Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Slucká: Neviem prestať plakať!

Sportnet|21. jan 2006 o 00:00

Keď vo štvrtok večer Irina Slucká kráčala z ľadovej plochy lyonskej arény do šatne, musela si ustavične stierať slzy. "Neviem prestať plakať. Je to úžasné, korčuľovalo sa mi skvelo," vravela do mikrofónu Eurosportu Gwendalovi Peizeratovi, francúzskemu ..

Ruska Irina Slucká počas voľnej jazdy na šampionáte v Lyone. Moskovčanka získala vo štvrtok večer siedmy titul majsterky Európy. FOTO - REUTERS

Keď vo štvrtok večer Irina Slucká kráčala z ľadovej plochy lyonskej arény do šatne, musela si ustavične stierať slzy. "Neviem prestať plakať. Je to úžasné, korčuľovalo sa mi skvelo," vravela do mikrofónu Eurosportu Gwendalovi Peizeratovi, francúzskemu olympijskému šampiónovi v tancoch. Na otázku, či by sa vrátila a odjazdila voľný program znova, rezolútne pokrútila hlavou: "Rozhodne nie! Som unavená a som rada, že to mám za sebou."

Dvadsaťšesťročná Ruska neopustila trón ani v olympijskej sezóne. Technické skóre aj skóre za komponenty programu ju vyniesli na prvú priečku európskeho rebríčka už siedmy raz. Nikomu, ani legendárnej Sonji Henieovej či Katarine Wittovej, sa to toľkokrát nepodarilo. "Wittová bola pre mňa vždy vzorom, netušila som, že raz prelomím jej rekord," priznala ružovolíca Moskovčanka.

Vysoké skóre priniesla Sluckej najmä technická obtiažnosť najvyššej úrovne pri zaklonenej záverečnej kombinovanej piruete a skoku do libely. Skokovo takmer čisté flamenco otvorila kombináciou trojitého lutza s dvojitým rittbergrom, po ktorom nasledovala trojkombinácia salchow-rittberger-toeloop. Po trojitom lutzi si musela pomôcť rukou. Energickú jazdu však malé zaváhanie vážne neohrozilo a diváci videli ešte čistý trojitý flip v kombinácii s dvojitým toeloopom.

Strieborná medailistka Elena Sokolová v dynamickej jazde na motívy Rómea a Júlie ukázala trojkombináciu lutz-rittberger-toeloop a kombináciu dvojitého axla s dvojitým toeloopom. Ustála i trojitý salchow, ďalší lutz a toeloop v kombinácii s dvojitým toeloopom. "Bol to rozhodne najlepší výkon sezóny. Išla som na ľad s tým, že predvediem všetko, čo viem, a môžem pokojne povedať, že sa tak aj stalo. Je to dôležitý odkaz pre rozhodcov, no a dosiahnutie môjho najlepšieho skóre hovorí samo za seba," povedala.

Bronzovú medailu si pred turínskou olympiádou nesie do Talianska mladá Carolina Kostner. Štyri ročné obdobia od Vivaldiho doslova odpálila kombináciou trojitého flipa s trojitým toeloopom. Za pôsobivé špirály dostala najvyšší stupeň obtiažnosti od technického panelu. Priznala, že celý týždeň pociťovala veľký tlak: "Mala som pocit, akoby sa na mňa upieralo príliš veľa očí, bola som veľmi nervózna. Zajazdila som celkom dobrý program, no viem, že mohol byť i lepší."

Slovenskej reprezentantke Jacqueline Belenyesiovej sa oproti vlaňajšku podaril postup do finále, v ktorom zostala na dvadsiatej tretej priečke po tom, čo jej nevyšiel salchow.

Súvisiace články