Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Slovenský štvorlístok pre Peking – Hrbatý a tri ženy

Sportnet|Publikované 6. júl 2008 o 22:00

Tenis chýbal na olympiáde dlhých 64 rokov, vrátil sa až v Soule 1988. Miloslav Mečíř hral aj vo finále dvoch grandslamových turnajov, ale doma ho každý pozná ako olympijského víťaza.

BRATISLAVA. Tenis patrí do desiatky zakladajúcich športov novovekých hier, ale od Paríža 1924 musel čakať dlhých 64 rokov na návrat pod päť kruhov. Až v osemdesiatych rokoch minulého storočia sa prelomili ľady medzi profesionálnym športom a olympizmom a konečne v roku 1986 Medzinárodný olympijský výbor rozhodol, že v programe OH o dva roky neskôr bude aj tenis s účasťou najlep­ších hráčov sveta. Zlato v Soule vybojoval v dvojhre rodák z Bojníc Miloslav Mečíř.

„Na hry som sa vyslovene tešil,“ vravel vtedy po veľkom tri­um­fe československý tenista. „Pre mňa je česť reprezentovať vlasť. Rád hrám napríklad v Davisovom pohári, skrátka také zápasy, v ktorých cítim zodpovednosť za viac, nielen za seba. Olympijská atmosféra ma nadchla. Možno aj ona mi pomohla k lepším výkonom.“

Mečíř triumfoval pred 20 rokmi

Kľúčovým zápasom na ceste za zlatom bolo semifinále so Stefanom Edbergom. V päťsetovej bitke rozhodli Mečířove lepšie nervy.

Vo finále nastúpil proti Timovi Mayottovi, americkému tenistovi s delovým podaním a častým útokom na sieti. Po prehratom prvom sete náš reprezentant zmenil taktiku, hral súperovi viac na zadnú čiaru. Otupil jeho útočné akcie. Vývoj sa obrátil v prospech Mečířa, zápas nakoniec vyhral 3:6, 6:2, 6:4, 6:2.

Aj keď tenista s prezývkou Veľká mačka hral vo finále grandslamových turnajov US Open 1986, Australian Open 1989 či v semifinále Wimbledonu 1988 a Roland Garros 1987, doma na Slovensku ho fanúšikovia najviac poznajú ako zlatého olympionika zo Soulu. Miloš Mečíř ukončil kariéru pre zdravotné ťažkosti v roku 1990 a o štyri roky neskôr sa stal ne­hrajúcim kapitánom tímu Slovenska v Davisovom pohári. V sezóne 2005 ho priviedol až do finále.

Federer má tretí pokus

Tenis mal zastúpenie na všetkých olympiádach samo­statného Slovenska - v Atlante 1996, v Sydney 2000 aj v Até­nach 2004. Ale bez prenikavého výsledku.

Pred štyrmi rokmi si účasť vybojovali traja muži a štyri ženy, pričom najlepším výsledkom bol postup Dominika Hrbatého a Daniely Hantuchovej do 2. kola. Ďalší štyria - Karol Beck, Karol Kučera, Ľubomíra Kurhajcová, Martina Suchá - skončili v dvojhre už v prvom kole. Rovnako aj Janette Husárová vo štvorhre s Hantuchovou.

Prvenstvá v dvojhre získali Belgičanka Justine Heninová-Hardennová a Čiľan Nicolas Massu.

Švajčiarsky favorit Roger Federer bol už v tom čase svetovou jednotkou, ale na olympiáde ani na druhý pokus po Sydney 2000 na medailu nedosiahol. V Pekingu bude mať tretí.

Hrbatý s pomocou chráneného renkingu

Kľúč k postupu na olympijské hry 2008 mala v rukách Medzinárodná tenisová federácia (ITF), v „pavúku“ dvojhier je miesto pre 64 mužov a rovnaký počet žien.

Automatickú účasť dostalo najlepších 56 hráčov vo svetovom rebríčku k 9. júnu - po grandslamovom turnaji Roland Garros, pravda, ak prejavili záujem a neprekročili limit štyroch hráčov z jednej krajiny.

V dvojhre mužov sa čiara uzávierky posunula až pod 73. miesto v rebríčku ATP, a tak sa priamym postupom dostal na olympiádu Dominik Hrbatý s chráneným renkingom na 70. mieste. Po vlaňajšej operácii lakťa aj ramena klesol slovenský tenista až do tretej stovky svetového rebríčka. Dominik pôjde na svoje tretie olympijske hry.

Mertiňák voľnú kartu nedostal

V singli žien mali istú účasť na základe renkingu Daniela Hantuchová s Dominikou Cibulkovou. Vo štvorhre sa k nim pridala Janette Husárová a ITF schválila jej účasť v olympijskom turnaji vo dvojici s Hantuchovou.

Naopak Medzinárodná tenisová federácia neodobrila žiadosť slovenského zväzu o voľnú kartu pre deblovú dvojicu Hrbatý - Mertiňák.

Znamená to, že na OH 2008 bude slovenský tenis zastupovať štvorlístok Hrbatý, Hantuchová, Cibulková v dvojhrách a Husárová vo štvorhre.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.