Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Slovenský šport smútil v roku 2010 najviac pod košmi

Tragédia sa stala aj na olympiáde vo Vancouvri, kde sa zabil mladý gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|28. dec 2010 o 22:30

Džudista na vrchole kariéry, futbalista na prahu funkcionárskej dráhy, ale najmä veľké osobnosti basketbalu. To je zostručnené slovenské športové parte 2010.

BRATISLAVA. Basketbalisti vyprevadili na druhý svet tri veľké osobnosti. Aj jediných dvoch Slovákov, ktorí trénovali československú mužskú reprezentáciu. Vrátane trénera 20. storočia.

Gustáv Herrmann (90) získal na majstrovstvách Európy štyri medaily všetkých druhov. Najcennejšiu ešte ako hráč: bol jedným z kvarteta našincov v tíme, čo v Ženeve 1946 senzačne vyhral prvý povojnový kontinentálny titul (aj posledný v histórii Československa).

Žije už len Miloš Bobocký, ktorý v januári oslávi 89 rokov. Jozef Křepela, ktorý šestkami v závere finále rozhodol o triumfe nad Talianskom, zomrel v roku 1974. O 20 rokov aj Ján Hluchý, skvelý tréner (na svetových šampionátoch doviedol čs. basketbalistky k striebru i dvom bronzom a mužov Prievidze k federálnemu titulu) a prvý šéf Slovenskej basketbalovej asociácie.

Herrmann bol pán tréner

Na ME 1947 v Prahe sa Herrmann ako hráč tešil aj zo striebra, ale ešte viac sa preslávil ako kouč. Slováci sa na lavičku reprezentácie v kolektívnych športoch dostávali len výnimočne, ale jemu už v Kristových rokoch zverili čs. juniorov a o tri roky aj senio?rov. V Sofii 1957 s nimi získal bronz a v Istanbule 1959 dokonca striebro.

Po ňom trénoval reprezentáciu už len Ladislav Krnáč (83), s ktorým Herrmann v roku 1957 vydal knižku Moderný basketbal. Krnáč, čs. tréner na ME 1961 (5. miesto), sa neskôr dostal do povedomia ako atletický štatistik, novinár a autor jedinečnej dvojdielnej knihy Tisíc hviezd atletiky.

„Herrmann bol mimoriadny človek, ktorý sa k zverencom správal ako láskavý starší brat. Aj mne, 18-ročnému vysokoškolákovi, v Bratislave trpezlivo dával šance, až som sa chytil," oceňuje Boris Lukášik, mladší z dvoch Lukášikovcov, ktorí zbláznili do basketbalu najskôr rodný Ružomberok, potom Svit a napokon aj Handlovú.

Lukášikovci: kto bol čo

Obaja reprezentovali na rímskej olympiáde 1960 a splietli aj štatistikov. Webová stránka basketbalovej federácie dodnes tvrdí, že európske striebro 1955 i bronz 1957 získal Boris. „To je omyl," upozorňuje. „Tieto medaily patria bratovi. Do Sofie ma síce nominovali, no uprednostnil som vysokú školu. Ja som na majstrovstvách Európy debutoval až v roku 1959, keď sme s Dušanom pod Herrmannovou taktovkou pomohli k striebru. "

Z Dušana Lukášika (78), ktorý v septembri zomrel, sa vykľul skvelý tréner už na konci hráčskej kariéry, skôr ako mal na to papier. „Keď sme so Svitom v roku 1961 senzačne ako prvý slovenský tím získali československý titul, oficiálne nás viedol Pavol Antal, ale mužstvo už vtedy fakticky trénoval Dušan," vraví Boris. „Súperov sme ubehali, boli sme priekopníci záťažového tréningu, šprintovali sme do kopcov, dokonca v olovených vestách..."

Aj hádzaná prišla tento rok o trénerského velikána. Ivan Hargaš (62) už ako tridsiatnik vytiahol Trnavu na post vicemajstra čs. ligy za legendárnu Duklu Praha, neskôr Topoľčany doviedol k slovenskému titulu a Karvinú v rokoch 2000 2002 k trom českým titulom.

Hargaš žil naplno, neváhal si občas v mene úspechu obrátiť proti sebe celý tím. Napokon sa postavil sám proti sebe a skoncoval so životom.

Predčasné rozlúčky

Šokujúci koniec mal aj život džudistického olympionika Zoltána Pálkovácsa († 29) stal sa nevinnou obeťou autonehody blízko Viedne. Chystal sa na tretiu olympiádu.

Predčasné rozlúčky sú najkrutejšie. Futbalistov dojala najmä smrť Petra Dzúrika († 41). Košický rodák, 45-násobný reprezentant, zanechal dobrý dojem kdekoľvek, kde hral (Košice, Humenné, Inter, Slovan, Banská Bystrica). V Dukle práve začal dráhu funkcionára.

Smrť aj na olympiáde

Vancouverská olympiáda sa začínala minútou ticha. Belgický olympijský šéf Jacques Rogge mal v očiach slzy. Tvrdil, že ťažšiu chvíľu ešte vo funkcii nezažil. Gruzínskeho sánkára Nodara Kumaritašviliho († 21) doviezli z Kanady v rakve.

V záverečnej tréningovej jazde sa vyrútil z poslednej zákruty rýchlosťou 144,3 km/h. Vyletel zo saní a hlavou trafil jeden z nechránených oceľových nosníkov.

Z ľadového labyrintu nad Whistlerom sa vykľula dráha smrti. Rakúšanovi Manuelovi Pfisterovi na nej deň predtým namerali rekordných 154 kilometrov za hodinu.

„Každá krajina chce najrýchlejšiu dráhu na svete, ale už sa dosiahla hranica, za ktorú sa ísť nesmie," skonštatoval jej nemecký projektant Udo Gurgel. Tragédia je, že až po tragédii. Sánkárska federácia požiadala Kanaďanov, aby kanál prerobili. Hoci sa na nej nič významné nezmenilo, bobová federácia na nej ďalej organizuje súťaže.

Negovanie limitov

Šponovanie obtiažnosti v športe pokračuje napriek námietkam hviezd, napríklad tenisových, voči prehusťovaniu kalendára. Nemajú čas oddychovať, ani trénovať, už len hrajú. Napriek častému pripomínaniu expertov, že doping je „logickým" dôsledkom nadľudských nárokov kladených napríklad na profesionálnych cyklistov. Navyše sa negujú vekové limity a pribúda vo vidine zisku rodičmi podporovaných detských športových dobrodružstiev.

V auguste sa na chýrnom okruhu v Indianapolise zabil 13-ročný Peter Lenz, údajne najtalentovanejší americký motocyklista, ktorý legálne dostal licenciu už v jedenástich. Vyletel zo sedla Hondy RS 125 a dostal sa pod kolesá stroja ešte o rok mladšieho Xaviera Zayeta.

Markíz odstavil stavidlá

V športe sa krúti čoraz viac peňazí. Posledné stavidlá odstránil malý veľký muž, Španiel Juan Antonio Samaranch, ktorý stál 21 rokov (1980 -2001) na čele Medzinárodného olympijského výboru. Zomrel v apríli, ani nie tri mesiace pred tým, ako mal osláviť deväťdesiatiny.

„Mal úžasne veľa odvahy púšťať sa do riešení dávnych problémov olympizmu, a to ešte v čase, keď v hnutí prevládal konzervativizmus," vystihol slovenský čestný člen MOV Vladimír Černušák.

Samaranch otvoril dvere profesionálom a vďaka tomu naplnil olympijskú kasu, z ktorej šport žije aj v krajinách, kde by inak živoril. Na to, aby sa rozvíjal v súlade so zdravým rozumom, už netreba viac peňazí, ale viac rozumu.

Športové parte 2010

SLOVENSKO

Eduard Godál († 62), funkcionár slovenskej a duša topoľčianskej hádzanej

Václav Jutka († 71), košický ligový futbalista

František Korček († 80), futbalový tréner a pedagóg

Karol Menschy († 79), dvojnásobný čs. majster v dráhovej cyklistike, organizátor

Ján Molnár († 83), strednotratiar, zakladateľ atletiky v Nových Zámkoch

Vlastibor Minarovjech († 83), spoluzakladateľ telovýchovného lekárstva, člen lekárskej komisie UEFA, dopingový komisár

Vladimír Moravčík († 61), bežec, zakladateľ medzinárodného krosu v Cabaji-Čápore

Jozef Múdry († 87), novinár, tajomník futbalového Slovana, manžel krasokorčuliarskej trénerky Hildy Múdrej

Alexander Nagy († 66), futbalista Lokomotívy Košice, Trenčína a Spišskej Novej Vsi, čs. reprezentant

Peter Suchán († 62), najlepší vytrvalec sedemdesiatych rokov, päťnásobný čs. majster, účastník ME 1974

Pavol Šarišský († 87), dostihový nestor, šéf chovu v najslávnejšej šamorínskej ére

Ján Šteso († 73), najlepší šprintér päťdesiatych rokov, účastník ME 1958

Pavol Vojtáš († 73), mládežnícky hokejový tréner (o.i. Cígera, Haščáka, Švehlu, Demitru a Pavlikovských)

SVET

Enzo Bearzot († 83), taliansky futbalový tréner, reprezentáciu doviedol k titulu majstrov sveta 1982

Pat Burns († 58), kanadský hokejový tréner, trikrát vyhlásený za kouča roka (Montreal 1989, Toronto 1993 a Boston 1998)

Miloslav Bělonožník († 91), český skokan na lyžiach (prvý za 100 m), projektant mostíkov

Aleksander Belostennyj († 51), ukrajinský basketbalista, s tímom ZSSR získal zlato na OH, MS a tri tituly na ME

Břetislav Dolejší († 82), futbalový brankár pražskej Dukly a Slavie, účastník MS 1958

Harold Connolly († 79), americký kladivársky víťaz OH 1956, bývalý manžel Češky Olgy Fikotovej

Jurij Česnokov († 77), ruský volejbalista, olympijský šampión 1964, dvojnásobný majster sveta

Anton Geesink († 76), holandská džudistická legenda, prvý olympijský víťaz (Tokio 1964) v kategórii bez rozdielu váh

Laurent Fignon († 50), francúzsky cyklista, víťaz Tour de France 1983 a 1984 a Giro d Italia 1989

Charlie Francis († 61), kanadský šprintér, neskôr dištancovaný tréner dopingových hriešnikov (Johnsona, Jonesovej, Montgomeryho)

Jiří Havlis († 77), český veslár, člen zlatej třebonskej štvorky s kormidelníkom na olympiáde 1952 i majstrovstvách sveta 1953

Alex Higgins († 61), severoírsky snookrista, dvojnásobný majster sveta

Natália Lavrovová († 25), ruská dvojnásobná olympijská víťazka v modernej gymnastike

Karel Láznička († 82), český volejbalista, člen víťazného čs. tímu na MS 1956 a ME 1955 a 1958

Pavel Lednev († 67), ruský moderný päťbojár, dvojnásobný olympijský víťaz a šesťnásobný majster sveta

Vic Lynn († 85), kanadský hokejista, s Torontom trojnásobný víťaz Stanleyho pohára (1947-49)

Zdeněk Malý († 83), český volejbalista, člen zlatého čs. tímu na MS 1956 a ME 1955 a 1958

Gill Merrick († 88), futbalový brankár Birmingham City, 23-násobný anglický reprezentant

Evžen Musil († 83), pardubický hokejista, na ligový zápas nastúpil ako najstarší na svete vo veku 70 rokov na jedno striedanie v útoku so synom a vnukom

Bohumil Nemeček († 72), český boxer, olympijský víťaz 1960 a majster Európy 1967

Eduard Novák († 63), český hokejista, člen čs. tímu majstrov sveta 1976 a 1977

Antonio Pettigrew († 42), americký majster sveta 1991 na 400 m, zlaté z MS 1997, 1999, 2001 a OH 2000 americkej štafete odňali, keď dodatočne vysvitlo, že dopoval

Vasilij Smyslov († 89), ruský šachista, majster sveta 1957, 1958

Radomír Šimůnek († 48), trojnásobný majster sveta v cyklokrose

Šoja Tomizawa († 19), japonský motocyklista

Francisco Varallo († 100), argentínsky futbalista, posledný hráč z finále MS 1930 (s Uruguajom)

Ludvík Vyhnanovský († 83), český stolný tenista a tréner, majster Európy a vicemajster sveta.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk