Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Špirko zo Spartaka: Plné tribúny v príprave som zažil len v USA

Má šikovné ruky a rýchle nohy. Rastislava Špirka si vybral Spartak Moskva. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|2. aug 2013 o 17:28

Slovenský útočník je v KHL tretí rok a po Poprade, Jekaterinburgu hrá za tretí klub.

BRATISLAVA. Moskovský Spartak vždy mal v KHL vo svojich radoch hokejistov zo Slovenska, v jednom roku až šiestich. Branko Radivojevič bol dokonca kapitánom.

V novej sezóne zostal jediným Slovákom v tíme Rastislav Špirko. Rýchly, šikovný útočník patril vo štvrtkovom prípravnom zápase so Slovanom k najlepším hráčom mužstva zo Sokoľnikov, ale ani jemu sa nepodarilo prekonať brankára domáceho tímu Jaroslava Janusa.

Oddychoval doma

„Proti Slovanu sme to mali trochu náročnejšie, lebo v deň zápasu sme ešte raňajkovali v slovinskom Maribore, kde sme mali dvojtýždňovú objemovú prípravu, a potom sme sa autobusom presunuli do Bratislavy,“ povedal rodák z Vrútok po zápase, v ktorom domáci vyhrali 2:0.

Slováci v Spartaku
  • 2008 - 2009: Ivan Baranka (o), Branko Radivojevič (ú), Štefan Ružička (ú).
  • 2009 - 2010: Baranka, Jaroslav Obšut (o), Radivojevič, Martin Cibák (ú), Ružička.
  • 2010 - 2011: Baranka, Obšut, Radivojevič, Cibák, Ružička, Juraj Mikúš (ú).
  • 2011 - 2012: Baranka, Ružička, Marcel Hossa (ú), Jozef Stümpel (ú).
  • 2012 - 2013: Radivojevič, Ružička, Obšut, Ján Lašák (b).
  • 2013 - 2014: Rastislav Špirko (ú).

„Vystúpili sme pred štadiónom a išli sme na zápas. Na prvé stretnutie v sezóne to nebol z našej strany zlý výkon. O výsledku rozhodlo, že Slovan svoje šance využil a my nie. Nadchla ma skvelá atmosféra v hľadisku. Plné tribúny v prípravnom zápase som doteraz zažil iba ako hráč univerzitného tímu v Severnej Dakote.“

Špirko nastúpil na ľavom krídle tretieho útoku s Rusmi Ignašinom a Krutovom, niekoľko ráz nebezpečne vystrelil na Janusovu bránku. V príprave si stále hľadá svoje miesto v zostave. Predpokladá, že v ďalších stretnutiach by mohol hrať vo formácii so Švédom Wandellom a Američanom Andersonom.

Po ťažkej príprave v Slovinsku mu dobre padlo, že mohol dva dni zostať s rodinou v Martine a v sobotu večer sa vracia za mužstvom do Moskvy.

Veľká čistka v Spartaku

Špirko hral vlani v Jekaterinburgu a keď sa mu skončila zmluva, ozval sa Spartak.

„Boli aj iné ponuky, ale Spartak konal rýchlo a konkrétne. Odporúčal mi ho aj bývalý spoluhráč z Pardubíc Jakub Nakládal, ktorý tu vlani pôsobil,“ vysvetlil, prečo sa rozhodol pre červeno-bielych z Moskvy.

„Nemal som dôvod špekulovať. Rýchlo sme sa dohodli na ročnom kontrakte.“ V KHL hrá tretiu sezónu, v lete 2011 začínal s Levom Poprad.

Spartak má vždy veľké ambície a keď v minulom ročníku druhý raz za sebou nepostúpil do play off, prišlo k veľkej obmene kádra.

Spartak aj vlani začínal prípravné zápasy v Bratislave (prehral 1:3) a z vtedajšieho mužstva nastúpilo vo štvrtok iba šesť hráčov. Dve tretiny tímu sú noví hráči.

„Máme kvalitné mužstvo. Na dôležitom brankárskom poste je Kanaďan Jeff Glass, ktorý prišiel z Novosibirska a patrí medzi najlepších v KHL,“ povedal Špirko. „Cieľom je jednoznačne postup do play off.“

Reprezentácia je priorita

Špirko odohral v reprezentácii Slovenska 26 zápasov, strelil tri góly. Pred majstrovstvami sveta v Helsinkách 2012 sa dostal do záverečnej nominácie trénera Vladimíra Vůjtka, ale keď v play off o Stanley Cup vypadlo San Jose, musel uvoľniť miesto Michalovi Handzušovi.

„Reprezentácia je priorita a kedykoľvek príde pozvánka do tímu, vždy rád prídem,“ doplnil útočník Spartaka Moskva.

Súvisiace články