Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Toto sa nedeje nikde na svete. Hanba, vravel tréner Trnavy

Michal Gašparík. (Autor: SITA)
Pavol Spál|17. okt 2021 o 19:31

Bol to extrém, vraví Gašparík.

Malo to byť veľké derby a boj o prvé miesto v tabuľke medzi tradičnými rivalmi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava. Po približne štvrťhodine hry však na ihrisko vtrhli diváci, ktorí spôsobili výtržnosti a pobili sa. 

Po dlhej prestávke duel rozhodcovia ukončili. "Všetci od nás z klubu sme to chceli dohrať, ale Slovan na čele s majiteľom to od prvej sekundy už dohrať nechceli," vraví tréner Spartaka Trnava MICHAL GAŠPARÍK.

Ako to vnímate? 

Stanovisko musia povedať kompetentní. Nás to mrzí. Mal to byť sviatok futbalu, ale nakoniec je z toho hanba. Treba sa z toho poučiť. To sa nedeje už skoro nikde na svete.

Treba tomu predísť. Mrzí nás to. Chceli sme hrať. Chceli sme to dohrať. My sme si dnes verili na Slovan. Takto to dopadlo. 

Zápas so sebou prináša veľké emócie, od začiatku bolo cítiť energiu. Je to rivalita dvoch klubov. Takto to dopadlo kvôli pár idiotom, doplatí na to klub a všetci ľudia, ktorí sa na to tešili. 

Museli ste odísť do kabíny. Chceli ste to dohrať? 

Všetci od nás z klubu sme to chceli dohrať, ale Slovan na čele s majiteľom od prvej sekundy už to dohrať nechceli. Ich stanovisko bolo, že sa tu necítia bezpečne. 

Ako ste sa cítili, keď ste videli, čo sa deje? 

Ako z iného sveta. Toto už nikde inde nevidíte. Toto sa už nemôže stať. Treba takýmto situáciám predchádzať. 

Nebáli ste sa? 

Potom už áno, keď sa to tam zbiehalo. Naša fyzioterapeutka tam zašívala nášho hráča a zrazu na ňu kričali, nech uteká. Toto sú veci, ktoré neočakávate, že sa môžu stať na Slovensku v 21. storočí. Potom sme už sťahovali hráčov a utekali sme do kabíny. 

Na ihrisko vtrhli desiatky až stovky fanúšikov. Hrali ste v Poľsku i v Česku. Zažili ste niečo podobné? 

Zažil som prerušené derby, ale vždy sa zápas dohral. Toto bol extrém. Toto som fakt nezažil. Pamätám si derby, keď sme na Pasienkoch vyhrali 1:0 a dal som aj gól. Zápas bol tiež prerušený. Vždy sa to dohralo. 

Zápas bude mať dohru za zeleným stolom. Aký verdikt očakávate? 

Neviem, aké sú regule. My len môžeme dúfať, že nám to neskazí rozbehnutú sezónu a klub na to nedoplatí. Dúfam, že nebude kontumácia a neprídeme o tri body. A že nám nezavrú štadión. Doteraz sme boli na víťaznej vlne. 

Je správne, že sa zápas ukončil? 

My sme to chceli dohrať, boli sme nabudení. Verili sme si. Mali sme obrovskú podporu na tribúnach. Ťažko povedať. Možno, ak by sa vypratali sektory, tak by sa to dalo dohrať.  

Nemyslíte si, že zlyhala usporiadateľská služba?

Toto ja neviem, do tohto ako tréner nevidím. Tým, že šlo o takéto derby a hral prvý tím proti druhému, tak treba myslieť aj na toto. 

Netreba povedať rázne, že takýchto fanúšikov nechceme?

Všetci vedia, že takýchto fanúšikov nechceme. Podľa mňa by sa to malo zosobniť a vyvodiť z toho jasné dôsledky.

Kto podľa vás zlyháva?

Tak to nie je úplne otázka na mňa. Neviem posúdiť, že či tu bolo dostatok usporiadateľov, alebo či mali skôr zasiahnuť policajti. Toto ide mimo nás. Sústredili sme sa na zápas. Verili sme, že sa to dohrá.

Aké tresty by mali prísť?

Neviem. Tak, ako sa to robí vo svete. Zosobnení a identifikovaní by mali mať zákaz vstupu na štadión. Tak sa dá najavo, že sa to už tolerovať nebude. A ostatní sa z toho poučia.

Trebárs v Grécku nemôžu chodiť fanúšikovia hostí na cudzie štadióny. Mali by to zaviesť aj na Slovensku?

Dúfam, že toto sa nikdy nestane. Fanúšikovia sú korením futbalu. 

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články