedala vtedajšia prezidentka?

"Videla, že to nie je dobré. Nemala na neho páky, a vedúcemu mužstva Urichovi tiež dochádzal dych. Dosť sa od toho dištancovala a tvrdila, že dobre, že sme sa ho zbavili, mohli sme dopadnúť aj horšie.

No horšie sme už ani nemohli dopadnúť.

Urobilo sa veľa netaktických veci. Prezident alebo Správna rada futbalového klubu musí rozumieť futbalu. Kvete som nikdy nekrivdil, ale rozumela futbalu ako žena. Vedela čo je gól, alebo obranca resp. útočník. Bolo to však ďaleko od futbalovej diplomacie.

Nikdy som nešiel za tým, že som prezident futbalového klubu alebo riaditeľ Bytového družstva. Nepotrpel som si na funkciu. Treba však dokázať, že na to človek má. U prezidentky Kucharovičovej som mal pocit, že to bolo dobré, keď si mohla niekde napísať - som prezidentka futbalového klubu."

K zmene došlo aj v prípade vedúceho mužstva, kde dlhší čas pôsobil Peter Urich.

"Hráči napísali petíciu a povedali, že ak zostane Peter Urich na poste vedúceho mužstva, na ďalší zápas nenastúpia. Vedúci mužstva to prijal všelijako. Potom, ako sa to trošku stabilizovalo nastúpil do tejto funkcie Vladimír Michalko. Ku kritike ľudí sa vyjadrujem dosť citlivo."

Čo bolo dôvodom spísania petície?

"Hráči žiadali Správnu radu, aby vedúci mužstva odstúpil, lebo ich osočoval a napádal v jarnej časti, keď sme mali doma problém so Svitom. Máme informácie, že nejakí hráči predali zápas a vyhrotilo sa to po stretnutí so Starou Ľubovňou."

Môžete byť konkrétnejší?

"Boli tam viditeľné a preukazateľné chyby Michala Leška. Zobral som video domov, pustil som si to niekoľkokrát. Keď poznáte hráča, že v tejto situácii sa správa tak a teraz pri ľahšej situácii urobí niečo nelogické, to potom nesedí."

Okrem "áčka" však vypadol z druhej ligy aj dorast?

"Bolo dosť veľké nešťastie. Nemali dobrý výber hráčov do dorasteneckého mužstva. Môj osobný názor je ten, a to ešte možno nikto nepovedal, bola to otázka osobných vzťahov. Laco Hudáček bol nedobrý tréner, pretože nestaval syna prezidentky. Museli hrať určití hráči. Nech povie Laco Hudáček prečo musel odísť od dorastu. Hlavne Kucharovičovej syn robil také rozbroje, že normálne hráči sabotovali tréning.

Dorastenci trpeli tým, že sa ťahali hráči aj do A - mužstva."

Ak sme už pri mládeži, ozývajú sa hlasy, že pri mužstvách sa neustále točia - ale aj pri "áčku" - jedna a tá istá skupinka trénerov. Dôjde v budúcnosti k určitým zmenám a do klubu prídu ľudia, ktorí chcú pomôcť spišskonovoveskému futbalu? Za posledné roky už neexistuje sledovanie mladých talentov z vidieka.

"Aj nám bolo povedané, že sa tu točia tí istí tréneri. U žiackych mužstiev je to usmernené tým, že máme štatút futbalových tried v ZŠ Zd. Nejedlého. U dorastu je trošku obmena.

Je to citlivé, ale skúste povedať mládežníckym trénerom, či máme nejaké novodobé poznatky z trénovania. Kto zvyšuje ich trénersku kvalitu.

Na stretnutím pred dvoma týždňami ohľadom využitia hlavnej hracej plochy som predostrel problém týkajúci sa hráčov, ktorých sme odchovali pre A - mužstvo. Za posledné štyri roky, čo pamätám nepoznám hráča, ktorý vyšiel z dorastu a stabilne hrá v základnej zostave. To nepamätám. V názve klubu máme vojenská telovýchovná jednota, máme tu vojenskú správu, ale neboli sme schopní vybaviť dorastencom vojenčinu v Spišskej Novej Vsi. Takto sme prepásli asi troch chlapcov.

Zmenil som mienku o tréneroch, keď tu začal trénovať Emil Bezdeda. Naši hráči sú v koncoch ešte keď je len rozcvička. Niektorí chlapci nepamätajú také tréningy"

Hovorí sa o zrušení futbalových tried v Spišskej Novej Vsi a ich presunutí do Dubnice.

"Ústne ani písomne zatiaľ nič nemáme. Máme informácie od šéftrénera mládeže Jaroslava Zajaca, ktorý osobne už je zainteresovaný do tohto problému. Veď ide aj o jeho existenciu a ďalších trénerov pôsobiacich v týchto športových futbalových triedach."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.