Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

"Sme šokovaní," tvrdí Michalík o nečakanej trénerskej rošáde v Sparte

TASR|16. dec 2004 o 12:08

Praha 16. decembra (TASR) - Vedenie futbalového klubu Sparta Praha, ktorý je jesenným majstrom v českej Gambrinus lige, nečakane prepustilo z postu hlavného ...

Praha 16. decembra (TASR) - Vedenie futbalového klubu Sparta Praha, ktorý je jesenným majstrom v českej Gambrinus lige, nečakane prepustilo z postu hlavného trénera bývalého internacionála Františka Straku, ktorého nahradil niekdajší kouč "rudých" Jaroslav Hřebík. Jeden zo štvorlístka slovenských legionárov pôsobiacich na Letnej - Rastislav Michalík v tejto súvislosti uviedol, že je to nečakaná a šokujúca správa.

"Systematický prístup Jaroslava Hřebíka, ktorý kladie dôraz na organizáciu hry, viac odpovedá súčasným potrebám Sparty," diplomaticky vysvetlil pre české média nečakané rozhodnutie Daniel Křetínský z vedenia klubu. "Rudí" síce vedú ligový pelotón, pričom prezimujú s deväťbodovým náskokom pred Teplicami, avšak v prestížnej Lige majstrov prepadli. Podľa neoficiálnych informácii práve neúspech a finančná strata z LM, ktorej rozdiel pri porovnaní posledných dvoch sezón prevyšuje stratu 150 miliónov korún, rozhodli o Strakovom konci na Letnej. "Po dôkladnej analýze celej jesennej časti sezóny sme dospeli k záveru, že táto zmena je v záujme ďalšieho rozvoja kvality našej hry i plnenia stanovených športových cieľov. Vážime si prácu Františka Straku a jeho pôsobenie v Sparte hodnotíme ako úspešné," dodal predseda predstavenstva Sparty D. Křetínský na adresu charizmatického a emotívne trénera Straku, ktorý prišiel do Sparty v marci 2004 z Teplíc.

"Sme z toho všetci šokovaní. Nikto to nečakal, informáciu som dostal cez mobil. Viem len, že novým trénerom je Hřebík," skonštatoval slovenský reprezentant Michalík, ktorý v Sparte pôsobí aj spoločne s krajanmi Marekom Čechom, Vladimírom Labantom a Martinom Petrášom. "O presných príčinách prepustenia trénera Straku netuším. Môžeme len špekulovať..., závisť, finančná strata z Ligy majstrov alebo niečo iné? Skutočne neviem. Tréner Straka je emotívny, no úprimný človek. Neviem, zrejme však mal svojich neprajníkov aj vo vedení," dodal Michalík, ktorý strávi vianočné sviatky na rodných Kysuciach. "Doma sa začala lyžiarska sezóna, ale ja nelyžujem. Na Vianoce však budem určite doma v Čadci," reagoval Michalík, ktorý patril k hráčom základnej jedenástky počas pôsobenia trénera Hřebíka, no pod vedením kouča Straku bol častejšie hráčom na striedanie. "Zmluvu so Spartou mám do leta. Mal som v pláne v zime odísť, teraz sa však situácia trochu zmenila. Neviem ešte povedať, čo bude v jarnej sezóne. Trénera Hřebíka poznám, no to ešte nič neznamená, takže uvidíme neskôr," dodal Michalík.

Staronovým trénerom Sparty sa tak od zimnej prestávky 2004/2005 stal Hřebík, ktorý úspešne putoval s tímom futbalovou Európou v sezóne 2001/2002. Hřebík prevzal vtedy sparťanské kormidlo ako pomerne neznámy tréner, ktorý striedal úspešného kouča a bývalého reprezentanta Ivana Hašeka. Trénerovi Hřebíkovi sa v domácej Gambrinus lige v sezóne 2001/2002 nepodarilo však získať titul, čo ho neskôr stálo trénerskú stoličku. Nepomohli ani úspechy v Lige majstrov, v ktorej doviedol svojich zverencov až k postupu do II. fázy spoločne s Realom Madrid (na Sparte 2:3 - Michalík dal gól), FC Porto a Panathinaikosom Atény. Naposledy pôsobil tréner Hřebík v ruskom klube Dynamo Moskva.

pb jp

Súvisiace články