Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

So štipkou sklamania opúšťa klasikov

Sportnet|Publikované 16. nov 2006 o 00:00

Košice Štipka sklamania sa držala v jeho slovách aj s odstupom niekoľkých dní od skončenia majstrovstiev sveta. Vladimír Krištof (na snímke) si

niekoľkokrát prezeral fotografie z ostravského vrcholného podujatia a dospel k názoru, že nebol zle pripravený. No predsa to nestačilo, aby viac prerazil. Krútil hlavou nad rozhodnutím, že sa neprebojoval do finálovej pätice a v konečnom účtovaní mu prischlo "len" ôsme miesto medzi klasickými kulturistami v kategórii do 170 centimetrov. Už raz predtým zažil niečo podobné - pred štyrmi rokmi na MS v Káhire zostal ešte tesnejšie za bránami finále, keď obsadil 7. priečku (do finále postupovali ešte v tom čase šiesti najlepší). Pravda, v Egypte bol ako tradičný kulturista. Aj preto pravdepodobne toto bol jeho prvý i posledný šampionát v klasike.

"Neviem, čo vlastne rozhodcovia hodnotia, pripadalo mi to akési čudné," vrátil sa k dianiu v Ostrave východoslovenský zástupca. "Nebol som celkom zorientovaný," dodal borec, ktorý sa vlastne predstavil v klasickej kulturistike iba na dvoch súťažiach. Takže vzhľadom na túto skutočnosť je jeho ťaženie obdivuhodné. Najprv upútal na nominačných zápoleniach a potom už priamo na šampionáte. I tak ale napriek určitým rozpakom účinkovanie slovenského reprezentanta nemožno považovať za neúspech. Aj preto, lebo sa predstavil medzi elitou po vypršaní dvojročného dištancu za pozitívny dopingový nález. Svoj comeback zvládol pomerne úspešne. Možno mu však predsa táto pauza uškodila ani nie tak výkonnostne, ako v tom, že prerušil kontakty s dianím. Ako trefne poznamenal štátny tréner Milan Čížek, iné je trénovať individuálne a naopak, pod dohľadom realizačného tímu, chodiť na pravidelné zrazy, konzultovať svojej postupy. "Súhlasím s tým, že som nemal kontakt s okolím. No dôležitejšie bolo, že som rok mal pauzu a cvičiť som začal až v júni tohto roku. Vtedy som okamžite naštartoval proces prípravy na akcie, išiel som priamo do diéty," pripomenul borec, ktorý je rozhodnutý dať definitívne zbohom klasikom a vrátiť sa mieni k "normálnym" kulturistom. "To mi viac sedí, lepšie sa v tom cítim. V klasickej kulturistike sa priveľký dôraz kladie na voľnú zostavu, pripadá mi to skôr ako fitnes." Inak, klasici a tradiční kulturisti už nebudú dlho súťažiť spolu, na poslednom kongrese IFBB bolo rozhodnuté, že od roku 2008 budú mať obe odvetvia oddelené šampionáty.

Krištof pri výške 164 centimetrov mohol vážiť maximálne 66 kilogramov, ale mal o takmer tri kilogramy menej. Dosť stiahol zo svojej svalovej hmoty, možno mu i to chýbalo (predtým štartoval do 65 a 70 kg). Za posledné týždne pred MS schudol o takmer päť kilogramov. Pokiaľ ide o budúcu sezónu, všetko sa bude odvíjať od toho, ako prípravu utiahne finančne. Neplánuje ale obsadiť MS aj ME, trúfne si už maximálne na jednu špičkovú súťaž ročne. "Na ďalší rok to bude asi majstrovstvá Európy a pokiaľ ide o hmotnostnú kategóriu, tak do 65 kilogramov. Viac hmoty by som zrejme nezískal."

S rivalom v izbe

V Ostrave býval V. Krištof na jednej izbe vedno s Cibuľom, kontroverzným kulturistom. "Je to dobrý chlap, ale trošku nezodpovedný," komentoval povahu mediálne známeho borca náš pretekár. Mimochodom, v nasledujúcej sezóne by práve títo dvaja kulturisti mali súťažiť v rovnakej "váhe" a budú teda konkurentmi aj v boji o miestenky na elitné zápolenia. Na margo tejto skutočnosti Vlado poznamenal: "Je pochopiteľné, že každý mieni vyniknúť, vyhrávať. Podvedome bude iste panovať nejaké napätie, tak to chodí, hoci nepovedal by som, že by to poznačilo naše vzťahy. Proste, každý z nás bude chcieť vytlačiť z pozície toho druhého." Nuž, iste bude zaujímavé sledovať, ako sa to bude odvíjať, lebo hlavne nominačné súboje pred MS a ME budú plné iskrenia, kto získa účasť. Napokon môže sa stať, že šancu dostanú obaja, hoci niekedy je zdupľované zastúpenie jednej kategórie problematické, lebo sa dvaja Slováci môžu navzájom "vytĺcť" v boji o medaily.

Súvisiace články