Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Soči je ako Monako a Alpy dokopy. V meste palmy, v horách ľahký mráz

V olympijskej dedine športovci využívajú bicykle. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|Publikované 9. feb 2014 o 21:29

Na štvrtok hlásia plus 16 stupňov. Také teplo v dejisku zimnej olympiády ešte nikdy nebolo.

Počasím sú hry v Soči unikátom. Je to Monako aj Alpy, Florida i Aspen. V olympijskom parku pri mori je príjemné jarné počasie, v horách iba ľahký mráz. Prituhne, keď zájde slnko.


prokop_avizo.jpg
Zo Soči od nášho redaktora TOMÁŠA PROKOPA

„Zobudím sa a z okna vidím palmy, more. Vôbec sa necítim ako na zimnej olympiáde,“ hovorí obranca Milan Jurčina.

Hokejisti bývajú v olympijskej dedine v tesnej blízkosti olympijského parku a Čierneho mora.

Vonku je dvanásť stupňov a olympijský park zalieva slniečko. Účastníci zimnej olympiády sa zatiaľ tešia z krásneho počasia. Cez deň teploty stúpajú aj k pätnástim stupňom.

avizo.jpg

Ako letná olympiáda

V Soči je oveľa teplejšie ako na predchádzajúcich olympiádach. Napríklad na štvrtok hlásia 16 stupňov. Toľko ešte počas zimných hier nikdy nenamerali. A februárové maximum v Soči? Zatiaľ 23 stupňov.

„Na toto sme si zvykli už zo svetových šampionátov. Môžeme si po tréningu sadnúť von a trochu sa opaľovať,“ vtipkuje tréner hokejistov Vladimír Vůjtek.

Hoci je more nablízku, do vody môžu len ľadoví medvedi. Má sedem stupňov.

„Pripadá mi to skôr ako letná olympiáda. Zoberiem bicykel a idem si pekne na raňajky len tak v mikine,“ vtipkoval najstarší český hokejista Petr Nedvěd.

Slová štyridsaťdvaročného útočníka potvrdzuje aj pohľad do dediny. Bežec v krátkych nohaviciach či kanadský rýchlokorčuliar bicyklujúci na balkóne len tak v tielku sú dokonalým obrázkom.

2_r6449_res.jpeg

Celé dni tu je krásne slnečno, hovorí naša akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková.
FOTO - SITA/AP

Večer je zima

Po zotmení však príjemné počasie striedajú teploty okolo nuly. Na otváracom ceremoniáli po otvorení bočnej brány štadióna Fišt prenikol dnu riadny chlad. Zababušený do šálu, čiapky a rukavíc sa rýchlo vracal do dediny aj Zdeno Chára.

„Večer je tu riadna zima. Utekám sa zohriať. Na biatlon si beriem aj termobielizeň. Počul som, že tam je večer mínus osem,“ rýchlo odvetil kapitán slovenských hokejistov.

Opísal tak dokonalý kontrast medzi prímorským a horským strediskom olympiády. V Červenej Poľane, kde bojujú o úspechy lyžiari, biatlonisti či sánkari, panuje počasie ako zo zimnej rozprávky. Cez deň je slnečno s teplotami tesne nad nulou.

Hoci pri pridelení hier sa vravelo často o tom, že v subtrópoch môže teplo spôsobiť problémy so snehom, nič tomu nenasvedčuje. V západnom Kaukaze už od šesťstometrovej nadmorskej výšky pravidelne sneží. Drží sa tu od začiatku decembra do apríla. V Červenej Poľane bol sneh skôr ako v mnohých slovenských lyžiarskych strediskách. A prírodný.

Blízkosť mora však práve v horách spôsobuje, že sa tu často mení počasie. Pocítili to biatlonisti aj pred rokom, keď v priebehu troch dní snežilo, pršalo, bola hmla aj slnečno. Posledné týždne je však stabilne slnečno.

1_res.jpeg

Turisti na promenáde v Soči pri medailovom námestí neďaleko Čierneho mora.
FOTO – SITA/AP

Mraky rozháňajú

„Počasie máme veľmi krásne. Celé dni tu je krásne slnečno. Normálne mi bolo ľúto, že som musela skončiť tréning,“ hovorí akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková a pridáva aj jednu fámu, ktorá sa medzi športovcami šíri.

„Vraj vzducholode, ktoré lietajú nad horami, vypúšťajú do ovzdušia chemikálie, ktoré odpudzujú oblaky. Neviem, čo je na tom pravdy, ale Rusi zariadili super počasie.“

„Až je mi ľúto, že máme súťaže večer. Cez deň je naozaj prekrásne počasie. Na oblohe ani mráčik,“ doplní biatlonistka Jana Gereková.

V olympijskej dedine lyžiarov a biatlonistov je vonkajší bazén. V tomto počasí ho využívajú mnohí. Ďalší sa po tréningu spokojne opaľujú na terase.

Teplotný rozdiel v areáli Laura však spôsobuje problémy práve pri západe slnka. Keď sa ochladí, zvyčajne sa objaví hmla.

Minulý týždeň bola taká hustá, že biatlonisti nevideli na terč. Tréning vtedy museli zrušiť. „Ale už aj to ustúpilo,“ vravel po šprinte Matej Kazár.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/sportove.spravy"][/content]

sochi_res.jpg

V horách majú snehu dosť.
FOTO - SITA/AP

Autor: Tomáš Prokop

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.