Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Slovenský lazaret stratil aj posledné body, no získal sympatie

TASR|29. jan 2006 o 21:20

Bazilej 29. januára (TASR) - Ani majstrov sveta slovenskí hádzanári v náročnej B-skupine prekvapiť nedokázali a po debakli s Francúzmi a neúspechu s obhajcami ...

Bazilej 29. januára (TASR) - Ani majstrov sveta slovenskí hádzanári v náročnej B-skupine prekvapiť nedokázali a po debakli s Francúzmi a neúspechu s obhajcami titulu Nemcami (26:31) zakončili svoje historické účinkovanie treťou prehrou - s majstrami sveta Španielmi (25:34). Hoci v premiére na veľkom turnaji nezískali ani bod a dokonca nad favoritmi ani raz v zápasoch nevyhrávali, predvedenou hrou proti Španielom si získali dovtedy neutrálne publikum zložené prevažne z Nemcov a Francúzov.

Po škrtoch v zostave, ktoré musel tréner Peter Hatalčík spraviť už pred odletom do dejiska B-skupiny v prípade zraneného Stanislava Demoviča a chorého Michala Janča, sa zdravotné problémy v jeho výbere neskončili. hneď na prvom tréningu v St. Jakobshalle sa zranil Daniel Valo, ktorý dva duely odohral len so sebazepretím a po Nemcoch sa pridružil i Rastislav Tabačko. Spojkovú mizériu navyše už v úvode súboja so Španielmi zvýraznil Peter Tumidalský a ešte v prvom polčase Slováci prišli aj o ďalšiu oporu - Radoslava Antla.

Defenzívny pilier slovenskej hry v predchádzajúcich dvoch vystúpeniach Richard Štochl si z 13 striel siahol iba na jedinú, no proti pokusom Iberov veľa šancí nemal. "Španieli sa až príliš často presadzovali cez pivota, ktorému sme nechávali priveľa priestoru. Pri góloch z protiútokov alebo z pivota som sa ani nemohol veľmi na čom sa zahriať. Väčšinou to boli góly z čistých pozícií," vyhlásil Štochl, ktorého v bránke nahradil Michal Meluš: "Do brány som išiel v neľahkej pozícii. Rišovi sa až dovtedy parádne darilo a my s Martinom Pramukom sme preto pochopiteľne nedostali veľa príležitostí. Chcel som však niečo ukázať aj keď som sa trošku bál. Niečo som ale pochytal a vrátili sme sa do zápasu. Chlapcom to navyše začalo padať a darili sa im aj prihrávky."

Tréner Hatalčík, na ktorého sa španielski novinári neunúvali čakať a začali tlačovú konferenciu bez slovenskej účasti, bol nespokojný hlavne s inkasovanými gólmi v smaotnom závere. "Chvíľu nám trvalo než sme pri toľkých zraneniach našli vhodnú zostavu, no postupne sa to vykryštalizovalo. Som rád, že zranených chlapcov tí zvyšní nahradili a zvýšenou bojovnosťou a peknou hrou sa vyrovnali s naším hendikepom. Diváci nám tlieskali a boli spokojní," povedal slovenský kouč a pokračoval: "Škoda, že znova vo veľmi dobre rozohranom zápase s majstrami sveta dostali toľko gólov v závere, na druhej strane však treba priznať, že chlapci už mleli z posledného, veď to museli zvládnuť prakticky bez striedania. Proti takému tímu ako sú Španieli s veľmi vyrovnanou lavičkou, to bolo len otázkou času. Ak by sa zápas skončil o 10 minút skôr, mohli sme odísť s omnoho lepším skóre. Mrzí ma práve len výsledok."

Cenu pre najlepšieho hráča slovenského tímu si prevzal autor ôsmich slovenských gólov a najmladší člen výberu nováčika ME Martin Straňovský. "Trošku som čakal, že v tomto zápase dostanem viac príležitostí, keďže hrám v španielskej súťaži, no nečakal som, že sa mi strelecky bude až tak dariť. Navyše lepšie ako Hombradosa poznám druhého brankára Barrufeta, ktorý však nechytal," podotkla slovenská posila špičkového španielskeho klubu Ademaru Leon a dodala: "Škoda, že sme ten lichotivý stav, keď sme prehrávali len o dva góly, neudržali do konca."

Mimoriadne platný hráč v slovenskej defenzíve Peter Zaťko ho doplnil: "V prvom polčase sme asi pôsobili neisto, lebo v takej zostave, ako nás zranenia donútili hrať, sme si to predtým neskúšali. Po prestávke sme sa však zohrali a dotiahli sme sa na súpera. Myslím, že každý z nás musel po týchto troch zápasoch podrásť a každým zápasom sme sa zlepšovali."

Súvisiace články