Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Slovenský pohár v behu do vrchu finišoval v Tatrách

Sportnet|Publikované 10. nov 2008 o 23:00

Slovenský pohár v behu do vrchu napísal tohtoročnú poslednú kapitolu v Tatrách. Druhú novembrovú nedeľu sa na štarte v Bobroveckej Vápenici v

nadmorskej výške 820 metrov zišli bežci - atléti, lyžiari, biatlonisti, skialpinisti i cyklisti z celého Slovenska, ktorí súťažili spolu v štyroch ženských a šiestich mužských kategóriách.

VYSOKÉ TATRY. Spolu 130 pretekárov bojovalo nielen navzájom o čo najlepšie umiestnenie, ale najmä s veľmi veľkým výškovým prevýšením - 600 m na trati dlhej 3 700 m, čo znamená výrazný výškový rozdiel pripadajúci na 1 km.

Vanko a Pastuchová

V cieli pri Chate pod Náružím - Červenec (1 420 m nad morom) bol ako prvý víťaz kategórie mužov do 39 rokov, slovenský reprezentant Miroslav Vanko (TJ Obalservis Košice) pred Jozefom Hlavčom (Skialp Bobrovec) a Martinom Jancušom zo Žiliny. Medzi ženami paradoxne dominovali juniorky a veteránky. Najrýchlejšia bola juniorka Jana Pastuchová z ŠK Kriváň Važec pred 41-ročnou veteránkou Janou Madajovou (ŠK Žiarska dolina), bývalou slovenskou reprezentantkou v skialpinizme. Na tretej pozícii v absolútnom poradí dobehla ďalšia juniorka Simona Triznová (Skialp Bobrovec) a až na štvrtom mieste víťazka kategórie do 34 rokov Katarína Paulínyová (ZŤS Martin). Kvalitné výkony podali i veteráni (viacerí z nich boli účastníkmi svetového šampionátu v behu do vrchu v septembri), medzi ktorými si zaslúži absolutórium 66-ročný Július Lupták zo Štrby bežiaci v drese SKI Travel Štrbské Pleso - víťaz kategórie mužov nad 60 rokov. Dokázal rovnocenne súperiť s bežcami mladšími o jednu i dve generácie.

Z ostatných výsledkov: Žiačky: 1. Vanda Košeková, žiaci: 1. Jakub Čiarnik (obaja KBL Jasná), juniori: 1. Michal Rajniak (Copyservis L. Mikuláš), muži nad 40 rokov: 1. Vladislav Vrana (TJ Slovan Skalité), muži nad 50 rokov: 1. Miroslav Sobek (Púchov).

Zážitkom pre všetkých účastníkov i divákov boli krásy tatranskej prírody s prekvapujúco príjemným novembrovým počasím i občerstvenie na Chate pod Náružím - Červenec, o ktoré sa pre všetkých účastníkov postarali starostliví organizátori.