Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Slucká spokojná s výkonom, Belenyesiová splnila cieľ

TASR|Publikované 18. jan 2006 o 19:14

Lyon 18. januára (TASR) - Ruská krasokorčuliarka Irina Slucká si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu na zisk siedmeho titulu majsterky Európy, keď ...

Lyon 18. januára (TASR) - Ruská krasokorčuliarka Irina Slucká si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu na zisk siedmeho titulu majsterky Európy, keď na kontinentálnom šampionáte v lyonskom Paláci športov predviedla v krátkom programe žien najlepšiu jazdu. Rozhodcovia ohodnotili výkon 26-ročnej moskovskej rodáčky 66,43 bodmi.

Slovenská reprezentantka Jacqueline Belenyesiová splnila svoj predšampionátový cieľ a 23. najlepším výkonom postúpila do štvrtkovej voľnej jazdy. Dvadsaťročná zverenka trénerky Hany Töczikovej dostala od rozhodcov známku 37,27 bodov, čo je doposiaľ najlepší výkon členky oddielu KC Košice. Na vlaňajších ME v Turíne obsadila Belenyesiová 27. miesto a do finálovej dvadsaťštvorky nepostúpila.

Dvojnásobná majsterka Slovenska sa na úvod chytila trojitým salchovom a vzápätí bez chybičky skočila dvojitý toeloop. V strieborno-čiernom kostýme si za hudobný sprievod zvolila dynamickú pieseň Michaela Jacksona a všetkých osem povinných skokanských figúr predviedla bez vážnejšieho technického nedostatku a na rozdiel od niektorých súperiek ani raz nespadla.

Po absolvovaní krátkeho programu patrí 2. miesto Ruske Jelene Sokolovovej (60,88), Švajčiarka Sarah Meierová obsadila v 32-člennej konkurencii tretiu priečku (60,87). Prekvapením je 4. miesto Eleny Gedevanišviliovej, pre ktorú je šampionát v Lyone debutom na vrcholnom fóre.

"Každý už hovorí o olympiáde, no ja sa momentálne sústredím vždy na najbližší cieľ. Tým je štvrtková voľná jazda, na ktorú sa chcem stopercentne pripraviť. Mám síce solídny náskok pred súperkami, no nemôžem si dovoliť poľaviť v koncentrácii, lebo by ma to mohlo vyjsť draho," povedala víťazka stredajšieho krátkeho programu.

Slucká by v prípade celkového triumfu preskočila bývalé legendy Katarinu Wittovú a Sonju Henieovú, s ktorými zatiaľ zdieľa miesto na piedestále za šesť získaných zlatých medailí z ME. "Prezentovala som sa výborným výkonom a skoky som zvládla k svojej spokojnosti," ohodnotila svoje vystúpenie ruská suverénka, ktorá výrazne vyčnievala nad zvyšnými pretekárkami.

Najväčím sklamaním krátkeho programu žien bolo sólové vystúpenie Julie Sebestyenovej, európskej šampiónky spred dvoch rokov. Po úvodnej disciplíne jej ziskom 46,61 bodov patrí až 13. miesto a jej medailové vyhliadky dostali vážne trhliny: "Neviem, čo sa stalo. Nezvládla som dvojitého axela a dopustila som sa aj ďalších chýb. Verím, že vo voľnej jazde si vylepším súčasné postavenie."

Výsledky:

1. Irina Slucká (Rus.) 66,43 bodov, 2. Jelena Sokolovová (Rus.) 60,88, 3. Sarah Meierová (Švajč.) 60,87, 4. Elena Gedevanišviliová (Gruz.) 60,19, 5. Carolina Kostnerová (Tal.) 60,04, 6. Viktoria Volčkovová (Rus.) 57,08... 23. Jacqueline BELENYESIOVÁ (SR) 37,27

Súvisiace články