Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Sninské zápasenie oslávilo polstoročnicu

Sportnet|Publikované 28. okt 2008 o 00:00

Cesta k najväčším úspechom vedie cez porážky... Týmto mottom sa uviedol slávnostný večer osláv 50. výročia zápasenia v Snine. História zápasenia v

meste pod Sninským kameňom začala písať prvé riadky v roku 1958, ubehlo teda päť dekád. Starší športovci zažili ťažké začiatky, dnes je práve tento mužný šport sninským nosníkom. Žiaden Sninčan nemôže povedať, že nepoznal, či nepozná zápasníka, ktorý hájil, či háji farby mesta na žinenke. Viacerí s nami už byť nemôžu, ich mená sa však natrvalo vryli do histórie zápasenia v malom mestečku na úpätí Vihorlatu. Spomenúť všetkých nemožno, symbolicky Štefana Halamku, Andreja Burika...

SNINA. Oslavy patrili nielen aktívnym zápasníkom, ale aj hosťom. Pozvanie prijali Peter Marček, predseda Slovenského zväzu zápasenia; Ľubomír Lohyňa, gen. sekretár SZZ; celé predsedníctvo SZZ; Evžen Vágner, zaslúžilý rozhodca FILA; Dávid Musuľbes, olympijský víťaz OH v Sydney 2000, bronzový medailista z OH v Pekingu 2008, v súčasnosti reprezentant Slovenska; p. Savka a Regec, poslanci PSK; p. Rosičová, prednostka MsÚ v Snine; poslanci MsZ v Snine, vedúci výprav zápasníckych klubov z Poľska, Českej republiky, Maďarska, ako aj zástupcovia slovenských zápasníckych klubov z Bratislavy, Šamorína, Prievidze, Košíc, Trenčína a Rim. Soboty. Pozdrav prezidenta klubu Ing. Jaroslava Zarembu neobišiel ani bývalých, či súčasných zástupcov ZK Vihorlat Snina.

Pocta zakladateľovi

Po príhovore predsedu SZZ prišli na rad oceňovania. Prvý pred pódiom nemohol byť nik iný ako František KOKOŠ, zakladateľ zápasníckeho oddielu v Snine. František Kokoš sa začal venovať zápaseniu ako pätnásťročný učeň v Košiciach pod vedením trénera Nagya. Bola to pre neho dobrá škola. Počas vojenskej základnej služby obliekal dres Lokomotívy Plzeň a Karlovy Vary. Do Sniny prišiel lete 1958, z veľkej lásky k zápaseniu viedli jeho prvé kroky činnosti do telocvične. V tom období sa mu podarilo nájsť mnoho talentov, ktorí spravili dobré meno nielen zápaseniu v Snine, ale aj reprezentácii. Pod vedením Františka Kokoša sa sninské zápasenie dostalo do celoštátnej súťaže.

Kadetskí majstri

Ocenenia si následne prevzali sninské zápasnícke talenty, majstri Slovenska v kategórii kadetov, reprezentanti Slovenska. Norbert DZEMJAN, päťnásobný majster Slovenska; Róbert DZEMJAN, štvornásobný majster Slovenska; Miroslav ŠTOFIRA, dvojnásobný majster Slovenska; Matúš LEŇO, štvornásobný majster Slovenska; Ján GRIBANIČ, majster Slovenska; Peter MOLNÁR, trojnásobný majster Slovenska; Jozef MOLNÁR, majster Slovenska; Ivan MATIJKO, deväťnásobný majster Slovenska; Peter HAVEJ, majster Slovenska; Daniel GALANDA, majster Slovenska, Martin GRIBANIČ, dvojnásobný majster Slovenska.

Zlatá pasovačka

Zlaté sninské úspechy na žinenke zbierajú už aj tí najmladší. V pasovačke patrí sninskému zápaseniu zlato v rokoch 2005, 2006 i 2007. Ocenenia v podobe obrazových reprodukcií z Galérie Andreja Smoláka prevzali: Michal KAPRÁĽ, Ondrej KIRŇÁK, Daniel HALABURKA, Ján DZIDO, Mikuláš DZUBÁK, Marek REGULA, Dominik CAP, Marcel LEŇO, René KOVÁČ, Eduard GRIBANIČ a Jakub VOREL.

Jubilanti i funkcionári

Potlesk publika patril aj dvojici jubilantov zápasníkov. Okrúhle životné jubilkeum 60 rokov oslávili v tomto roku František KOVÁČ a Ján MICHALČIN. Čelní predstavitelia Slovenského zápasníckeho zväzu Peter Marček a Ľubomír Lohyňa potom dekorovali oceneniami funkcionárov ZK Vihorlat Snina. Pamätné medaily si prevzali Mikuláš MARINIČ, podpredseda SZZ; Ing. Jaroslav ZAREMBA, prezidenz ZK Vihorlat Snina; Mgr. Erik CAP, manažéra ZK Vihorlat Snina; Martin ZGABUR, člen výboru ZK Vihorlat Snina.

Krstili šampanským

Súčasťou osláv polstoročia sninského zápasenia bol aj krst publikácie s totožným názvom. Mikuláš Marinič a Ing. Jaroslav Zaremba privítali pred pódiom Dávida Musuľbesa, slovenského reprezentanta, medailistu z Olympijských hier v Sydney 2000 (zlato) a Pekingu 2008 (bronz), ktorému pripadla úloha krstného otca. Slávnostný akt prebehol klasicky so šampanským.

Slovo prezidenta

"Polstoročie sninského zápasenia ťažko opísať len tak stručne. Päťdesiat rokov je pre človeka pekný vek, pre šport však znamená iba malú epochu. A v nej sa môžu tvrdí chlapi zo Sniny pochváliť mnohými úspechmi, ktoré znamenali medailové žatvy na klubovej úrovni, bronz, či striebro stále častejšie dopĺňal aj kov najcennejší. Je pekným pocitom, že Snina je na slovenskej mape športu známa najmä v poli zápasenia. Tradíciu nechceme porušiť, pracujeme s mládežou, tá je naším grom a v ostatných časoch zdrojom úspechou a pýchou," konštatoval Ing. Jaroslav Zaremba, prezident ZK Vihorlat Snina.

MARIÁN ŠKUBA

Súvisiace články