Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Španiel chce sláviť double

Vládca antuky Rafael Nadal sa udomácňuje aj na tráve. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 3. júl 2008 o 22:00

Britský mladík Murray dáva španielskemu tenistovi proti Federerovi väčšiu príležitosť ako v minulosti.

LONDÝN, BRATISLAVA. Španielsky tenista Rafael Nadal oslavoval už v polovici slávneho turnaja vo Wimbledone, to keď v nedeľu držal palce vo finále futbalového EURO 2008 svojim krajanom v zápase s Nemeckom (1:0). Vtedy dostal otázku, či je v priebehu týždňa možné pre Španielsko futbalovo-tenisové double.

„Polovicu už máme v suchu, ale tá druhá bude veľmi ťažká," cituje svetovú dvojku internetový server turnaja. Nadala dnes čaká semifinále a málokto pochybuje, že aj tretí rok za sebou vyzve vo finále kráľa Wimbledonu Rogera Federera.

Nadal valcuje súperov

Španielsky ľavák je vládcom antuky, grandslamový Roland Garros v Paríži vyhral štyri razy za sebou. Výrazne sa však zlepšil aj na tráve, v príprave na Wimbledon triumfoval na turnaji v Queen's Clube. V piatich stretnutiach na tomto ročníku v All England Clube stratil iba jeden set, v 2. kole s Lotyšom Ernestsom Gulbisom.

V stredajšom štvrťfinále nepripustil žiadnu drámu s domácim miláčikom publika Andym Murrayom.

„Hral oveľa lepšie ako ja," priznal po trojsetovej prehre britský tenista. „Pri Rafaelovom forhende som sa iba smial: loptičky mi tvrdo posielal tesne k čiaram, nemohol som sa dostať do rytmu. V predchádzajúcich zápasoch s ním som mal vo výmenách šancu diktovať tempo. Teraz som nemal žiadnu."

Oddýchnutý – uťahaný

Nadal sa po prvý raz dostal do finále Wimbledonu v roku 2006, Federerovi uchmatol jeden set. Vlani zviedol so Švajčiarom päťsetovú bitku.

„Tohto roku už má Rafael veľkú príležitosť zdolať Federera,“ tvrdil britský mladík Murray. „Hrá agresívnejšie než v minulosti, jeho servis je nebezpečnejší, celkovo je lepší hráč.“

Oddýchnutý po včerajšom dni voľna nastúpi dnes Nadal proti Nemcovi Reinhardovi Schüttlerovi, ktorý má v no– hách dvojdňový maratón s Francúzom Andreom Clementom.

Federer chce dlho víťaziť

V druhom dnešnom zápase narazia na seba Federer - Safin. Svetová jednotka potvrdzuje mimoriadne stabilne vysokú formu postupom do 18. grand­slamového semifinále v sérii od Wimbledonu 2004. Pred Rusom Maratom Safinom má rešpekt, ale verí si.

„Cítim, že na tomto turnaji môžem víťaziť ešte desať rokov,“ vyhlásil 26-ročný Federer. „Moja hra je ako stvorená pre trávu. Vždy tu budú silní súperi, ale ja nájdem spôsob, ako ich zdolať. Ak sa mi to nepodarí tento rok, tak o rok sa pokúsim znova.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.