Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Slovíčka v azbuke vytiahne zo šuplíka

Sportnet|Publikované 23. júl 2008 o 22:00

J. Stümpel o sklamaní na Floride nehovoríPoriadny vietor spôsobilo vytvorenie Kontinentálnej hokejovej ligy. Pomerne ustálené súradnice prestupov

J. Stümpel o sklamaní na Floride nehovorí

Poriadny vietor spôsobilo vytvorenie Kontinentálnej hokejovej ligy. Pomerne ustálené súradnice prestupov sa odrazu radikálne zmenili a to, čo platilo včera, už dnes nie je aktuálne. Trošku sa prerátali aj tí manažéri, ktorí si mysleli, že pokiaľ nebudú cúvať pred hráčmi, tí sa umúdria a zľavia z predstáv. Najmä v zámorí si však už uvedomujú, že ryby im začali z rybníka vyskakovať. Kvalitnejší hokejisti sa čoraz viac sťahujú na východ. Od raja?

NITRA. Medzi borcov, čo "prevrátili kabát" a z NHL vycúvali, patrí i Jozef Stümpel. Ten sa dohodol na kontrakte s kazašským klubom Barys Astana.

Vybabrali s ním

V tomto tíme nebude jediným Slovákom, už predtým si tľapli s funkcionármi z Celinogradu aj Košičan Gabriel Špilár a ďalší reprezentant Branislav Mezei. "To iste tiež podmienilo môj krok. Predsa len v trojici sa ľahšie ťahá a nie je vylúčené, že našu partiu niekto ešte rozšíri," rozhovoril sa nitriansky rodák. Po jedenástich rokoch strávených za morom nabral iný kurz. Bývalý hráč Bostonu a Los Angeles mal na opustenie profiligy aj osobný dôvod. Florida totiž s ním povedané jemne vybabrala. Vyplatila ho z platnej zmluvy, pričom on sa o tom dozvedel až neskôr. Nič také netušil a mrzelo ho, že mu to nikto nedokázal povedať priamo do očí. "Už sa na to nesnažím myslieť, je to za mnou," odbil diplomaticky pokus o sondovanie pocitov náš reprezentant.

Oslavy a potom odchod

Konštruktívny center v nedeľu oslávil 36. narodeniny, dnes už odlieta do Fínska na sústredenie. To budú jeho prvé kontakty s novým klubom. "Veľa toho o zložení kádra i podmienkach neviem, všetko sa dozviem postupne." Isté je, že sa musí aklimatizovať nielen on, ale aj jeho rodinka, manželka a tri deťúrence. "Trošku som pri ponuke uvažoval, čo bude s nimi, či si zvyknú a bral som ohľad i na to, že ratolesti chodia do školy. Kde budeme bývať, to ešte neviem, na to príde čas neskôr. V angličtine budeme pokračovať ďalej, k tomu si pridáme ruštinu. Koľko jazykov vieš, toľkokrát si predsa človek, ako sa hovorí... Ja som kedysi z ruštiny niečo pochytil, tak do toho len znovu vhupnem." KHL sľubuje famózne zážitky. Či to tak bude, o tom sa bude dať hovoriť neskôr. "O celej súťaži viem asi toľko, čo vy," odpovedal na otázku, aké má informácie o zápoleniach, ktoré budú pendantom NHL. Tento zrelý hokejista mal viacero možností spoza východných hraníc. Prečo sa rozhodol pre Kazachstan? "Bolo v tom viac faktorov. Išli tam aj iní hráči, vyzerá to tak lákavo a určite to bude pre mňa motivujúce. Veď v lige sa objavia mnohí známi hokejisti." Vraj Stümpel už pozeral na mape, kde je Celinograd. Kedysi niektorí slovenskí hráči hovorili, že pokiaľ pôjdu do Ruska, tak jedine do Moskvy. Po ruských štáciách sú už však aktuálne aj iné pôsobiská. "Myslím si, že táto súťaž bude konkurovať NHL a nevylučujem, že čoraz viac hráčov sa bude uchádzať o miestenky v týchto kluboch."

Teší sa

Aj taký veterán a svetobežník, ako je on, môže objaviť v novej sezóne dosiaľ nepoznané. Ako priznal, teší sa. "Uvidím nové oblasti, stretnem sa s niektorými hráčmi, ktorých poznám ešte z éry v zámorí. Bude to nesporne zaujímavé." Celkove však zostal verný svojej tradícii a nechcel hovoriť do vetra bez znalosti reálií. Viackrát pripomenul, že múdrejší bude až vtedy, keď tam bude. "Nedá sa povedať dopredu, aké to bude v tomto dianí. Iste však boje budú náročné a kvalitné," načrtol alternatívy J. Stümpel, ktorý výmenu pri kormidle národiaku prijal pokojne. "Život ide ďalej a budúcnosť ukáže, ako to dopadne. Isté je, že výsledky v poslednom čase neboli slávne a bude to treba zmeniť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.