Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Šok na úvod: Portugalsko prehralo s Gréckom

Sportnet|14. jún 2004 o 00:00

Najväčšia senzácia v histórii otváracích zápasov vyplavila na povrch aj nezhody v domácom tíme, Figo nechce naturalizovaného Brazílčana DecaPo pôsobivom otváracom ceremoniáli 12. majstrovstiev Európy na štadióne Draka v Porte prežívali v sobotu domáci .


Grécka radosť v úvodnom zápase futbalových majstrovstiev Európy - po druhom góle v sieti domáceho Portugalska v 51. minúte sa tešia: autor premeneného pokutového kopu Angelos Basinas (č. 6), Takis Fyssas (nad ním) a Stelios Giannakopoulos (vpravo). Grécko v sobotu prekvapujúco vyhralo v Porte nad Portugalskom 2:1. FOTO - REUTERSNajväčšia senzácia v histórii otváracích zápasov vyplavila na povrch aj nezhody v domácom tíme, Figo nechce naturalizovaného Brazílčana DecaPo pôsobivom otváracom ceremoniáli 12. majstrovstiev Európy na štadióne Draka v Porte prežívali v sobotu domáci fanúšikovia futbalovú tragédiu. Ich miláčikovia na čele s Figom šokujúco prehrali s papierovým outsiderom 1:2. Gréci boli podľa kurzov stávkových kancelárií v spoločnosti šestnástich účastníkov EURO až tretí od konca na úrovni Švajčiarska a Lotyšska. Portugalčania inkasovali hneď v siedmej minúte gól z kopačky Karagunisa a z nečakaného vývoja sa už nedokázali spamätať. "Je to pre nás obrovský úspech. Niečo také nikto z nás nezažil," citoval český server idnes.cz slová nového národného hrdinu Grécka Karagunisa. "Portugalci boli veľmi nervózni," pokračoval 27-ročný stredopoliar milánskeho Interu. Podľa neho veľké očakávania domácich priaznivcov zväzovali Figovi a spol. nohy, čo Gréci dokázali veľmi dobre využiť.

"Tragédia. Deco musí hrať. Prvý polčas bol katastrofálny, nikto nedal hre myšlienku. Ronaldov gól prišiel neskoro, ale azda aspoň povzbudí hráčov pred stredajším kľúčovým duelom s Rusmi," napísali portugalské noviny O Jogo.

Celé Grécko sa naopak rozplývalo šťastím: "Sen! Božský Otto Rehhagel nám pripravil premiéru, o akej sme ani nesnívali. Pokorili sme Portugalčanov u nich doma pred zrakmi 2,5 miliardy televíznych divákov v 122 krajinách," napísal grécky Sport.

Legenda portugalského futbalu Portugalská legenda Eusébio navštívila zverencov trénera Scolariho a snažila sa ich povzbudiť: "Celý národ je s vami. Cením si vašu snahu, bolo vidieť, že ste na trávniku odovzdali všetko. Gréci podali veľmi dobrý výkon a z minima vyťažili maximum. V zápase s Ruskom sa už nič podobné nezopakuje."

Tréner brazílskych majstrov sveta 2002 v službách Portugalska Luiz Scolari ťažko hľadal slová: "Stalo sa niečo veľmi, veľmi zlé. Teraz si už ďalší karambol nemôžeme dovoliť." Stredajšie stretnutie s Ruskom postavil ako otázku života a smrti. V médiách sa rozpitávalo, že prehra s Gréckom vyplavila rozhárané vzťahy v portugalskej reprezentácii. Podľa nich sa hviezdy okolo Figa a Rui Costu neželajú v tíme Deca, naturalizovaného Brazílčana.

V druhom sobotňajšom dueli zachraňovali česť Pyrenejského ostrova Španieli, ktorí vyhrali na Ruskom 1:0, hoci sa dlho nevedeli presadiť proti koncentrovanej obrane súpera. Streleckú smolu pretrhol striedajúci náhradník Valerón po niekoľkých sekundách pobytu na ihrisku.

Včera večer sa na štadióne Luz v Lisabone hral dlho očakávaný šláger Francúzsko - Anglicko. (ju, čtk)

EURO priniesla salva z lode

Na trávniku päťdesiattisícového skvostu Estádio do Dragao sa rozprestreli azurové obdĺžniky. V štylizovanom oceáne sa prepletali pestrofarebné morské tvory a z pravého rohu štadióna sa na výpravu okolo sveta vydala za ustupujúcim glóbusom tmavohnedá loď - tak sa začalo v Porte slávnostné otvorenie európskeho šampionátu vo futbale.

Režisér v ňom vypichol slávne kapitoly z portugalskej histórie.Večerná replika karavely, drevené lode, s ktorými portugalskí moreplavci v 15. storočí objavovali neznáme končiny v Afrike, Ázii a Južnej Amerike, doputovali do stredu ihriska a po salve z diel premenili účinkujúcich za potlesku publika na oceán vlajok zúčastnených štátov. Okolo nich veselo pobiehal maskot Kinas, vzápätí na zelený trávnatý porast vybehli malé deti.

Medzi nimi sa preplietali ďalší účinkujúci v bielych elastických oblekoch. Na záver sa na ploche štadióna ukázalo logo šampionátu. Štadión po desaťminútovom predstavení nadšene privítal aktérov prvého zápasu - tímy Portugalska a Grécka.

(čtk)

Súvisiace články