Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Španielske kluby majú dlhy vo výške jednej miliardy eúr

TASR|7. feb 2003 o 09:46

Paríž 7. februára (TASR) Španielske futbalové kluby sú zadĺžené v sume jednej miliardy eúr, informuje v dnešnom čísle francúzsky denník LďEquipe s odvolaním ...

Paríž 7. februára (TASR) Španielske futbalové kluby sú zadĺžené v sume jednej miliardy eúr, informuje v dnešnom čísle francúzsky denník LďEquipe s odvolaním sa na španielsky časopis Mercado De Dinero.

Podľa španielskeho dvojtýždenníka katalánsky veľkoklub FC Barcelona, ktorý v tomto čase prechádza športovou aj politickou krízou, dlhuje 230 miliónov eúr. Klub vynaložil 95 miliónov na nákup hráčov na minuloročnú a 16 miliónov na tohtoročnú sezózu.

Ďalší veľký, silne zadlžený klub je CF Valencia - dlhuje 180 miliónov eúr. Pravdou pritom je, že tento klub už dva roky robí prísnu finančnú politiku. Na túto sezónu Valencia získala len jedného hráča, francúzskeho pravého obrancu Anthonyho Réveillera v podobe pôžičky s možnosťou opcie na predaj na konci sezóny. Noviny uviedli sumu 5 miliónov eúr.

Bez predaja klubu Ciudad Deportiva by aj Real Madrid mal dlh ekvivalentný dvojnásobku dlhu Barcelony alebo Valencie, uvádzajú noviny.

Ďalšími klubmi s dlhmi sú druhodivízny Tenerife, dlhujúci 40 miliónov eúr, Sevilla s 15 miliónmi a Atletico Bilbao s dlhom 13 miliónov eúr. Ďaleko za nimi nasledujú ďalšie, malé kluby druhej a tretej španielskej divízie. Mnohé sú na pokraji krachu, alebo už jednoducho prestali platiť, napríklad Compostela, Las Palmas, Oviedo a Xerez.

Periodikum ďalej konštatuje, že 22 klubov nemá v poriadku finančné náležitosti s hráčmi a dlhujú im 3,5 milióna eúr na mzdách. Navyše, tento údaj sa vzťahuje len na oficiálne peňažné náležitosti a na ne si hráči nárokujú.

Väčšina profesionálov v kluboch čaká na možnosť prestupov, aby potom mohli podať sťažnosti na už bývalých zamestnávateľov. Atletico Madrid oficiálne dlhuje "len" 258.000 eúr svojmu bývalému brankárovi Sergiovi, trénerovi Luisovi Aragonesovi 1,8 milióna eúr. Hráči pre médiá priznali, že už dva mesiace nedostali výplaty, dodali v závere noviny.

Súvisiace články