Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Sneh čaká na olympiádu v Soči v špeciálnych jamách

Krasokorčuliarka Monika Simančíková (18 rokov) získala pre Slovensko miestenku na olympiádu v Soči. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|8. okt 2013 o 17:23

Šéfka slovenskej výpravy Jana Gantnerová verí, že by sme počet medailí zo Soči mohli v porovnaní s Vancouverom ešte zvýšiť.

BRATISLAVA. Vancouverská olympiáda bola zo zimných hier pre Slovensko najúspešnejšia. Biatlonisti získali tri medaily. Zlato a striebro Anastasia Kuzminová, bronz Pavol Hurajt.

Hoci na nasledujúcich hrách bude štartovať isto menšia výprava ako pred štyrmi rokmi v Kanade, jej šéfka Jana Gantnerová verí, že bude úspešnejšia.

„Mali by sme mať vo výprave nárast mladých športovcov. Mladá generácia sa ukazuje v biatlone aj v zjazdovom lyžovaní a verím, že oproti Vancouvru pridáme jednu až dve medaily,“ vraví.

Najmenej 56 športovcov

Istý štart má v Soči 36 športovcov. Krasokorčuliarka, desať biatlonistov a hokejisti (25). V ďalších športoch boj o kvóty nie je ukončený.

„Napríklad aktuálne máme v zjazdovom lyžovaní desať miest, v bežeckom štyri. Ale tieto počty sa ešte počas sezóny môžu meniť. Ak by sme hovorili o nejakom minimálnom počte celej výpravy, malo by to byť 56 športovcov.“

Vo Vancouvri súťažilo 73 Slovákov. Nomináciu do Soči schváli Slovenský olympijský výbor 16. januára.

Finančné odmeny budú rovnaké ako na posledných dvoch olympiádach. Za zlato bude prémia 45-­tisíc eur pre jednotlivca. Ak uspeje kolektív, každý člen získa 15-­tisíc.

Hry v subtrópoch

Ešte nikdy v histórii neboli zimné hry tak ďaleko na juhu. Čiernomorské letovisko je už v subtropickom pásme. Vo februári býva v Soči desať až pätnásť stupňov. V horách nad mestom však mrzne.

Aby organizátori predišli problémom so snehom, v horách Červenej Poľany si pripravili zásoby z uplynulej zimy.

„Majú ho v špeciálnych jamách, ktoré vyhĺbili a prikryli. Určite so snehom nebude problém. Niečo podobné je bežné aj v severských krajinách. Od odborníkov zo Svetovej lyžiarskej federácie viem, že na takýto sneh je ťažké pripraviť lyže. Má špecifické vlastnosti. Verím však, že prírodného snehu bude dosť.“

Problémy so snehom mali aj Kanaďania pred štyrmi rokmi. V horskom stredisku Whistler bolo prvé dni aj päť stupňov nad nulou a pršalo.

Do otvorenia olympiády v Soči ostáva 121 dní.

Súvisiace články