Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

SOV vyplatí Martikánovi prémiu ako pre olympijského víťaza - 2 mil. Sk

TASR|20. aug 2004 o 21:04

Pireus 20. augusta (TASR) - Predstavitelia Slovenského olympijského výboru sa k vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi rozhodli správať ako k olympijskému ...

Pireus 20. augusta (TASR) - Predstavitelia Slovenského olympijského výboru sa k vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi rozhodli správať ako k olympijskému víťazovi. Hoci Martikán si z Atén odnesie iba striebro, SOV mu vyplatí prémiu vo výške dva milióny Sk, ktorá normálne prináleží iba zlatým medalistom.

Po dodatočnej penalizácii za údajný dotyk tyčky v bránke číslo sedem skončil víťaz z Atlanty a strieborný zo Sydney na 2. priečke a s odstupom 12 stotín za Francúzom Estanguetom. "Rozhodli sme sa k nemu správať ako k olympijskému víťazovi, pretože v našich očiach získal zlato. Aj keď príliš neveríme dodatočnej zmene poradia v náš prospech, v našich očiach bude Martikán olympijským víťazom, a preto mu prináleží aj rovnaká finančná odmena," prezradil v piatok večer v Slovenskom dome v Pireu František Chmelár a pokračoval: "Prvé krásne gesto urobili už dnes na stupni víťazov bratia Hochschornerovci, ktorí tam zobrali Michalovu prilbu."

Funkcionári SOV síce krivdu, ktorá sa voči Martikánovi i slovenskému olympijskému hnutiu stala, prezentovali aj Medzinárodnej kanoistickej federácii a Medzinárodnému olympijskému výboru, ale neveria, že by sa v tomto prípade stalo ešte niečo prevratné. "Maximálne sa možno dočkáme prehlásenia, v ktorom sa potvrdí omyl, ale medaily sa už meniť asi nebudú," dodal Chmelár.

K prípadu sa vyjadril aj prezident SR Ivan Gašparovič: "Ak by Martikán s týmto prípadom išiel na hocijaký občiansky súd, nemohol by prehrať. To hovorím z pozície právnika. Žiaľ, rozhodnutia súdu v tomto smere nie sú pre športové inštitúcie záväzné."

Šéf SOV sa zdôveril aj s podozrením voči rozhodcom popri brehu slaného kanála v Helliniko: "Až štyria písomne potvrdili, že videli Martikánov kontakt s tyčkou na siedmej bránke. Fakticky to však mohli vidieť len dvaja, lebo ak by aj išlo o dotyk, bolo by to niečo také, ako keď si motýľ sadne na kvet a vedia o tom len kvet a motýľ."

Súvisiace články