Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Španiel Toni Esteller vzal Slovákov ako vec prestíže

Toni Esteller. V Španielsku je uznávaným odborníkom, bude sa mu dariť aj na Slovensku? (Autor: biwpa.com)
Marián Špacai|Publikované 23. sep 2014 o 22:00

Slovenské vodné pólo v snahe zastaviť útlm siahlo nečakane do španielskych vôd. A vytiahlo z neho Toniho Estellera.

Tento ostrieľaný tréner by mal byť tromfom našej reprezentácie, ktorú by mal konečne dotiahnuť na majstrovstvá Európy. Zároveň však ostáva aj kormidelníkom Barcelony, inak by si ho náš zväz nemohol dovoliť.

KOŠICE. Slovenská vodnopólová reprezentácia má nového trénera. Stal sa ním odborník z vodnopólovo špičkovej krajiny, 59-ročný Španiel Toni Esteller.

V záznamoch má toho dosť – ako hráč sa zúčastnil na OH 1980, ako tréner doviedol CN Barcelona k siedmim španielskym titulom a dvom prvenstvám v Pohári LEN.

Juniorský tím svojej krajiny dokoučoval v roku 1987 k zlatu na majstrovstvách sveta, so seniorským áčkom Španielska bol piaty na MS 1986 a šiesty na OH 1988.

Reprezentáciu najprv pozoroval

„Slovensko mu nie je úplne cudzie, lebo v Španielsku trénoval Petra Nižného a pozná aj ďalších našich hráčov, ktorí tam hrali, ako Karol Bačo či Brúder. S hráčmi má veľmi dobrý vzťah,“ poodkryl pozadie Estellerovho príchodu prezident Slovenského zväzu vodného póla (SZVP) Juraj Kula.

Na nedávnom Dunajskom pohári bol už v úlohe pozorovateľa. „Už predtým dostal predbežnú ponuku. Videl aj naše zápasy v Svetovej lige proti Čiernej Hore či Taliansku. Na základe toho sa rozhodol, že do toho ide, lebo mužstvo je podľa jeho slov kvalitné, len treba popracovať na systéme hry.“

Vidí zmysel

Esteller je doma roky spätý s klubom CN Barcelona, v uplynulej sezóne ho doviedol k 10. miestu v silnej španielskej lige.

„Klubovým trénerom v Barcelone ostáva i naďalej. My totiž nemáme toľko financií, aby sme si ho mohli dovoliť nonstop,“ už vlastne zodpovedal Juraj Kula otázku, ktorú sme mu chceli položiť – či si slovenské vodné pólo môže ekonomicky dovoliť zahraničného trénera.

„Nie, pokiaľ to nie je Toni Esteller. On totiž súhlasil z prestížnych dôvodov. Videl viacero našich zápasov a ako som už spomínal, mužstvo považuje za dobré, takže v tejto práci vidí zmysel. Finančné podmienky zmluvy zverejniť nemôžem. K dispozícii bude na všetky vrcholné podujatia sezóny - kvalifikáciu na ME, zápasy Svetovej ligy i na sústredenia pre nimi.“

Sedenie na dvoch stoličkách – klubovej v Španielsku a reprezentačnej na Slovensku – si vyžaduje úzku spoluprácu so svojím asistentom.

Tým bude pri našom národnom tíme Košičan Róbert Kaid, ktorý tím dôverne pozná, keďže v poslednom období bol jeho dočasným trénerom a predtým tiež asistentom.

„Esteller sa už chopil práce, cez asistenta Kaida koordinuje záležitosti, už spolupracujú. Hneď ako bude vyžrebovaná kvalifikácia o postup na ME a Svetová liga, stanovia sa konkrétne termíny prípravy.“

Snívajú aj o olympiáde

Pred španielskym koučom, celým menom Antonio Esteller Serrahima, stojí jasná úloha, dostať už konečne slovenskú reprezentáciu na majstrovstvá Európy, na ktorých bola naposledy v roku 2008.

Na posledných troch šampionátoch teda Slováci vedení rôznymi trénermi absentovali, hoci predtým na nich hrali pravidelne.

Najbližšie ME budú v januári 2016, ale už začiatkom budúceho roka odštartuje kvalifikácia.

„Cieľom je postúpiť na európsky šampionát a vo Svetovej lige hrať vyrovnanú partiu. Musíme ísť krok za krokom a pokúsiť sa aj o účasť na olympijských hrách. Zdolať treba tri prekážky – najprv postúpiť na ME, potom sa tam umiestniť do určeného miesta a uspieť v svetovej kvalifikácii,“ odvážne dodal J. Kula.

Autor: Marián Špacai

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.