Sobota, 23. októbra, 2021Meniny má Alojzia

Snoubordistku Medlovú lákajú viac X Games ako olympiáda

Klaudia Medlová (Autor: Patrik Paulínyi)
Miloslav Šebela|17. nov 2011 o 22:06

Snoubordistka Klaudia Medlová sníva o tom, že sa dostane na adrenalínovú olympiádu X Games

Na snouborde jazdí pre radosť a jazdila by na ňom, aj keby to nebol olympijský šport či vôbec by neexistovali žiadne súťaže.

BRATISLAVA. V júni tohto roku do programu zimných olympijských hier pribudli nové disciplíny a v Soči 2014 môže mať Slovensko v boji o medaily silného zástupcu. V snoubordovom slopestyle na Slovensku rastie veľká nádej 18-ročná Klaudia Medlová.

Vlani na juniorských majstrovstvách sveta získala v disciplíne Big Air bronz.

„To je iba jeden skok. Pri slopestyle je trať zložená z viacerých skokov a pomedzi to sú ďalšie zábradlia a prekážky. Tam musí každý predviesť najlepšie triky, aj veľmi dôležitý je štýl. Nesmie to byť ledabolo. Rozhodcovia za figúry udeľujú body.“

Trénuje s mužmi

Najväčšou zbraňou Medlovej proti súperkám je backside rodeo, čo je kombinácia salta dozadu a otočky o stoosemdesiat stupňov. S ním uspela na šampionáte i na Horsefathers Pleasure Jame 2010, kde vyhrala súťaž Best trick.

„Je to vlastne prvý trik, ktorý som sa naučila. Stále sa však mám v čom zlepšovať a mám pred sebou veľa tréningu. Rada by som skočila double backside rodeo, čo sa ešte žiadnej žene oficiálne nepodarilo. Pracujem na tom. Pri tréningu som to skúšala, ale keď doskočím, tak padnem.“

V tréningu uvidíte Klaudiu na kopci vedno s mužmi. „Lepšie sa mi s nimi jazdí. Viac ma to vyhecuje, keď urobia nejaký trik, tak ho chcem po nich zopakovať. Určite nemám taký strach ako iné baby,“ hovorí rodáčka z Liptovského Mikuláša.

K perfektným skokom pomohla mladej snoubordistke gymnastika. Venovala sa jej od štyroch rokov.

„Nedarilo sa mi a viac ma lákal sneh. Vďaka rodičom som lyžovala som odmalička. Snoubord som si rýchlo zamilovala, ale veľmi mi pomohla práve gymnastika. Nemám strach, keď letím dolu hlavou.“ So snoubordom prešla Medlová pol sveta. Tento rok vyhrala trojo pretekov Európskeho pohára, raz bola druhá.

Livin´ the dream from Patrik Paulínyi on Vimeo.

Žije svoj sen

„V porovnaní s gymnastikou som určite úspešnejšia. Ale v prvom rade ma to baví. Dalo by sa povedať, že žijem svoj sen.“

Medailu by veľmi rada získala. Ale pred olympijskou o niečo viac túži po medaile z adrenalínových hier X Games.

„Je tam aj väčšia konkurencia, pretože sa tam zídu naozaj tí najlepší. Na olympiáde sú isté kvalifikačné kritériá, ktoré napríklad obmedzujú počet štartujúcich z jednotlivých krajín. Kým X Games je výberové podujatie. Kto sa tam chce dostať, musí dostať pozvánku od organizátorov.“ Tú sa pokúsi Slovenka získať na americkom turné Dew Tour.

Skákať bude v zime aj na Svetových pohároch FIS. Jedno podujatie sa dokonca po prvýkrát uskutoční aj na Slovensku. Svetová elita sa predstaví 3. februára 2012 v Jasnej. To bude pre Medlovú prvá možnosť vybojovať si miestenku aj na riadnu olympiádu.

Súvisiace články