Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Snoubordista Židek si viac verí v krose

Sportnet|31. jan 2006 o 00:00

Snoubord patrí medzi najmladšie zimné olympijské športy. V Turíne je do programu zaradený len tretíkrát, no snoubordkros bude mať premiéru. Aj s Radoslavom Židekom. Pre najlepšieho slovenského snoubordistu bude nastávajúca olympiáda prvou v živote. ...

Radoslav Židek. FOTO - TASR

Snoubord patrí medzi najmladšie zimné olympijské športy. V Turíne je do programu zaradený len tretíkrát, no snoubordkros bude mať premiéru. Aj s Radoslavom Židekom. Pre najlepšieho slovenského snoubordistu bude nastávajúca olympiáda prvou v živote. Napriek tomu nechce sklamať.

V uplynulých dňoch sa 24-ročný člen Strediska štátnej športovej prípravy Štrbské Pleso pripravoval na domácich tratiach. Predminulý víkend vyhral snoubordkros na Táľoch, v sobotu skončil na jeho domácich tréningových tratiach vo Vrátnej v obrovskom slalome vrámci Európskeho pohára ôsmy a na druhý deň dvanásty. ,,Momentálne nemám na výber, v Európe sa krosy veľmi nestavajú, a tak musím trénovať obrák a absolvovať podobné preteky ako na Táľoch či vo Vrátnej. Po psychickej stránke sa cítim výborne, po fyzickej sa to po predchádzajúcich nehodách tiež zlepšuje," povedal Židek.

Rado stále nemá úplne doliečený členok, ktorý si poranil na podujatí v Kanade. ,,Tlmím bolesť 'ružovými bobuľami' a k tomu ma pobolieva lakeť. V Badgasteine som padol na hlavu a nemohol pokračovať v pretekoch. Z najhoršieho som už vonku a cítim sa v pohode."

V príprave hľadal kvalitnejšie možnosti na tréning. ,,V lete som trávil veľa času na ľadovcoch. Okrem toho som sa zameral na kiteboarding (jazda na vode za padákovým klzákom) a wakeboarding (jazda za člnom), ktoré sú moje doplnkové športy. Na letnú prípravu sa nemôžem sťažovať, prebehla výborne."

Židek si pred olympijskými súťažami verí. Sebadôveru mu zvyšuje znalosť tratí v Bardonecchii, kde štartoval pred dvoma rokmi na pretekoch Svetového pohára. ,,Záleží však, ako bude kros postavený. Viem, kto ho bude stavať a aj akým štýlom, no prekvapenie nemôžem vylúčiť. Každý kros je iný, aj keby ich bolo tisíc. Na druhej strane, trúfam si. Na olympiáde budú štartovať tí istí ľudia, čo v pretekoch Svetového pohára a už som ich niekoľkokrát dokázal popreháňať," povedal Rado, ktorý sníva o stupni víťazov.

Posledné preteky SP pred vrcholom sezóny v Turíne absolvoval Židek na talianskom kopci Kronplatz, kde obsadil 18. miesto a v celkovej klasifikácii disciplíny mu patrí 21. pozícia. "Na olympiáde budem určite štartovať v krose, neistá situácia je v paralelnom obrovskom slalome. Mám síce vyjazdené naše kritériá, ale na ZOH môže štartovať iba 27 mužov a neviem, či sa zmestím do tabuľky po redukcii štátov. Každá krajina môže postaviť obmedzený počet pretekárov."

Zatiaľ najlepší výsledok v slalome dosiahol v predchádzajúcej sezóne v Lake Placid, kde skončil 36. Viac sa mu darí v snoubordkrose, v ktorom sa už šesťkrát dostal medzi elitnú desiatku Svetového pohára. Najlepším výsledkom sú piate miesta z rakúskeho Nassfeldu v minulej sezóne a v čílskom Valle Nevado, čo znamenalo víťazstvá v malom finále. ,,Olympiáda je pre mňa vrchol a fantastické by bolo, keby som práve v Turíne dosiahol veľké finále," dodal zverenec trénerky Jany Šeďovej.

Vizitka Radoslava Žideka

Narodený: 15. októbra 1981, slobodný

Vzdelanie: absolvent strednej odbornej školy drevárskej v Hrádku

Klub: SŠŠP Štrbské Pleso, snoubordingu sa amatérsky venuje od roku 1990, pretekársky od 2000

Záľuba: fotografovanie

Súvisiace články