Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Snoubording: Šeďovej životný úspech v SP FIS

TASR|7. jan 2001 o 16:09

Perth 3. decembra (TASR) - Americké družstvo v zložení Monica Selešová, Jan-Michael Gambill zvíťazilo vo svojom druhom vystúpení v B-skupine 13. ročníka Hopmanovho pohára miešaných družstiev v austrálskom Perthe (dotácia 550.000 dolárov) nad Ruskom 2:1 a


jana šeďová

Kreischberg 7. januára (TASR) - Slovenská snoubordistka Jana Šeďová potvrdila vynikajúcu formu na nedeľňajších pretekoch Svetového pohára FIS v paralelnom slalome v rakúskom Kreischbergu, keď až vo finále podľahla Američanke Rossie Fletcherovej a pripísala si ďalších 800 mimoriadne dôležitých bodov do kvalifikácie na budúcoročné zimné olympijské hry v Salt Lake City. Práve pre tento fakt absolvuje Šeďová preteky FIS v tejto sezóne. Pre 26-ročnú aktuálnu vicemajsterku sveta konkurenčnej Medzinárodnej snoubordovej federácie (ISF) zo Slovenska to bolo vôbec prvé súťažné vystúpenie v novom roku po vyše mesačnom výpadku pre nedostatok snehu v Európe, pre ktoré museli viaceré preteky zrušiť. Znamenalo zároveň jej životný úspech v SP FIS. V tejto sezóne má v SP úctyhodnú bilanciu, keď na predchádzajúcich pretekoch koncom roka v Ischgli bola s posledným štartovým číslom siedma. Z dvoch účastí teda stopercentná finálová účasť.

V priamych vyraďovacích bojoch po kvalifikácii, v ktorej bola až trinásta, Šeďová vyradila z ďalších bojov posledné dve zástupkyne silnej domácej reprezentácie. V osemfinále na ňu v súčte dvoch jázd nestačila Claudia Rieglerová, napriek tomu, že po prvej jazde a malej chybe Bratislavčanky mala malý náskok. V štvrťfinále bola neskôr súperkou Šeďovej Birgit Herbertová. V prvej jazde neprešla jednu z bránok v strmom prechodu do druhej polovice trate. Dostatočný náskok v druhej jazde Šeďová s prehľadom ustrážila. Semifinále proti nej odštartovala lepšie Švédka Sara Fischerová, výbornou druhou jazdou však jej náskok eliminovala a trojstotinovým rozdielom postúpila do finále. Prvá finálová jazda bola mimoriadne vyrovnaná, v cieli Slovenka zaostala za rodáčkou z Aljašky Fletcherovou iba o dve stotiny. Druhá jazda na ťažšej modrej trati jej však nevyšla, keď po chybe neprešla jednou z bránok. Fletcherovej tak nevrátila prehru z Ischglu, kde ju vyradila v štvrťfinále. "Bolo to super. Som veľmi spokojná. Cez sviatky sme toho veľa nenajazdili, trénovala som poriadne vlastne iba tri dni pred pretekmi. Priznám sa, že mi to veľmi nešlo, o to viac ma teší tento výsledok. Najväčšiu radosť mám asi z bodov. Totiž konečne sa v rebríčku FIS dostanem poriadne vysoko a nebudem dostávať vysoké štartové čísla. Celkovo sa mi jazdilo dobre, aj keď chybám som sa nevyhla. Čo sa stalo vo finále, ťažko povedať. Sama neviem ako som chybu urobila. Aj tak je to však môj najlepší výsledok vo FIS-e a ešte k tomu v priamom prenose, ktorý sa dal na Slovensku pozerať. Bola to fajn zábava." Výsledky: paralelný slalom - ženy: 1. Rossie Fletcherová (USA), 2. Jana Šeďová (SR), 3. Isabelle Blancová (Fr.), 4. Sara Fischerová (Švéd.)

Súvisiace články