Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Šperky, ktorými sa J. Purdjaková ozdobila, sú zo zlata aj striebra

Sportnet|Publikované 8. okt 2002 o 22:00

Poprad Zlato a striebro. Dva kovy, ktoré majú dámy rady. Pristanú im ako šperky, doplnky. Na medaily sa však pozerajú trochu inak. Tie síce tiež

dotvárajú ich osobnosť, ale v týchto ligotavých kúskoch je zhmotnená nemierna vôľa, talent, obeta. Jana Purdjaková (na snímke) vlastní už oba tieto kovy z majstrovstiev sveta kulturistiek. Pred dvoma rokmi vo Varšave šampionát vyhrala, naposledy v Brne bola druhá. Vôbec ju nehnevá, že len málo chýbalo k tomu, aby si dala zlatú dupľu. Koniec koncov, ešte bude mať na to dosť príležitostí.

"Možno je to trošku nelogické, ale ťažšie sa rodil druhý stupienok v nedeľu, než zlato v Poľsku, kde som vyhrala suverénnejšie." Konkurencia sa zvyšuje, pribúda nadaných protagonistiek. Ísť na "svet" znamená nekalkulovať s umiestnením, lebo nikto nevie, ako pripravené prídu rivalky. "Výkonnostne kulturistika nemierne napreduje." Bol útok na vrchol reálny? "Určite. Trúfla by som si naň. Chýbala mi k tomu azda jediná vec väčšia tvrdosť svalstva," zamyslela sa na nad svojím výkonom Popradčanka, ktorá súťažila v hmotnostnej kategórii do 57 kilogramov. Spomínaná tvrdosť sa dá dosiahnuť rokmi tréningu a súťažením. Jana je oveľa mladšia o osem rokov - než Rumunka Munteanová, víťazka MS, ktorá má 34 rokov. Mladší vek je teda neprekonateľným hendikepom? "To by som netvrdila, veď som ju už dva razy na vrcholnej akcii zdolala, jednak vo Varšave a predtým aj v Alicante. Keď som ju videla teraz na vážení pred súťažou, tak som verila, myslela som, že ju zdolám. V tomto presvedčení som vytrvala až do poslednej chvíle. Na finále sa ale Rumunka pripravila ešte lepšie než na semifinále, viac dokázala stiahnuť vodu. Bola ostrejšia. Počas finálovej súťaže som si všimla, že môj priateľ mal kamennejšiu tvár, podľa tejto reakcie som tušila, že konkurentku nezdolám. Mala lepšie nohy aj brucho. Pritom sú to partie, ktoré boli mojou doménou, lenže momentálne mala súperka väčšiu hĺbku." Inak, Munteanová sa stala druhý raz majsterkou sveta a to isté sa podarilo i Ruske Proskurjakovovej v kategórii do 52 kg.

Naša pretekárka sa zasmiala pri poznámke, že z MS jej chýba už iba bronz. Inak, rozdiel medzi ňou a víťazkou a rovnako treťou bol jednoznačný (získala 22 bodov, Rumunka 14, tretia v poradí Poľka Kunická dosiahla 32 ). V brnianskej hale bola výborná atmosféra, prišlo i veľa slovenských priaznivcov. Pre Podtatranku bol šampionát jediným podujatím v tejto sezóne. Vynechala aj ME v Budapešti, no neľutuje to. "Stačí, ak za rok absolvujem iba jednu podobnú akciu. Zamerať sa treba na svalstvo nôh, tvrdosť." V konkurencii 15 kulturistiek si Jana nevšimla žiadne súperky, ktorých by sa musela obávať, že ju budú nabudúce ohrozovať. Patrila medzi najmladšie, ale je už dostatočne skúsená, aby vedela narábať s formou a ambíciami. Nie je bez zaujímavosti, že pred dvoma rokmi v Poľsku Munteanová bola až ôsma a vlani v Rio de Janeiro skončila na rovnakej priečke aj slovenská reprezentantka. Sínusoida formy je zjavná, raz si hore, potom zase dolu. Je zložité dva razy po sebe vydať zo seba toľko, aby to presvedčilo rozhodcov. "Závisí od výkonnosti, ako telo reaguje na diétu." Purdjaková sa však vyrovnala s tlakom, s ktorým na pódium išla. Hodlala odčiniť sklamanie v podobe umiestnenia z Brazílie. "Mala som povinnosti voči Dukle Trenčín, za ktorú pretekám. Rok dopredu dávam cieľ, aký chcem dosiahnuť a ja som uviedla na papier pre vedenie klubu, že to bude medaila zo šampionátu. Keby som to nedosiahla, mohla by som prísť o miesto v armádnom stredisku. Predtým som tam mala zmluvu na dobru určitú, momentálne už na neurčito."

Po šampionáte si dala naša úspešná kulturistku minimálnu pauzu, už včera sa pobrala na ľahší tréning. Od novembra to roztočí naplno, bude znovu tvrdo drieť na budúcoročné MS, ktoré budú znovu vo Varšave. "Pre mňa je to šťastné mesto, prijala by som, keby sa zase zrodil titul," zavtipkovala so serióznym podtónom. Je paradoxom, že slovenská ženská kulturistika má úzku základňu a predsa sa vie presadiť v cudzine. Domáce rivalky ale J. Purdjaková nepotrebuje k tomu, aby sa musela viac vyburcovať. "Aj sama to dokážem, nemusí ma nikto hnať."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.