Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Slovenský zväz biatlonu sa ohradil, funguje podľa platných stanov

Ján Hyža už od októbra nie je predsedom SZB. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 6. nov 2015 o 12:06

Podľa prezídia Slovenského zväzu biatlonu situácia v ostatných dňoch presiahla hranicu férovej diskusie.

BRATISLAVA. Slovenský zväz biatlonu (SZB) funguje podľa platných stanov, ohradil sa proti osočovaniu niektorých členov svojho prezídia po októbrovom odvolaní prezidenta organizácie Jána Hyžu z funkcie.

Ako je známe, minimálne do mimoriadneho valného zhromaždenia naplánovaného na apríl 2016 ho zastupuje Tomáš Fusko. Obaja nedávno pre SITA nevylúčili svoju kandidatúru.

"Napriek nevyberaným útokom na niektorých členov prezídia naďalej fungujú všetky orgány SZB podľa platných stanov. V žiadnom prípade nie je ohrozená činnosť reprezentačných družstiev a ani účasť na vrcholných podujatiach IBU v sezóne 2015/16, aj keď finančná situácia SZB nie je uspokojivá, čo bol hlavný dôvod uvoľnenia Jána Hyžu z pozície prezidenta," uvádza sa v komuniké, ktoré agentúre SITA v piatok zaslalo prezídium.

Potrebu zaujať stanovisko podnietilo "osočovanie niektorých členov prezídia SZB z dôvodu vyjadrenia slobodného názoru na fungovanie a činnosť prezidenta SZB po valnom zhromaždení v roku 2014, ako aj tendenčné a klamlivé vyjadrenia o fungovaní orgánov SZB, reprezentačných družstiev v biatlone a útvarov talentovanej mládeže SZB do budúcna".

Podľa prezídia SZB situácia v ostatných dňoch presiahla hranicu férovej diskusie.

Prezídium pripomenulo: "V orgánoch SZB na všetkých úrovniach pracujú v prevažnej väčšine členovia SZB bez nároku na odmenu. Označiť služobné výjazdy členov prezídia za ´poznávacie výjazdy´, ako aj rozhodovania orgánov SZB za ´zmanipulované´, je urážkou ich dlhoročnej činnosti v prospech slovenského biatlonu."

V komuniké sa ďalej uvádza: "Pani Halinárová, ktorá sa k uvedeným invektívam uchýlila, pracovala pri mládežníckych družstvách SZB od roku 2012 do roku 2014 na úrovni reprezentačnej trénerky junioriek a v rokoch 2014 a 2015 viedla celoslovenské tréningové kempy mládeže. Ak vo svojich vyjadreniach označuje stav mládežníckych družstiev za katastrofálny, tak vedenie SZB si vyhradzuje poznamenať, že za tento stav nesie plnú spoluzodpovednosť. Jej pôsobením na pozícii trénerky reprezentačného družstva junioriek sa už niekoľko mesiacov zaoberá kontrolno-revízna komisia SZB ako nezávislý kontrolný orgán SZB."

Na záver stanoviska prezídium deklarovalo: "Veríme, že tak, ako do roku 2010, aj po roku 2015 môže SZB fungovať bez nároku na ´zabetónovanie´ pozícií všetkých členov v ich funkciách, a plánované voľby prezidenta, ako aj zmeny stanov SZB v súlade s novoprijatým zákonom o športe, prinesú na valnom zhromaždení v apríli 2016 férovú súťaž myšlienok ďalšieho rozvoja slovenského biatlonu."

Súvisiace články