Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Sobáš vybavil Emil Zátopek

Sportnet|14. jún 2004 o 00:00

Na Hrách XVI. olympiády získalo Československo jedinú zlatú medailu. Získala ju atlétka, od ktorej to nikto nečakal - diskárka Olga Fikotová.

Rodáčka z Prahy (*13. 11. 1932) bola amatérkou. Študentka medicíny však v Melbourne vyhrala. V kladivárskej súťaži bol zlatý Američan Harold Connoly, prvý muž, ktorý v tejto disciplíne prekonal 70 metrov.

"V olympijskej dedine som zazrel fešandu. Nevedel som odkiaľ pochádza. Pán Boh chcel, že som sa jej páčil aj ja. To som ešte nevedel akou prekážkou môže byť pre zamilovaných politika. Pocítil som, čo je to železná opona. Ale pre svoju budúcu nevestu by som pokojne išiel aj do pekla," spomínal v New York Times na Melbourne americký učiteľ angličtiny Connoly v článku "Olympijská vlajka patrí všetkým."

Američan si prišiel po Olginu ruku začiatkom marca 1957. Víza mal na päť dní. Svadba sa stihnúť nedala ani za najpriaznivejších okolností. Tie mali práve opačnú podobu. Ale aj komunistickým papalášom došlo - ak sobáš zatrhneme, nesmieme pustiť atlétku na žiadne preteky do zahraničia, lebo zdrhne. Teda budeme aspoň klásť prekážky.

Harold si vybavil cestu na odborný seminár do Poľska. Na ruzynskom letisku zahral divadlo "ťažko chorého človeka". Neodletel. V hoteli zistil, že štátna bezpečnosť zaznamenáva každé slovo, každý telefonát, že sleduje Fikotovú. Tak sa presťahoval k manželom Zátopkovcom.

Štvornásobný olympijský víťaz sa stal "hlavným vyjednávačom" zamilovaných. František Macák v knihe Sto let královny cituje Emila Zátopka: "Bola to láska na prvý pohľad. Očakával som súboj s úradmi. Manželka Dana ma vyslala na ministerstvo zahraničia, kde ma prijal nejaký námestník. Psina za všetky peniaze. Povedal - súdruh major ľudovodemokratickej armády, ako ste vy, musí vedieť, že sobáš s imperialistom zatrhneme. Harold u nás spal, ja som v tom lietal. Čo som mal robiť, išiel som priamo za prezidentom Zápotockým. Ten pochopil, že Olina by emigrovala pri prvej príležitosti. Sobáš teda bol. Krásny. Najprv na Staromestskej radnici, potom v Kostole svätého Salvátora. Dana a ja sme boli svedkovia."

Novomanželia žili chvíľu v Prahe, potom sa usadili v Kalifornii. Diskárka súťažila ešte na OH 1960 (bola 7.), 1964 (12.), 1968 (8.). V Mníchove 1972 niesla americkú vlajku, hoci potom už nesúťažila.

Manželia majú štyri deti, ktoré už vyrastali vo Fínsku, kam sa Conollyovci presťahovali. Potom sa vrátili do San Diega. Dlho vzorné manželstvo sa skončilo nešťastne - rozvodom.

Olga žije s deťmi v Culver City. Nikdy nenavštívila Československo či Česko. Jej deti viackrát. Fikotová-Conollyová nevedela rodnej krajine odpustiť: "V Ríme som chcela ešte z vďaky súťažiť za Československo. Zatrhli mi to," spomína rodáčka z Prahy.

Súvisiace články